Witomino: zbiornik pozostanie bez barierek

13 kwietnia 2021, 7:00
Patsz

Zbiornik retencyjny na WitominieMapka, który wśród mieszkańców szybko stał się popularnym miejscem spacerowym, nie będzie dodatkowo zabezpieczony. Wnosili o to spacerowicze, tłumaczący, że zwłaszcza dzieci, które polubiły to miejsce, mogą wpaść do wody z wysokości. Władze Gdyni odpowiadają, że nie ma takiej potrzeby.Przypomnijmy, że zbiornik powstał w ramach modernizacji kanalizacji deszczowej na Witominie. Na inwestycję złożył się też remont ul. Hodowlanej, a prace uzyskały 85 proc. dofinansowania z Unii Europejskiej. Całość była warta 24,5 mln zł.

Czytaj też: Zbiornik retencyjny upiększył Witomino

Trwają ostatnie prace, do końca kwietnia inwestycja ma zostać w całości zakończona. Spacerowicze już od jesieni korzystają ze zbiornika, spacerując po udostępnionej pieszym drodze technicznej, a że na zewnątrz robi się coraz cieplej, więc na pobliskie boisko i w okolice zbiornika trafia coraz więcej osób, w tym dzieci.

Zbiornik na Witominie: film z listopada


Jeżdżą na rowerach, rolkach, mijając spacerujących mieszkańców. Trudno nie spotkać kogoś, kto nie twierdziłby, że przydałoby się zabezpieczenie w postaci ogrodzenia, by zapobiec wpadnięciu do wody.

- Dzieci nie zawsze są ostrożne, jeżdżąc na rowerach, hulajnogach, biegając i skacząc. Niektóre podchodzą do krawędzi. Nie rozumiem, dlaczego nikt nie pomyślał nawet o niskim zabezpieczeniu albo barierkach, które ograniczyłyby zagrożenie upadku z dość dużej wysokości - mówi pan Dominik.

Władze Gdyni: zabezpieczenia nie będzieWładze Gdyni tłumaczą, że zabezpieczenia nigdy nie było w projekcie i według nich nie jest ono potrzebne.

- Zbiornik ma łagodne skarpy o pochyleniu 1:2. Ponadto droga na konstrukcji zbiornika przebiega w odległości ok. 4 metrów od krawędzi skarpy, a obszar pomiędzy drogą a krawędzią jest trawnikiem o nachyleniu od 10 do 20 proc. - korzystanie z niej nie jest więc niebezpieczne dla spacerujących - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
Dodaje, że skarpy zbiornika obłożone są gabionami i przy istniejącym nachyleniu jest to powierzchnia umożliwiająca poruszanie się ludzi w sytuacjach awaryjnych.

Witomino: mieszkania na sprzedaż

Mieszkanie - Gdynia
380 000 zł
Gdynia Witomino
Mieszkanie - Gdynia
Przytulne 2-pokojowe mieszkanie na Witominie
1 700 zł
Gdynia Witomino
Panoramiczny widok na morze, wysoki standard.
410 000 zł
Gdynia Witomino

W planach nie ma umiejscowienia zabezpieczenia. Wiceprezydent pokazuje przykłady innych zbiorników retencyjnych z Trójmiasta, gdzie również nie ma żadnych barierek.

- Np. zbiorniki: Świętokrzyska, Madalińskiego, Jabłoniowa czy Wileńska w Gdańsku nie posiadają specjalnych wygrodzeń i nie stanowią zagrożenia dla korzystających z nich mieszkańców. Również w parku Oliwskim jest wiele zbiorników nieposiadających żadnych elementów zabezpieczających. Zabezpieczeń nie posiadają także nabrzeża na molu Południowym czy w Marinie Gdynia. Tam, gdzie jest to niezbędne, czyli przy urządzeniach spustowych, zostały oczywiście zaprojektowane balustrady - kończy Łucyk.
Quiz Rekreacyjne Trójmiasto. Czy znasz wszystkie miejsca? Średni wynik 66%

Rekreacyjne Trójmiasto. Czy znasz wszystkie miejsca?

Rozpocznij quiz
Czy upadłe(a)ś kiedyś z dużej wysokości?
8%

tak, skończyło się złamaniami

25%

tak, ale obyło się bez poważnych obrażeń

67%

nie, nie spotkało mnie nic takiego

zakończona

łącznie głosów: 561

Patsz

Opinie wybrane


wszystkie opinie (165)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.