stat

Więcej kursów przez Pogórze na plażę w Rewie

20 marca 2017, 12:30
Patryk Szczerba

Od czerwca na linii 146 kursującej z pl. Kaszubskiego zobacz na mapie Gdyni w Gdyni do Rewy zwiększona zostanie częstotliwość kursowania. To wieści dobre przede wszystkim dla mieszkańców Kosakowa pracujących i uczących się w Gdyni, ale zyskają też sami gdynianie - przede wszystkim pasażerowie z Pogórza Dolnego.Obecnie autobusy na tej linii kursują co pół godziny w szczycie i co godzinę poza godzinami największego natężenia komunikacyjnego. Nowych zabudowań i osiedli mieszkalnych wokół Gdyni przybywa, więc pasażerowie często ledwo mieszczą się w autobusach i to mimo tego, że na linii kursują pojazdy przegubowe.

Dwie linie, a i tak tłok

Tłoczno jest także dlatego, że linia przejeżdża przez część północnych dzielnic Gdyni. Tą samą trasą z pl. Kaszubskiego do Pogórza Dolnego dociera co prawda linia 170, ale jak można usłyszeć od mieszkańców, w pojedynczych pojazdach kursujących co 10 minut i tak bywa ciasno. Zmiany są więc konieczne.

Do początku kwietnia trwa przetarg na obsługę linii 146 w kolejnych latach od czerwca do końca 2026 roku. Oprócz parametrów technicznych i wieku pojazdów, zawarto również te dotyczące częstotliwości kursowania, które mogą napawać optymizmem.
Przegubowce pojadą częściej - co 20 minut w godzinach szczytu i co pół godziny poza nim.

Kosakowo wspiera finansowo

- Jest to możliwe dzięki deklaracjom władz gminy Kosakowo o zwiększeniu dotacji dla linii. Pozwoli na zbilansowanie kosztów dodatkowych kursów, z których korzystają przede wszystkim mieszkańcy i uczniowie z tej gminy - opowiada Marcin Gromadzki z ZKM Gdynia.
Czytaj też: Buspas na Małokackiej na razie w planach

Cieszyć się mogą w Kosakowie i Rewie, ale zadowoleni powinni być też mieszkańcy Gdyni. Dzięki większej częstotliwości powinien poprawić się dojazd Estakadą Kwiatkowskiego do Pogórza Dolnego. Droga w pierwszej połowie roku ma być remontowana, więc nowy rozkład zacznie obowiązywać prawdopodobnie już po zakończeniu prac.

Zwiększenie częstotliwości na linii 146 oznacza niestety mniej kursów w godzinach szczytu na linii 170, którą obsługują "pojedyncze" autobusy. Dzięki przegubowcom tłok ma się jednak zmniejszyć.

Świętująca w zeszłym roku 45-lecie istnienia linia jest obecnie w przeważającej większości obsługiwana przez firmę Gryf z wyjątkiem "dodatku szczytowego", kiedy przewoźnika wspomaga Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej. Na linii jeżdżą autobusy firmy MAN.
Co trzeba najpierw zrobić, by polepszyć dojazd do północnych dzielnic Gdyni?
11%

stworzyć kolejne buspasy

16%

zwiększyć liczbę autobusów

48%

stworzyć połączenie kolejowe

23%

poszerzyć drogi

2%

nic, jest dobrze, tak jak jest

łącznie głosów: 820