stat

Więcej połączeń autobusowych dla mieszkańców Wielkiego Kacka

7 maja 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba

Zmiany w kursowaniu linii autobusowej 153 oraz trolejbusów 29 spowodują polepszenie dostępności komunikacji dla mieszkańców Wielkiego Kacka. Zmieni się trasa autobusów, które - podobnie jak trolejbusy - pojadą częściej.Najbardziej na zmianach skorzystają mieszkańcy Fikakowa.

- Mieszka tam obecnie około 6,5 tysiąca ludzi i razem z nimi uznaliśmy, że linię 153, jako tę wewnętrzną, należy rozszerzyć i zmienić jej trasę - mówi Stanisław Borski, radny Gdyni.
W soboty kursy będą wykonywane do godziny 20:30. Przewozy zostaną uruchomione także w niedziele - w godzinach od 10 do 18, z częstotliwością dwóch odjazdów na godzinę.

Autobusy dostaną pas na ChwarznieńskiejLinia 153 w Gdyni: nowe przystankiOd najbliższej soboty linia stanie się linią okrężną.

Autobusy linii 153 jadące w kierunku osiedla Fikakowo pojadą ulicami Gryfa Pomorskiego zobacz na mapie Gdyni, Zwinisławy zobacz na mapie Gdyni oraz Górniczą zobacz na mapie Gdyni. Później ruszą w drogę powrotną w dół ulicy Gryfa Pomorskiego zobacz na mapie Gdyni do przystanku końcowego na pętli Wielki Kack Starodworcowa.

Powstaną trzy nowe przystanki w kierunki pętli na Fikakowie:

  • Gryfa Pomorskiego 04 (przy ul. Gryfa Pomorskiego 50)
  • Górnicza - Damroki (przy ul. Górniczej 31)
  • Górnicza - kościół (na żądanie, przy skrzyżowaniu ulic Górniczej i Witosławy).

Nowa trasa pozwoli mieszkańcom budynków zlokalizowanych wokół pętli Wielki Kack Starodworcowa na dojazd do przystanku PKM Karwiny.

Kursy z zajazdem na przystanki PKM Karwiny

  • w kierunku Fikakowa - w dni powszednie wszystkie kursy do godz. 18, a w soboty, niedziele i święta - wszystkie kursy do godz. 12 oraz kursy co 60 minut do godziny 18;
  • w kierunku pętli Wielki Kack Starodworcowa - w dni powszednie i soboty wszystkie kursy po godzinie 12, a w niedziele - co 60 minut kursy pomiędzy godzinami 12 a 14 oraz wszystkie kursy po godzinie 14.

Rozkład ZKM Gdynia


Trolejbusy linii 29: dwa razy więcej kursówW wyniku zmian na linii 153 częstotliwość - poza sobota i niedzielami - zwiększy także linia trolejbusowa 29.

- Kursy w godzinach szczytu będą realizowane dwukrotnie częściej, niż jest to obecnie. Co 12 minut w szczycie porannym i 15 minut w godzinach szczytu popołudniowego. Trasa linii 29 zostanie ujednolicona. Wszystkie kursy, z wyjątkiem zjazdów do zajezdni na Grabówku, odbywać się będą pod numerem 29 do Dworca Głównego PKP - wyjaśnia Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.
Pomysł nowej trasy linii 153 i większej częstotliwości chwalą społecznicy.

- Dla mieszkańców rejonu ulicy Starodworcowej wielką bolączką był brak dojazdu do dogodnej przesiadki na autobusy i trolejbusy do Śródmieścia i Sopotu, jak również do kolejki SKM. Dlatego w obu przypadkach należy pochwalić władze miasta i dyrekcję ZKM za przychylenie się do postulatów zgłaszanych przez mieszkańców. Dostępność transportu zbiorowego to jedna z najważniejszych przesłanek wyboru autobusu jako środka lokomocji. Cieszy nas zatem, że mieszkańcy będą mieli bliżej do przystanków, a autobusy będą jeździć częściej i lepszymi trasami - wskazuje Kajetan Lewandowski, członek stowarzyszenia Inicjatywa Wielki Kack i radny dzielnicy.
Dodaje, że trwają starania o powstanie dodatkowego przystanku na żądanie na wysokości ulicy Krętej oraz o wprowadzenie transportu zbiorowego w głąb osiedla Kacze Buki.

- Mieszka tam coraz więcej osób, więc sprawny transport zbiorowy staje się tam koniecznością - podkreśla Kajetan Lewandowski.
Przegubowy trolejbus na obwodnicy
Korzystasz z komunikacji miejskiej, przemieszczając się po dzielnicy?
50%

tak, bardzo często

21%

owszem, ale niezbyt regularnie

29%

nie, chodzę piechotą lub korzystam z innych środków transportu

zakończona

łącznie głosów: 359