stat

Wigilijne spotkanie na Długim Targu

17 grudnia 2017 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Borowski
Zobacz naszą relację z Gdańskiej Wigilii 2017

Orszak przebierańców, życzenia od włodarzy miasta i dostojników Kościoła, wspólne śpiewanie kolęd oraz dzielenie się opłatkiem. Punktualnie o godz. 16, na Długim Targu zobacz na mapie Gdańska rozpoczęła się Gdańska Wigilia, czyli miejska impreza poprzedzająca Święta Bożego Narodzenia. Spotkanie uświetnił koncert Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze".Spotkanie mieszkańców Gdańska z przedstawicielami władz miasta i kościoła przy wigilijnym stole ma już kilkunastoletnią tradycję. Odbywa się w każdą niedzielę poprzedzającą Święta Bożego Narodzenia.

Tegoroczna Gdańska Wigilia rozpoczęła się punktualnie o godz. 16 i wzięło w niej udział ponad tysiąc osób. Podobnie jak w latach ubiegłych, wigilijny stół znajduje się u stóp bożonarodzeniowego drzewka, stojącego nieopodal fontanny Neptuna.

Warto wspomnieć, że po raz pierwszy od 1989 roku, serce Gdańska zdobi nie żywa, ale sztuczna choinka. To wyraz solidarności z poszkodowanymi przez sierpniową nawałnicę, która zniszczyła znaczne połacie województwa pomorskiego.

Gdańską Wigilię zainaugurowały życzenia od gospodarzy spotkania: kolejno prezydenta miasta, delegacji radnych i proboszcza Bazyliki Mariackiej. Po ich zakończeniu, gdańszczanie rozpoczęli łamać się opłatkiem, wspólnie śpiewać bożonarodzeniowe pieśni czy robić sobie pamiątkowe fotografie z kolędnikami na szczudłach.

Na tegorocznym wigilijnym stole znalazły się m.in. bochenki świeżo wypieczonego chleba oraz owoce.
Marcin Bartnik - czytelnik
Gdańska Wigilia. Dzielenie się opłatkiem z mieszkańcami Gdańska. Wspólnie śpiewanie kolęd.
Czy kiedykolwiek brałe(a)ś udział w miejskiej wigilii?
4%

tak, wielokrotnie

8%

tak, ale tylko jeden raz

43%

nie, ale nie wykluczam tego w przyszłości

45%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 512