Witomino: więcej miejsc postojowych po krytyce mieszkańców

16 września 2020, 7:00
Patryk Szczerba

61 miejsc postojowych, w tym 36 na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Bałtyk, to propozycja projektantów dla ul. NauczycielskiejMapka na Witominie. Nowy projekt jest efektem krytyki mieszkańców, jaka spadła na władze Gdyni po zeszłorocznym spotkaniu, podczas którego o oczekiwanych miejscach parkingowych projektanci mówili niewiele.Przypomnijmy, że ul. Nauczycielska i okolice to teren przeznaczony do rewitalizacji. Przedstawiciele prowadzącego ją Laboratorium Innowacji Społecznych spotykają się z mieszkańcami w ramach konsultacji, by poznać opinie zamieszkałych na danym terenie. Tak samo było na Witominie.

Miejsca parkingowe na terenie miejskim i spółdzielniRok temu latem projektanci proponowali uspokojenie ruchu na ulicy Nauczycielskiej, wyniesienie jej fragmentów i wymuszenie przez to wolniejszej jazdy przez kierowców. Był też plan uporządkowania parkowania związany z ograniczeniem liczby miejsc postojowych. Mieszkańcy byli mu przeciwni, wnioskując o więcej miejsc parkingowych i szerszą jezdnię. Były też głosy negujące sens wprowadzenia ruchu wahadłowego. Sporo osób zwracało jednak uwagę, że trzeba chronić drzewa, co wykluczało już na początku poszerzenie jezdni.

Czytaj też: Witomino: przesuną przystanki, by seniorzy mieli bliżej

Po ponad roku od pierwszego spotkania zaprezentowano nową koncepcję. Kluczowe okazało się porozumienie ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Bałtyk", administrującą terenem przy blokach. Dzięki współpracy na terenie spółdzielni będzie mogło powstać 36 miejsc. Otwartą kwestią pozostaje, czy po ich powstaniu spółdzielnia nie ustawi tam szlabanów. Porozumienie zakłada, że miejsca wybuduje spółdzielnia. Po stronie Gdyni jest przygotowanie dokumentacji projektowej inwestycji.

25 kolejnych ma być wyznaczonych już przez miasto wzdłuż ul. Nauczycielskiej (obecnie mieści się tam ok. 40 aut). Stworzenie miejsc parkingowych wymusi wycięcie sześciu drzew.

W planach strefa współdzielonaDodatkowo na wyznaczonym fragmencie ulicy planowane jest wprowadzenie ruchu jednokierunkowego z wyznaczeniem pierwszeństwa. Nawierzchnia będzie z kostki betonowej, co ma oznaczać strefę współdzieloną. Pojawi się też nowe oświetlenie ulic oraz przejść dla pieszych oraz kanalizacja deszczowa. Za miejscami postojowymi na terenie SM Bałtyk przewidziano ogrody deszczowe.

- Czemu służy rewitalizacja tej strefy? Chcemy, żeby ulica miała harmonijny wygląd i była przyjemna dla oka. Dlatego wymieniamy nawierzchnię, robimy elementy przyjemniejsze dla oka, przy jednoczesnym zachowaniu dużej ilości zieleni wzdłuż ulicy - zapowiada Maciej Gajewski, projektant i autor koncepcji w filmowej rozmowie zrealizowanej na potrzeby konsultacji.
Film opisujący zmiany na Nauczycielskiej udostępniony przez stronę gdynia.pl

Inne konsultacje niż przed rokiemKoncepcja trafiła do konsultacji z mieszkańcami. Władze miasta tłumaczą, że z powodu koronawirusa trzeba było zmienić ich charakter.

- Ponieważ w obecnej sytuacji nie możemy zorganizować otwartego spotkania w formule, jaką znają państwo z wcześniejszych konsultacji, zdecydowaliśmy się na formułę hybrydową: umieszczenie na stronach internetowych filmu informującego o szczegółach inwestycji oraz organizację spotkania w reżimie sanitarnym, z udziałem 20 osób. Każdy, kto ma uwagi do przygotowanej koncepcji, może złożyć je pisemnie do Laboratorium Innowacji Społecznych - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Zapisy na spotkanie są prowadzone telefonicznie, w dni robocze - w godz. 8-16 - pod numerem telefonu: 58 727 39 01 oraz e-mailowo pod adresem: rewitalizacja@lis.gdynia.pl. Zgłoszenia będą przyjmowane do 18 września lub do wyczerpania 20 miejsc.

Uwagi można składać pod tym samym adresem e-mailowym do 30 września.

Witomino: mieszkania na sprzedaż

Apartament  w Gdyni z widokiem na Morze.
555 000 zł
Gdynia Witomino
Trzy pokoje po Generalnym Remoncie, Ogród, Piwnica
609 000 zł
Gdynia Witomino
Kawalerka z fantastycznym widokiem na morze,
360 000 zł
Gdynia Witomino
Czy w okolicy swojego zamieszkania masz problem z parkowaniem?
tak, notoryczny
tak, ale to sporadyczne przypadki
nie, nie mam z tym kłopotu