Wieża ciśnień z tarasem już ponad lasami Wyspy Sobieszewskiej

12 września 2014 (artykuł sprzed 7 lat)
Maciej Naskręt
Najnowszy artukuł na ten temat Nowe atrakcje w historycznych zbiornikach wodnych
Wieża ciśnień wraz z tarasem widokowym gotowa jest w 60 proc.

Sprawdziliśmy postęp prac na budowie wieży ciśnień z tarasem widokowym na Wyspie Sobieszewskiej. Inwestycja za 8,5 mln zł ma być gotowa w pierwszym kwartale przyszłego roku. Prawdopodobnie okolicę z nowego obiektu będą mogły podziwiać tylko grupy zorganizowane. Stoją za tym względy bezpieczeństwa.W piątek odwiedziliśmy plac budowy otoczonej lasami wieży ciśnień, która powstaje wraz z tarasem widokowym na Wyspie Sobieszewskiej w pobliżu Hotelu Orle. zobacz na mapie Gdańska Inwestycję zleciła miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Wykonawcą jest firma z Gdańska - PB Kokoszki, która zainkasuje 8,5 mln zł za kontrakt.

O tym, jak wieża będzie wyglądać, zadecydowało przed laty internetowe głosowanie mieszkańców. Do wyboru były trzy warianty. Wybrano brązową, 33-metrową wieżę. Będzie można na nią wjechać windą. Taras będzie częściowo zamknięty szklanymi oknami, lecz część środkowa pozostanie otwarta.

Obiekt infrastruktury wodnej będzie stabilizował ciśnienie w istniejącej na Wyspie Sobieszewskiej sieci wodociągowej. Ponadto zmagazynuje zapas wody do celów przeciwpożarowych. Zbiornik pomieści 600 m sześc. wody. Będą tam dwa zbiorniki po 300 m. sześc. każdy, oba w kształcie pierścienia. Każda z komór zostanie uszczelniona żywicą i wyposażona w śluzy podobne do tych w łodziach podwodnych, by w razie awarii zbiornika można było do niego wejść.

Obecnie zakończyło się betonowanie potężnych podpór, które nie tylko będą musiały utrzymać konstrukcje zbiorników, ale także wodę o wadze 600 ton.

- Obecnie wybudowana przez nas wieża ma nieco ponad 20 metrów. Możemy mówić, że wykonaliśmy ok. 60 proc. harmonogramu. Kosztowo, najdroższe prace są przed nami - wykonanie m.in. samego zbiornika na wodę - mówi Czesław Namiotko, kierownik budowy z firmy PB Kokoszki.

Obecnie trwa betonowanie belek, które będą podtrzymywać przyszłe zbiorniki wodne. Na placu budowy zostały wykonane wszelkie prace związane z siecią podziemną.

Oprócz stabilizowania ciśnienia w sieci i magazynowania wody, obiekt będzie pełnił funkcję turystyczną. Na szczycie zbiornika wieżowego zostanie wybudowany taras widokowy z pełną panoramą. Taras powstanie na wysokości 45 m n.p.m., czyli ponad 10 metrów nad najwyższymi drzewami. Będzie to najwyższy punkt widokowy na Wyspie Sobieszewskiej. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających będzie światło iluminujące całą wieżę.

Niejasna jest jeszcze kwestia wejścia na wieżę widokową. Na pewno nie będzie możliwości samodzielnego wchodzenia. Wejście ma odbywać się tylko w grupach zorganizowanych i z przewodnikiem i tylko w miesiącach letnich - w czerwcu, lipcu i sierpniu. Nie wyklucza się nawet wprowadzenia opłat za wejście na wieżę.

Stoją za tym względy bezpieczeństwa. Sanepid w obawie przed umyślnym zanieczyszczeniem wody wydał już spółce GIWK zalecenie w tej sprawie.

Wieża jest zwieńczeniem inwestycji w ramach II etapu gdańskiego projektu wodno-ściekowego. Od minionego roku wszyscy mieszkańcy tej dzielnicy otrzymują wodę dzięki 8-kilometrowej magistrali z ujęcia Lipce. Całkowita wartość projektu dofinansowanego z UE to około 290 mln PLN. Pierwsze inwestycje rozpoczęły się w 2007 roku. Projekt zakończy się w 2015 roku.

Przekrój wieży. Więcej zdjęć (4)

Przekrój wieży.

fot. Maciej Naskręt/Trojmiasto.pl

Przekrój wieży.

fot. Maciej Naskręt/Trojmiasto.pl

Zbiorniki na wodę w kształcie pierścienia. Więcej zdjęć (4)

Zbiorniki na wodę w kształcie pierścienia.

fot. Maciej Naskręt/Trojmiasto.pl

Zbiorniki na wodę w kształcie pierścienia.

fot. Maciej Naskręt/Trojmiasto.pl

Czy wieża powinna być ogólnodostępna bez znaczenia na porę dnia?
10%

nie, tam będzie gromadzona woda do spożycia, nikt nie powinien tam wchodzić

24%

nie, ale pomysł z wpuszczeniem tylko grup jest bardzo dobry

49%

tak, ale wieżę należy zabezpieczyć, m.in. wyposażyć w monitoring

17%

tak, bezpieczeństwo to problem wymyślony przez urzedników

zakończona

łącznie głosów: 980