Wielka Aleja w Gdańsku jednak do wycinki

15 lipca 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Rafał Borowski
Najnowszy artukuł na ten temat Krok w stronę upiększenia Wielkiej Alei Lipowej
Pierwotnie wzdłuż Wielkiej Alei rosło 1416 lip, sprowadzonych drogą morską z Holandii. Do czasów współczesnych zachowało się 617 drzew, z czego ok. 300 z nich zasadzono w latach 1770-1815. Więcej zdjęć (1)

Pierwotnie wzdłuż Wielkiej Alei rosło 1416 lip, sprowadzonych drogą morską z Holandii. Do czasów współczesnych zachowało się 617 drzew, z czego ok. 300 z nich zasadzono w latach 1770-1815.

fot. Mateusz Ochocki/KFP

Pierwotnie wzdłuż Wielkiej Alei rosło 1416 lip, sprowadzonych drogą morską z Holandii. Do czasów współczesnych zachowało się 617 drzew, z czego ok. 300 z nich zasadzono w latach 1770-1815.

fot. Mateusz Ochocki/KFP

Drzewostan wzdłuż al. Zwycięstwa zobacz na mapie Gdańska znajduje się w fatalnym stanie. Większość lip należy wyciąć, glebę wymienić, a podziemne sieci przebudować. Takie wnioski płyną z ekspertyzy wykonanej na zlecenie Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ograniczenie działań naprawczych wyłącznie do wycinki martwych drzew szybko spowoduje całkowite zniszczenie zielonego zabytku.Przypomnijmy: w grudniu ubiegłego roku pracownicy gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni wycięli 28 lip, rosnących wzdłuż al. Zwycięstwa. Jak twierdzili urzędnicy, zmurszałe drzewa stwarzały zagrożenie, gdyż w każdej chwili mogły się przewrócić.

Choć zgodę na wycinkę wydał Grzegorz Sulikowski, miejski konserwator zabytków w Gdańsku, działania te wywołały gwałtowny sprzeciw. I to nie tylko ze strony miejskich aktywistów, ale również Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Czytaj również: Wycinka lip przy al. Zwycięstwa

Danuta Makowska, szefowa RDOŚ stwierdziła, że miejski konserwator zabytków miał obowiązek uzgodnić z nią decyzję o wycince. W związku z brakiem takiego uzgodnienia doszło do złamania prawa.

Natomiast zdaniem społeczników wycinka była całkowicie nieuzasadniona. Ich zdaniem drzewa nie były martwe, a ponadto Wielka Aleja figuruje od 1967 roku w rejestrze zabytków. Sprawa znalazła swój finał w prokuraturze, która wciąż prowadzi postępowanie w tej sprawie.

Czytaj również: Wycinka lip z Wielkiej Alei trafiła do prokuratury

Zlecenie szczegółowej ekspertyzy

W maju tego roku Agnieszka Kowalska - pomorski wojewódzki konserwator zabytków - zleciła wykonanie ekspertyzy, w której miała znaleźć się nie tylko ocena stanu zdrowotnego drzewostanu Wielkiej Alei, ale również propozycja jego skutecznej rewaloryzacji.

Choć to nie Kowalska wydaje bezpośrednie zalecenia konserwatorskie dotyczące lip porastających al. Zwycięstwa, zlecone przez nią opracowanie powinno stać się wytycznymi dla Sulikowskiego. Wojewódzki konserwator zabytków sprawuje bowiem nadzór nad działaniami swojego miejskiego odpowiednika.

- Uznaliśmy za zasadne przeanalizowanie sprawy i poddanie jej pod obrady grona ekspertów. Zaleceniem Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków, zleciliśmy opracowanie eksperckie, które uwzględniałoby uwarunkowania historyczne alei, jej aktualny stan zdrowotny, konieczne do przeprowadzenia zabiegi umożliwiające rewaloryzację założenia oraz możliwe warianty działań w oparciu o powszechnie stosowane modele rewaloryzacji zabytkowych założeń zieleni - tłumaczy Kowalska.
Autorami liczącego ponad 50 stron dokumentu są uznani specjaliści: dr hab. Katarzyna Rozmarynowska (architekt krajobrazu z Politechniki Gdańskiej), dr inż. Andrzej Dąbrowski (dendrolog) oraz Wojciech Jankowski (rzeczoznawca Naczelnej Organizacji Technicznej, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgów Drzew).

