Wilk spacerował po Chwarznie i Dąbrowie

27 kwietnia 2021, 11:00
Patryk Szczerba, Joanna Skutkiewicz
Najnowszy artukuł na ten temat Tona darów dla fundacji Koty spod Bloku
Wilk był widziany na Chwarznie w poniedziałek około godz. 7. Więcej zdjęć (1)

Wilk był widziany na Chwarznie w poniedziałek około godz. 7.

fot. Marek/czytelnik Trojmiasto.pl

Wilk był widziany na Chwarznie w poniedziałek około godz. 7.

fot. Marek/czytelnik Trojmiasto.pl

Spotkaniem wilka zakończył się poniedziałkowy poranny spacer z psem pana Marka. Zwierzę znajdujące się na skrzyżowaniu ulic Posejdona i WestyMapka na Chwarznie udało się sfotografować. Zdjęcie szybko obiegło media społecznościowe i trafiło też do naszego Raportu z Trójmiasta.W grudniu pisaliśmy o tym, że według danych z monitoringu GPS w lasach w Gdańsku przebywa wilk Gustaw. Zwierzę miało przewędrować w 1,5 roku aż 10 tys. km, wyruszając z niemieckiego Dessau aż do Gdańska.

Spotkanie wilka podczas spaceru z psemW Gdyni na wilka na ulicy natknął się pan Marek spacerujący w poniedziałek około godz. 7 z psem w okolicach ul. Posejdona i Westy na Chwarznie.

- Nie uciekał i nie bał się. Postanowiłem, że zostawię psa w domu i podejdę bliżej, by zrobić wilkowi zdjęcie. Wtedy uciekł. Zdjęcie wrzuciłem na swój profil w mediach społecznościowych - opowiada nam pan Marek.
Fotografie szybko obiegły media społecznościowe i trafiły także do naszego Raportu z Trójmiasta.

Wilk na na Chwarznie

11:06 26 KWI 21
Dziś rano pod domem znajomego pojawił się wilk ,stał kilkanaście metrów od mojego kolegi i jego psa


Wilk wrócił wieczorem, był także na DąbrowieJak relacjonuje mieszkaniec, wilk pojawił się w tym samym miejscu znowu wieczorem. Z kolei inni czytelnicy informowali w Raporcie z Trójmiasta, że ostatniej nocy był także widziany na Dąbrowie.

Fundacje dla zwierząt w Trójmieście- Zadzwoniłem z informacją do leśnictwa. Jak tłumaczono, od dwóch lat są dwa osobniki w lasach okalających Witomino, Chwarzno, Wiczlino. Wychodzą z lasów, szukając pożywienia w okolicy - wyjaśnia.
Gdzie wcześniej widziany był wilk i dokąd powędruje, tego nie wiadomo. Możliwe też, że jest to jeden z osobników, które spotykane są w Nadleśnictwie Kolbudy lub Strzebielino.

Wilk poluje na kury na Chwarznie?Wieść o zwierzęciu szybko obiegła okolicę. Niektórzy mieszkańcy obecność wilka wiążą z hodowlą kur na Chwarznie i Wiczlinie.

O wizycie wilka na Chwarznie wiedzą też strażnicy miejscy, którzy po zgłoszeniu od mieszkańców udali się na miejsce, ale zwierzęcia już nie było.

- Rok albo dwa lata temu mieliśmy podobne zgłoszenie, ale także wtedy zwierzęcia nie udało się nam złapać - wyjaśnia Leonard Wawrzyniak, rzecznik Straży Miejskiej w Gdyni.
W całej Polsce żyje około 2 tys. wilków. To niewiele, biorąc pod uwagę liczebność innych zwierząt leśnych. Dla przykładu, na terenie kraju mamy sporo ponad 900 tys. saren. Od 2008 r. wilk jest gatunkiem chronionym w Polsce. Wbrew obiegowej opinii wilki nie są też głównym powodem szkód w gospodarstwach. Dla przykładu, rocznie za szkody wyrządzone przez bobry Skarb Państwa wypłaca 25 razy więcej.

"Zły wilk" tylko w bajkachPamiętajmy o tym, że wilk nie jest zagrożeniem dla człowieka. Nie musimy bać się konfrontacji z tym zwierzęciem - jego zła sława bierze się głównie z bajek, które czytaliśmy w dzieciństwie. Wilk ceni sobie spokój i nie atakuje przedstawiciela gatunku, który nie jest jego pożywieniem ani konkurencją do terytorium.

Wiedząc o tym, że w Trójmieście możemy spotkać wilka, powinniśmy natomiast zwrócić jeszcze baczniejszą uwagę na kwestie trzymania psów na smyczy w lesie. Choć nasze domowe czworonogi zachowują się zupełnie inaczej niż ich dzicy przodkowie, wilk w każdym wypadku potraktuje psa jako innego, obcego sobie wilka, a co za tym idzie, jako potencjalnego konkurenta. Pies, który zainteresuje się spotkanym wilkiem i podejdzie do niego z ciekawości, jest narażony na śmiertelne niebezpieczeństwo.
Czy natrafiasz na leśne zwierzęta podczas spacerów po lesie?
40%

tak, bardzo często

46%

tak, ale rzadko

14%

nie, nie natrafiam

zakończona

łącznie głosów: 3383

Opinie wybrane


wszystkie opinie (379)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.