Gdynia. Na ulicach korki i tłum protestujących

24 października 2020, 17:30
MKo, bra
aktualizacja:23:00 (24 października 2020)

Kilka tysięcy osób wzięło udział w protestach na ulicach Gdyni przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Manifestacje odbyły się w centrum Gdyni, do protestu włączyli się też kierowcy, którzy przy włączonych klaksonach przejechali z Gdyni do Wrzeszcza i z powrotem. Wcześniej protest odbył się na ulicach Gdańska.Zobacz planowane manifestacje i pikiety w obronie praw kobiet w naszym kalendarzu wydarzeń.

O przebiegu protestów na bieżąco informują nasi czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.


Aktualizacja, godz. 23:00Jak informuje Gazeta Wyborcza podczas sobotnich protestów w Gdyni doszło do incydentu. Kibice Arki Gdynia mieli "sforsować kopniakami drzwi do biura poselskiego Marcina Horały i wbiec do środka". Aby powstrzymać agresorów policja miała użyć gazu łzawiącego.

Aktualizacja, godz. 22:00Kierowcy uczestniczący w proteście samochodowym stopniowo odłączają się od kolumny jadącej w stronę Gdyni. Sznur aut jest coraz krótszy. W centrum Gdyni już bez utrudnień.

Aktualizacja, godz. 21:25Auta nawróciły już przy Galerii Bałtyckiej i jadą z powrotem w kierunku Gdyni. Tymczasem w centrum Gdyni tłum protestujących już się rozchodzi. Pod siedzibą PiS przy ul. Starowiejskiej pozostała grupa kilkudziesięciu osób.

Aktualizacja, godz. 21:00Protest samochodowy dotarł do Strzyży. Jeszcze kilkaset metrów i nastąpi nawrót w kierunku Gdyni. Peleton aut sięga granicy Sopotu i Gdańska.

Aktualizacja, godz. 20:25Protest z Gdyni dotarł już do Gdańska. Kolumna pojazdów wjechała na ul. Grunwaldzką w Żabiance i zmierza w stronę Wrzeszcza, gdzie - zgodnie z zapowiedziami organizatorów - nastąpi nawrót przy Galerii Bałtyckiej i powrót do Gdyni.

Tymczasem gęstnieje tłum w centrum Gdyni. Jak mówią nasi reporterzy, będący na miejscu, wciąż przybywa nowych protestujących.Aktualizacja, godz. 19:55Od Redłowa zaczyna się korek na al. Zwycięstwa w Gdyni w kierunku Sopotu. Kolumna pojazdów i pieszych zmierza w kierunku Sopotu i Gdańska. Czoło protestu jest na wysokości ul. 3 Maja w Sopocie.

W kierunku centrum Gdyni też jest korek. Rozciąga się od ul. Stryjskiej przez ul. Władysława IV i 10 Lutego aż po Świętojańską.

Aktualizacja, godz. 19:30Kolumna samochodów jedzie al. Zwycięstwa w kierunku Gdańska. Duże korki tworzą się też na jezdni w kierunku centrum Gdyni - zator rozciąga się między Redłowem a ul. 10 lutego.Aktualizacja, godz. 18:30Duże korki w Redłowie. Od Małego Kacka stoi ul. Wielkopolska w kierunku al. Zwycięstwa.

Za Orłowem zaczyna się z kolei korek w kierunku centrum.

Stoi też Droga Różowa. Zator zaczyna się na wysokości stadionu miejskiego i ciągnie do ul. Wielkopolskiej.

Zakorkowana Droga Różowa w Gdyni. Więcej zdjęć (1)

Zakorkowana Droga Różowa w Gdyni.

fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Zakorkowana Droga Różowa w Gdyni.

fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Aktualizacja, godz. 18:15Według szacunków naszych reporterów w proteście w Gdyni bierze udział ok. 3 tys. osób.

Aktualizacja, godz. 17:50Protestujący ze skweru Kościuszki przeszli ul. Świętojańską pod Urząd Miasta w Gdyni. Tymczasem zaczyna się korkować al. Zwycięstwa w Redłowie. Stoi też ul. Wielkopolska i Droga Różowa. O godz. 18 ma się tam rozpocząć protest samochodowy.

Spod urzędu protestujący zawrócili na ul. Władysława IV i kierują się w kierunku biura poselskiego PiS na ul. Starowiejskiej.

Pierwsi protestujący na skwerze pojawili się przed godz. 17. Na miejsce zbiórki przynieśli transparenty i parasole.

Godzinę później na skrzyżowaniu al. Zwycięstwa z Wielkopolską w Redłowie ma się z kolei rozpocząć manifestacja samochodowa. Kolumna pojazdów ma przejechać do Galerii Bałtyckiej w Gdańsku i zawrócić w kierunku Gdyni.

MKo, bra