Drzewostan znajduje się katastrofalnym stanie

Niestety, zawarte w ekspertyzie fakty i wnioski nie pozostawiają złudzeń. Lipy rosnące wzdłuż Wielkiej Alei znajdują się w bardzo złym stanie. I nie chodzi wyłącznie o te okazy, które pamiętają czasy jej założenia pomiędzy centrum Gdańska a Wrzeszczem, ale również te, które nasadzono w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Poznaj całą treść ekspertyzy "Rewaloryzacja Wielkiej Alei Lipowej w Gdańsku. Ocena możliwości przetrwania i uwarunkowania konserwatorskie" (PDF)

- Przyszłość alei jest poważnie zagrożona, ponieważ drzewa w przyspieszonym tempie zamierają. Pozostawienie jej losu czasowi, prędzej czy później, ale na pewno doprowadzi do jej unicestwienia. Tymczasem dzięki rewaloryzacji, która rozpocznie kolejny cykl powtórzeniowy, aleja może przetrwać następne 200 lat - napisano w końcowej części ekspertyzy.
Największa degradacja w ostatnich 40 latach

Autorzy opracowania wyróżnili trzy czynniki, które doprowadziły do tak daleko posuniętej degradacji drzewostanu. Warto zaznaczyć, że to ostatnie kilka dekad z liczącej ponad 200 lat historii zabytkowej alei doprowadziło do "ekologicznej katastrofy".

- Zwiększony ruch samochodowy, a także wieloletnie zaniedbania czy nasadzenia innej roślinności, w tym drzew obcych gatunków sprawiły, że stan drzew Wielkiej Alei znacznie się pogorszył. Do największej degradacji tego "zielonego zabytku" doszło w ostatnich 40 latach - wylicza Marcin Tymiński, rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków.
W jaki sposób uratować zabytkową aleję?

W ekspertyzie stwierdzono, że jedynie kompleksowe i radykalne działania mogą zapobiec całkowitej destrukcji zielonego zabytku. Już teraz 30 lip jest praktycznie martwych, a ok. 100 znajduje się w stanie zamierania. Jest jedynie kwestią czasu, kiedy ten proces obejmie kolejne drzewa.

Przytłaczająca większość lip - tj. ok. 500 sztuk z całkowitej liczby 600 - powinna trafić pod ostrze piły. W ich miejsce należy dokonać nowych nasadzeń, pomiędzy którymi pozostaną tzw. świadkowie historii, czyli drzewa zachowane w zadowalającym stanie. Ponadto niezbędna jest wymiana gleby, przebudowa podziemnych instalacji pod al. Zwycięstwa oraz usunięcie wszelkiej zbędnej roślinności.

- Autorzy dokumentacji (...) sugerują, że dalsze ograniczanie wszelkich działań przy alei wyłącznie do wycinek drzew zagrażających wywrotem spowoduje całkowite zniszczenie tego zabytku w stosunkowo bliskiej perspektywie czasowej. Ich zdaniem Wielką Aleję uratować może zastąpienie martwych i zamierających drzew nowymi nasadzeniami na dużych odcinkach Alei. Te wiązałyby się również m.in. z wymianą gruntu i przebudową podziemnych sieci, a także usunięciem np. krzaków i innej roślinności zagrażającej lipom - kontynuuje Tymiński.
Propozycja społecznej debaty

Wojewódzki konserwator zabytków zdaje sobie sprawę, że zalecenia zawarte w opracowaniu zapewne spotkają się ze zdecydowanym sprzeciwem środowisk walczących o zachowanie jak największej liczby drzew rosnących wzdłuż al. Zwycięstwa.

Agnieszka Kowalska zwróciła się do prezydenta Gdańska z apelem o zorganizowanie społecznej debaty na temat ratowania zabytkowej alei. Do dyskusji zostaliby zaproszeni nie tylko eksperci z zakresu m.in. zabytkowej zieleni, architektury krajobrazu czy dendrologii, ale również przedstawiciele organizacji społecznych.

