Więcej pasażerów w komunikacji miejskiej od 15 maja

7 maja 2021, 13:00
Arnold Szymczewski
Od 15 maja 2021 r. limit pasażerów zostanie poluzowany. Miejski przewoźnik będzie mógł zapełnić 50 proc. miejsc siedzących i stojących. Więcej zdjęć (3)

Od 15 maja 2021 r. limit pasażerów zostanie poluzowany. Miejski przewoźnik będzie mógł zapełnić 50 proc. miejsc siedzących i stojących.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Od 15 maja 2021 r. limit pasażerów zostanie poluzowany. Miejski przewoźnik będzie mógł zapełnić 50 proc. miejsc siedzących i stojących.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej w czwartek, 6 maja, zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o częściowe złagodzenie limitu liczby pasażerów w środkach transportu publicznego. Długo nie trzeba było czekać, bo już w czwartkowy wieczór opublikowano rozporządzenie w Dzienniku Ustaw dotyczące m.in. limitów pasażerów w komunikacji miejskiej. Nowe przepisy wejdą w życie od 15 maja.Aktualnie m.in. w komunikacji miejskiej, pociągach czy podmiejskich autobusach pasażerowie mogą zajmować co najwyżej 30 proc. miejsc siedzących i stojących liczonych łącznie. Taki stan rzeczy niekorzystnie wpływa na zrównoważenie transportowe w naszym kraju, o czym w apelu do premiera wspomina Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej.

- Transport publiczny niezasłużenie padł ofiarą medialnej nagonki, która zachęciła wielu pasażerów do przesiadki do samochodów osobowych. Sytuacja ta pogłębia niekorzystne niezrównoważenie transportowe w naszym kraju, co zauważono choćby w jakże głośnym ostatnio Krajowym Planie Odbudowy. Limity liczby pasażerów nie są również wcale stosowane w większości krajów Unii Europejskiej - czytamy w apelu.

Czytaj także:

Od 15.05 bez maseczek na otwartym powietrzuNaukowcy: to nie w komunikacji się zakażamyIGKM podkreśla w apelu, że dostępne publikacje światowe, a nawet poprzednie publikacje rządu, nie potwierdzają faktu zwiększonego zagrożenia epidemicznego w środkach transportu publicznego.

- Do zakażeń w środkach transportu zbiorowego dochodziło bardzo rzadko - wykazały to badania prowadzone między innymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. Warunkiem jest oczywiście stosowanie maseczek i dezynfekcji. Niemiecki Instytut im. Roberta Kocha analizował latem ubiegłego roku źródła 55 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Z transportem publicznym można było powiązać zaledwie 0,2 procent z nich. Także Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Publicznego oraz naukowcy z Berlińskiego Uniwersytetu Technicznego i instytutu badawczego berlińskiego szpitala klinicznego Charité nie wskazywali, by w środkach komunikacji miejskiej pasażerowie byli szczególnie zagrożeni - wyjaśnia Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.
Apel do premiera został opublikowany 6 maja 2021 r. Więcej zdjęć (3)

Apel do premiera został opublikowany 6 maja 2021 r.

mat.pras

Apel do premiera został opublikowany 6 maja 2021 r.

mat.pras

Więcej pasażerów w komunikacji miejskiej od 15 majaZaplanowane w maju otwarcie szkół przełoży się na istotne zwiększenie liczby pasażerów w komunikacji miejskiej. I właśnie - głównie - w związku z tym IGKM zaapelowała do premiera o zmiany dopuszczalnych limitów pasażerów w środkach transportu publicznego.

- Apel Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej odbieram bardzo pozytywnie. Mam nadzieję, że premier przychyli się do zawartej w nim prośby i limit liczby pasażerów zostanie złagodzony. Jest to szczególnie ważne, bo kończy się okres nauki zdalnej i tysiące uczniów wrócą w maju do szkół - mówił w dniu publikacji apelu dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku Sebastian Zomkowski.
Dyrektor ZTM Sebastian Zomkowski odnosił się do apelu w mediach społecznościowych. Więcej zdjęć (3)

Dyrektor ZTM Sebastian Zomkowski odnosił się do apelu w mediach społecznościowych.

fb

Dyrektor ZTM Sebastian Zomkowski odnosił się do apelu w mediach społecznościowych.

fb

Długo nie trzeba było czekać, bo jeszcze tego samego dnia (w czwartek) wieczorem opublikowano rozporządzenie w Dzienniku Ustaw dotyczące m.in. zmiany w limitach pasażerów w komunikacji miejskiej.

Z rozporządzenia wynika, że od 15 maja limit pasażerów zostanie poluzowany i miejski przewoźnik będzie mógł zapełnić 50 proc. miejsc siedzących i stojących. Dotychczas było to 30 proc.

Co ciekawe, przewoźnicy tacy jak PKP Intercity będą mogli sprzedawać bilety na 100 proc. miejsc siedzących. Jednak mimo wszystko do pojazdów dalekobieżnych nadal nie wejdą pasażerowie bez tzw. "miejscówki". Nowe zasady będą obowiązywać co najmniej do 5 czerwca.
Czy obawiasz się zakażenia w pojazdach komunikacji miejskiej?
43%

nie, w ogóle

22%

raczej nie, badania nie wskazują na duże ryzyko

35%

tak, mimo wszystko staram się jej unikać

zakończona

łącznie głosów: 1440

Opinie wybrane


wszystkie opinie (164)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.