Większe utrudnienia na DK6 do Gdyni

28 października 2020, 7:00
Michał Sielski

Budowa tunelu pod drogą krajową nr 6 na wysokości przystanku SKM JanowoMapka wchodzi w kolejną fazę. Przez około miesiąc kierowcy muszą liczyć się z jeszcze większymi niż dotychczas utrudnieniami. Od czwartku zamknięta będzie cała jezdnia w stronę Gdyni.Przypomnijmy: droga pomiędzy Gdynią a Rumią od września zwężona jest do jednego pasa w każdym kierunku. Powoduje to ogromne korki, które w godzinach popołudniowego szczytu sięgają nawet ul. KartuskiejMapka w Gdyni. Przejechanie tych kilku kilometrów samochodem zajmuje zatem niekiedy dwie godziny.

Sytuację trochę ratują obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, czyli zamknięcie szkół ponadpodstawowych i uczelni, a także praca zdalna w wielu firmach. Po ich wprowadzeniu korki się zmniejszyły. Ale z drugiej strony - z tego samego powodu - część osób przesiadła się do samochodów, by nie dojeżdżać SKM, więc nadal zatory są spore.

Niestety, przez najbliższy miesiąc nie będzie lepiej.

W związku z następną fazą prac kierowców czekają kolejne zmiany. Od czwartku wyłączona z ruchu będzie jezdnia w kierunku Gdyni. Obustronny ruch pojazdów będzie się więc odbywał po jezdni, którą standardowo odbywa się ruch wyłącznie w kierunku Rumi.

Zmiana będzie obowiązywać przez około miesiąc - w zależności od warunków pogodowych wpływających na tempo prac. To jednak nie koniec utrudnień. W kolejnym etapie zamykana będzie jezdnia w kierunku Gdyni.

Co powstaje w JanowiePrace, które za ponad 60 mln zł wykonuje Budimex, zakończą się w drugiej połowie 2022 r. Inwestycja będzie trwać tak długo, bo w jej ramach powstanie m.in. tunel pod torami i nowe fragmenty ul. Oliwskiej, Łużyckiej, Kolejowej i Obrońców Westerplatte. Będzie też kładka dla pieszych łącząca ul. Gdańską z przystankiem kolejowym oraz nowe parkingi w rejonie ul. Kolejowej oraz przy ul. Jana III Sobieskiego.

W ramach budowy węzła integracyjnego z tunelem na terenie Janowa powstaną również m.in. drogi rowerowe, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz wiaty autobusowe. Nie zabraknie też oświetlenia ulicznego i kanalizacji deszczowej. Projekt przewiduje również znaczącą przebudowę infrastruktury wokół dworca kolejowego w Rumi przy ulicy Starowiejskiej, gdzie przybędzie m.in. miejsc parkingowych i dróg rowerowych. Ma to znacząco odciążyć drogę krajową nr 6, pozwalając na przesiadkę na transport zbiorowy oraz podróż samochodem "na skróty" do części Rumi położonej za torami SKM.
Zmieniła(e)ś swoje zwyczaje transportowe po rozpoczęciu pandemii koronawirusa?
27%

tak, więcej jeżdżę samochodem

6%

tak, więcej jeżdżę komunikacją, bo np. w SKM nie ma tłumów

20%

tak, ograniczam podróże do minimum

47%

nie, nic nie zmieniła(e)m

zakończona

łącznie głosów: 723