Wielki Młyn otworzy się za rok. Ostatnie prace za 22,8 mln zł

17 czerwca 2020, 16:15
Michał Stąporek
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

"Graffiti" sprzed ponad 200 lat w Wielkim Młynie

Gdy wyłoniony właśnie w przetargu wykonawca dokończy przebudowę Wielkiego Młyna będzie kwiecień przyszłego roku. Muzeum Gdańska obiecuje, że w cztery miesiące zainstaluje w zabytkowym budynku nową-starą wystawę poświęconą bursztynowi. Dlatego za rok i 11 dni - 28 czerwca 2021 r. - Muzeum Bursztynu przyjmie pierwszych gości w nowym, ale zabytkowym wnętrzu.Remont Wielkiego Młyna rozpoczął się w 2018 roku. Wnętrza zabytkowej budowli, w której od lat 90 odbywał się handel a ostatnio stały puste, są adaptowane na nową siedzibę Muzeum Bursztynu. Zostanie ona przeniesiona tu z Zespołu Przedbramia, gdzie było zbyt ciasno, by w dobrych warunkach przyjąć rosnące z roku na rok grono zwiedzających.


Nowy dach pozwolił rozpocząć prace we wnętrzachPrzez ten czas wzmocniono konstrukcję dachu oraz położono na nim zupełnie nowe poszycie. Aż z Włoch sprowadzono specjalne dobrane dachówki, które dekarze układali do końca listopada 2019 r. Roboty było sporo, bo dach budynku jest ogromny, a materiał na jego pokrycie przyjechał do Gdańska w dziewięciu tirach.

- Dachówki zostały wybrane zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Kierowaliśmy się też dawnymi rycinami i obrazami - tłumaczył wówczas Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska, które w Wielkim Młynie urządzi nową siedzibę dla swojego oddziału - Muzeum Bursztynu.
Tak wyglądał Wielki Młyn bez dachu


Drugi etap: modernizacja wnętrz Wielkiego MłynaPo tym, jak nowy dach zastąpił stary, dziurawy i niezapewniający budynkowi rozsądnego gospodarowania ciepłem, ogłoszono przetarg na utworzenie w obiekcie sal wystawowych i pomieszczeń służących obsłudze ruchu turystycznego.

Poza pracami budowlanymi wykonawca będzie musiał także wymienić instalacje wentylacyjne, klimatyzacyjne i grzewcze. Ma to zredukować roczne koszty energii potrzebnej do ogrzewania zabytkowego budynku o 75 proc.

Plac budowy w Wielkim Młynie. Materiał z listopada 2019 r.


Koszt prac: 22,8 mln złWłaśnie poznaliśmy oferty siedmiu firm chcących podjąć się tego zadania.

Najniższą ofertę, opiewającą na 22,8 mln zł brutto, złożyła katowicka firma Integra i to ona przeprowadzi ostatni etap prac w zabytkowym budynku.

Oferty pozostałych firm i konsorcjów:

  • Kamaro i Serwis Teletechniczny Zakład Handlowo Usługowy Czesław Kwaśnicki - 23,465 mln zł,
  • Poleko Budownictwo i Budkon - 23,537 mln zł,
  • Zakład Robót Ogólnobudowlanych Stanisław Repiński - 24,334 mln,
  • Ecozet - 24,788 mln zł,
  • Hartuna - 27,546 mln zł,
  • ZKM-ASIS - 38,945 mln zł.

Wszyscy oferenci udzielili 5-letniego okresu gwarancyjnego.

Remont Wielkiego Młyna za pieniądze miasta, województwa oraz UEPrace w ramach II etapu termomodernizacji zostaną sfinansowane ze środków Gdańska oraz z Regionalnego Programu Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Termin ich zakończenia jest przewidziany na koniec kwietnia 2021.

Gdy budynek będzie już gotowy, w maju i czerwcu przyszłego roku Muzeum Gdańska będzie aranżować wystawę stałą. Zostanie ona wzbogacona w stosunku do tego, co dziś jest prezentowane w Zespole Przedbramia. Jej rozbudowa zostanie dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Bursztynu zaplanowano na Światowy Dzień Bursztynu - 28 czerwca 2021.