- Wydaje się (...) zasadne, aby przedstawić stronie społecznej obecny stan zachowania zabytku i przekonać o konieczności podjęcia działań rewaloryzacyjnych. Jednocześnie debata nad ważnymi tematami w dziedzinie ochrony zabytków - a za taki należy uznać temat rewaloryzacji Wielkiej Alei - znajduje uzasadnienie w konserwatorskich dokumentach doktrynalnych, zgodnie z którymi istotne decyzje w zakresie ochrony zabytków nie powinny być podejmowane jednoosobowo, ale przez większy zespół ekspertów - czytamy w piśmie Kowalskiej wystosowanym do Pawła Adamowicza.
Czy warto zainwestować w pełne odtworzenie drzewostanu Wielkiej Alei?
72%

tak, to przecież unikatowy zabytek z ponad 200-letnią historią

9%

trudno powiedzieć, to zależy od kosztów takiego przedsięwzięcia

19%

nie, wystarczy po prostu nasadzić wzdłuż drogi nowe drzewa

zakończona

łącznie głosów: 3602

Opinie (444) ponad 10 zablokowanych

 • Znowu ten Pomorski konserwator zabytków. To nie pierwsza kontrowersyjna decyzja. (44)

  • 178 124

  • (10)

   co w tym kontrowersyjnego? jak się przewróci spróchniałe drzewo na kogoś to będziesz stękał, że konserwator nie pozwolił?

   • 70 25

   • Drzewa (8)

    A moze lepiej powiedziec,ze korniki szamia drzewa?Szyszko swoje macki tu zapuszcza?

    • 18 22

    • (7)

     Lipy żyją 300-500 lat więc nie dziwne że zaczynają obumierać, trzeba nasadzić nowe w miejsce tych obumarłych i tyle. Za te 300 lat następni się będą martwić o ile wcześniej nie zniszczymy tej planety :)

     • 45 2

     • powinni je byli wyremontować!!! (5)

      • 14 2

      • (4)

       taa sztuczne wsadzić :)

       • 6 0

       • Powinni posadzic wieksze drzewa (3)

        Miasto posiada maszyny i może przesadzic spore drzewa które przechoruja ale wytrzymaja warunki. Malutkie i cieniutkie sadzonki sa nieporozumieniem w takich miejscach.

        • 23 1

       • (1)

        naaalepsze były by palmy z plastiku:
        i spalyny by im nie przeszkadzały i podlewać by nie było trzeba i producenci by zarobili, można by aleję przestawić w razie potrzeby manifestacji poparcia dla prezesissimusa, o, taką mam koncepcję

        • 5 6

       • Nie wycinajcie bo Komisja Europejska...

        bedzie debatowac o naszej prawozadnosci... durnie. :)))))

        • 3 11

       • Warszawa

        Zobaczcie jak to robią w Warszawie

        • 1 1

     • Dobrze ze Szyszko nie dozyje tego czasu bo by nam wszystko wycial w pień.

      • 1 1

   • Gdzie są ekolodzy? Dlaczego żaden nie przykuł się do drzewa?

    Sory. zapomniałem, Gdańskiem rządzi budyń z platfusianej opcji politycznej Która w teoretycznym kraju MOŻE WSZYSTKO.

    • 6 11

  • (7)

   To jest nowy konserwator od jakiegoś roku. O wiele lepszy od poprzedniego, który doprowadził m.in. do rozebrania zabytkowej latarni

   • 24 8

   • Wcale nie jest lepszy. To ona przyklepała te wszystkie szkaradne wieżowce w historycznym centrum miasta. (4)

    • 23 6

    • (3)

     Ciekawe który konserwator zabytków pozwolił aby w gotyckim mieście Gdańsk zbudować te wszystkie renesansowe szkaradzieństwa :)

     • 21 7

     • Gdańsk nie jest gotycki od XVIII wieku. (2)

      • 13 0

      • (1)

       No właśnie! Nie rozumiesz tego, Co czytasz..

       • 5 2

       • A turysci przyjezdzala ogladac zlota brame dluga mariacka czy zieleniak lot czy chociazby szklane kamienice na dlugich ogrodach. Nie. No wlasnie. Co za debi.e. Za glowe sie lapia ze pozwalamy budowac bunkier w historycznej czesci miasta. Wiem bo pracuje z turystami.

        • 6 1

   • To nie jest nowy konserwator (1)

    ten facet juz był konserwatorem i różne dziwne rzeczy aprobował

    • 5 15

    • "facet" powiadasz... Od razu widać, kto nie czyta artykułu, tylko ogląda zdjęcia i od razu rzuca się do komentowania.

     • 10 1

  • (1)

   Drzewa do lasu!

   • 9 18

   • Drzewa do lasu!

    Durnie do Kocborowa.

    • 12 1

  • kontrowersyjna to jest decyzja miejskiego konserwatora

   • 11 5

  • MAM POMYSŁ ! (6)

   Zrobić z tej alei ścieżkę zdrajców i kapusiów ! Przeganiać nią takich jak Wałęsa , Niesiołowski, Rzepliński czy inny Zdradliwy nieszczęśnik ! Gawiedź mogłaby wymierzać sprawiedliwość przez całą jej długość !

