Wieża z Twierdzy Wisłoujście odsłoni tajemnice?

5 grudnia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Katarzyna Moritz
artykuł historyczny

W unikatowym zabytku architektury obronnej nad Bałtykiem - w Twierdzy Wisłoujście zobacz na mapie Gdańska - ruszyły badania architektoniczne wieży latarni. Czy poza poznaniem etapów przebudowy zabytku zostanie odkryte dawne wejście do średniowiecznej wieży?W Twierdzy Wisłoujście, będącej w zasobach Muzeum Gdańska, rozpoczynają się badania architektoniczne wieży latarni. Charakterystyczna wieża, pełniąca też funkcję punktu obserwacyjnego, została zbudowana w 1482 roku, a w kolejnych latach była podwyższana.

Co ciekawe, do tej pory nie jest znane dawne wejście do średniowiecznej wieży. Obecne zbudowane było w okresie późniejszym, około XVII wieku.

Badania architektoniczne mają na celu przedstawienie poszczególnych faz budowy wieży oraz wieńca, użytych materiałów i stanu ich zachowania. To jednakże nie wszystko, co interesuje muzealników.

- Zlecona analiza ma objąć także detale ceglane, kamienne, metalowe oraz drewniane. Te ostatnie dotyczą zwłaszcza otworów okiennych oraz drzwiowych, których położenie i wielkość zmieniano na przestrzeni setek lat. Spodziewamy się także użycia innych materiałów budowlanych. W oparciu o analizę optyczną i wymiarową będzie można rozpoznać ingerencje budowlane takie jak rozkucia czy przemurowania. Mało kto je zauważa, ale wprawne oko dostrzeże różnice w użytych zaprawach, cegłach, technice ich wykonania oraz sposobach ułożenia - mówi dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska, koordynator prac.
Dokumentacja ma w przyszłości stanowić podstawę do przeprowadzenia dalszych rewitalizacji, na których realizację Muzeum Gdańska będzie się starało pozyskać środki zewnętrzne. Planowane jest także przeprowadzenie analogicznych badań w kamieniczkach oficerskich, tworzących część wieńca wokół wieży. Badania mają się zakończyć w styczniu 2019 roku.

Zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej, pracujący na podstawie zezwolenia Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, tworzą prof. PG, dr hab. inż. arch. Robert Hirsch oraz dr inż. arch. Piotr Samól, dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska oraz mgr inż. arch. Arkadiusz Woźniakowski.


Chcesz zobaczyć więcej? Kliknij tutaj.


Charakterystyczna wieża, pełniąca funkcję latarni oraz punktu obserwacyjnego, została zbudowana w 1482 r. Kolejne kondygnacje dodawano w XVI-XVII w., gdy wokół kamieniczek tworzących wieniec oraz fortu carre powstawały kolejne wysokie zabudowania. Niestety, wieży nie było dane dotrwać w całości do dziś. To, co widzą obecnie przybywający tu turyści, to namiastka jej dawnego wyglądu, np. nie odtworzono hełmu widocznego na starych, przedwojennych zdjęciach.

- W 1945 roku w wyniku sowieckiego ostrzału artyleryjskiego w wieży pojawiło się poważne pęknięcie, które było powodem zawalenia się konstrukcji w latach 50. XX wieku. Ocalał jedynie południowo-wschodni fragment ściany, o który oparto odbudowę przeprowadzoną dekadę później - mówi Maciej Flis, kierownik Twierdzy Wisłoujście, oddziału Muzeum Gdańska.
Twierdza Wisłoujście jest unikatowym i niezwykle ważnym dla Gdańska, a także Europy, zabytkiem architektury obronnej. Wpisana została do rejestru zabytków w 1959 r., a w 2018 r. - ustanowiona Pomnikiem Historii.
Czy byłeś kiedyś w Twierdzy Wisłoujście?
57%

tak

28%

jeszcze nie

15%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1660