   • 18 47

   • zmień majtki

    • 15 8

   • "Zdradliwy nieszczęśnik" powinien być pierwszy. No chyba, że Jarosław jest za niski na aleję.

    • 20 9

   • Taki bohater z ciebie/nie zasługujesz na dużą literę / szmaciarzu ?Stać Cię nieszczęsny PIsiorku na takie pomysły to się podpisz i pamiętaj że każdy ustrój się kiedyś zmienia a wtedy ciebie tą aleją będą gonić.

    • 11 9

   • MAM POMYSŁ !

    Jawor tłuku, znowu majaczysz w amoku.

    • 4 3

   • Wywiesić pisiorów

    Już raz te lipy widziały wisielców. Jeszcze wytrzymają z dyndającymi oszołomami.

    • 7 8

   • Na ciebie to nawet suchej galezi szkoda na stryczek

    • 2 0

  • Stek bzdur-widać tu lobby firm "pielęgnujących drzewa".

   Oj procencik by skapnął do kieszeni tych ekspertów przy wycince 500 drzew. Mieli pisać o drzewach a martwią się o podziemną infrastrukturę? Coś tu brzydko pachnie. Wygląda jak atak ziomali pana szyszki na gdańsk.

   Oj procencik by skapnął do kieszeni tych ekspertów przy wycince 500 drzew. Mieli pisać o drzewach a martwią się o podziemną infrastrukturę? Coś tu brzydko pachnie. Wygląda jak atak ziomali pana szyszki na gdańsk. Zostawić drzewa w spokoju, zainstalować monitoring po pewnie ci artyści mogą lać chemikalia żeby truć te drzewa- na mojej dzielnicy to była znana metoda usypiania drzew.

   • 19 11

  • To nie ten

   • 0 0

  • a Adamowicz sksyny z ZDIZ mają się dobrze, tak?

   dwie dekady degrengolady

   • 10 7

  • (2)

   Tam jest napewno strasznie zasolona ziemia. Co roku sypia tym scierwem na potege zamiast naturalny piasek. Do tego syf co powycieka ze starych aut. Rozne plyny i oleje. I ocywiscie spaliny. Powinien byc wybudowany murek

   Tam jest napewno strasznie zasolona ziemia. Co roku sypia tym scierwem na potege zamiast naturalny piasek. Do tego syf co powycieka ze starych aut. Rozne plyny i oleje. I ocywiscie spaliny. Powinien byc wybudowany murek chroniacy przed dostaniem sie tego do ziemii. I ziemia nawozona jesli jest w takim uciazliwym srodowisku. Poza tym powinno byc wiecej alternatyw dla tej drogi a nie tylko obwodnica do ktorej trzeba nadkladac kilkanascie km. Jak zwykle niekompetentni ludzie na cieplych posadkach nie odpowiadajacy za nic

   • 25 1

   • (1)

    No tak, winny jest brak innej drogi... A może by tak się przesiąść na komunikację miejską? Wzdłuż alei masz aż 3 środki do wyboru.

    • 7 1

    • a co ja bydło jestem żeby mnie wozili w wagonach jakiś? biedaku

     • 0 0

  • Znamy lepszego specjalistę od wycinki wszelakich drzew...

   • 10 3

  • Prawda jest taka, że to wina PISu, który w programie partyjnym ma niszczenie drzew :( (4)

   • 7 10

   • Zgadza sie tyle ze to PO chcialo sprzedac lasy...

    • 9 4

   • Zgadza sie tyle ze to PO chcialo sprzedac lasy... (1)

    • 5 3

    • czemu tu nie ma ?

     "powtarzanie wypowiedzi" ???

     • 1 0

   • Prawda jet taka ze POśrednio jest to twoja wina

    Prokociarzu!
    Bo POpganda TVEmu zrobiła ci z mózgu Papę! i niePOtrafisz sam myśleć!
    Ogarnij się przestan sluchać Ometu i innych Fake Newsów!
    bo nie sądze że w ogole umiesz czytać Wybiórczą!
    POwiedz swemu Panu Bredzisławowi żeby Gęsiarkę oddał!

    • 2 3

  • Ludzie POjęcia nie mają !!!

   nikt niczym nie wie i nie mówi!
   a budyń umiejętnie zamyka buzie ,kasa za milczenie
   Media milczą ,trzeba ludzie gadać i pisać o takich rzeczach pikiety robić ...ze się nie zgadzamy
   dlaczego *włdze

   nikt niczym nie wie i nie mówi!
   a budyń umiejętnie zamyka buzie ,kasa za milczenie
   Media milczą ,trzeba ludzie gadać i pisać o takich rzeczach pikiety robić ...ze się nie zgadzamy
   dlaczego *włdze stawiają nas Ludzi NaD rzędnych... przed faktem dokonanym?!?
   niszczą GD browar! stawiają w mieście centralnym kloce z betonu na 10 kondygnacji przy zabudowie 3, krzywe muzea o specjalne* technologie (aby wyprowadzić możliwie wielka kasę z budżetu?) które kosztują wykonanie 10x więcej, i szpecą widok z mostu! na żuraw! budują blokowiska na wydmach dla elyty PO przy plażach!
   rujnują stare zabytkowe budownictwo ,celowo? doprowadzając do ruiny budowle ,a potem stawiają Beton ,psuja topografie i nie dopasowują nowych budynków w przestrzeń starej zabudowy (wyglądu tj, kształt i cegła na starych budynkach?!?
   stawiają kładki podnoszone w gore za miliony ...zamiast przesuwana w bok!
   TJ. właśnie Ta Władza co Was! słucha i robi co Chce ...każda Miejska inwestycja nastawiona jest tylko na wyciągniecie Naszych Pieniędzy! lub załatwienie POsadki panu X* w Museum na przyszłość! bądź Mieszkanek na wynajem by ustawić się po porażce! Tak Właśnie Traktuje się Bydło! Brawo Ludziska! szanujcie Sie!
   Pierwszy Pressydent Ban dyta z zarzutami ulaskaiwany przez kolesi z porokuratury!!!

   • 6 6

  • Z£a zmiana lokalna. Czas to zakończyć.

   • 1 0

  • widzial ktos obroncow Puszczy

   czyli rosyjskich szpionow

   • 0 0

 • (15)

  No i dobrze, jak trzeba to trzeba, można posadzić jabłonki albo jarzębinę

  • 82 165

  • (1)

   jesienią to będzie gorsze niż gradobicie :)

   • 24 1

   • no wlasnie !

    a jak sie auta beda slizgac na zgnilkach !

    • 11 1

  • Sam sobie posadź jarzębinki

   • 9 1

  • (2)

   mirabelki

   • 13 2

   • Co na to córka leśniczego?

    • 13 1

   • i obsadzić szcz*wiem

    • 6 1

  • Lata temu ci eksperci przycinali te lipy niewachowo- czasem w 1/3 wysokości a dzisiaj usychają. (3)

   W zdumienie wprawia mnie sytuacja gdy jakiś oszołom nieumiejętnie przycina drzewo- np z 10 metrowego robi 4 metrowy bonsai a potem po latach się dziwi że uschło i bredzi coś o ziemi do wymiany- psychopatów z piłami trzymać jak najdalej od drzew, drzewa powinno się przytulać a nie przycinać. A myślałem że gdańsk normalnieje.

   • 23 2

   • Bo ty się znasz

    • 1 10

   • (1)

    A jak sie wachowo przycina te lipy ? .... Masz jakis pomysl ?

    • 9 2

    • piło motorowo, na wachę

     • 12 1

  • wyciac i droge zrobic dodatkowy pas

   • 1 10

  • Jj

   pitolnij sie w ryj

   • 1 0

  • ratowanie lipowej alei przez jej wycięcie (1)

   czy tylko mi się wydaje, że żyję w krainie absurdu?

   • 1 1

   • kraina PO

    • 1 0

  • mirabelki...

   • 1 0

 • (6)

  Nie mam zdania. Mieszkam w Gdyni więc mam swoje problemy. Mogę dodać tylko że drzewa w Gdyni są młodsze.

  • 72 40

  • w Gdyni ogólnie nikt nie ma zdania poza Wodzem Naczelnym

   • 27 1

  • Jeżeli nie masz nic interesującego do napisania, to lepiej nie pisz nic :)

   • 4 1

  • Twoja wypowiedz urzekla mnie....

   Ja tez sie troche nudze. Mam kaca i jestem wkurzony na sloikow zza sciany dzwoniacych po policje z byle powodu.....

   • 6 0

  • Gdzie Ty Mieszkasz?

   • 0 0

  • nie mam zdania... dobre! (1)

   nie masz zdania, to po co się udzielasz...?

   • 2 0

   • Bo zdanie mieć każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.