Dwumetrowy pomnik Władysława Bartoszewskiego stanie w Sopocie

7 listopada 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Stąporek
Wykonany z brązu pomnik autorstwa Jacka Kicińskiego zostanie odsłonięty w czerwcu w Sopocie. Więcej zdjęć (4)

Wykonany z brązu pomnik autorstwa Jacka Kicińskiego zostanie odsłonięty w czerwcu w Sopocie.

mat. prasowe

Wykonany z brązu pomnik autorstwa Jacka Kicińskiego zostanie odsłonięty w czerwcu w Sopocie.

mat. prasowe

"Warto być przyzwoitym" - taka inskrypcja widnieje na postumencie pomnika Władysława Bartoszewskiego, który zostanie odsłonięty 5 lipca 2020 r. na skwerze przy ul. Kościuszki w Sopocie.Trwające od kilku lat starania o ustawienie w mieście pomnika byłego ministra spraw zagranicznych zmierzają ku końcowi. We wtorek, 5 listopada, artysta rzeźbiarz Jacek Kiciński zaprezentował gotowy model pomnika - ostateczny efekt swoich prac. Projekt został zaakceptowany przez władze Sopotu i przekazany do realizacji.

Dwumetrowa postać z brązuPostać Władysława Bartoszewskiego będzie mierzyć dwa metry i zostanie odlana z brązu. Stanie na granitowym postumencie, na którym umieszczone zostaną: najsłynniejszy cytat Władysława Bartoszewskiego "Warto być przyzwoitym", jego autograf oraz inskrypcja "Władysławowi Bartoszewskiemu - rodacy".

Wykonana z brązu statua stanie na granitowym postumencie. Całość będzie ważyć ponad tonę. Więcej zdjęć (4)

Wykonana z brązu statua stanie na granitowym postumencie. Całość będzie ważyć ponad tonę.

mat. prasowe

Wykonana z brązu statua stanie na granitowym postumencie. Całość będzie ważyć ponad tonę.

mat. prasowe

Pomnik zostanie ustawiony w pobliżu stojącego przy torach kolejowych kompleksu Sopot Centrum, na skwerze zlokalizowanym w pobliżu ul. Kościuszki.

Pomnik powstaje wyłącznie ze składekCałkowity koszt ustawienia pomnika wyniesie 200 tys. zł. W tej kwocie mieści się wykonanie rzeźby, jej postumentu i ustawienie całości. Wszystkie te środki pochodzą z publicznej zbiórki prowadzonej przez stowarzyszenie Warto Być Przyzwoitym.

Jak dotąd zebrano ok. 140 tys. zł, dlatego członkowie stowarzyszenia wciąż proszą o wsparcie swojej inicjatywy.

- Zwracamy się do wszystkich mieszkańców zarówno metropolii, jak i całego kraju, do wszystkich, którym bliskie były ideały, którymi żył śp. profesor Bartoszewski, o wsparcie tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Przyda się każda złotówka - informuje Krzysztof Kolarz ze stowarzyszenia Warto Być Przyzwoitym.

Odsłonięcie pomnika 5 lipca 2020 r.Podczas spotkania, które odbyło się 5 listopada, ustalono, że uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się 4 czerwca 2020 roku, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w 1989 r.
Ostatecznie termin przesunieto na 5 lipca.

Kolejne upamiętnienie honorowego mieszkańca miastaZgodę na ustawienie pomnika Władysława Bartoszewskiego, który był honorowym obywatelem Sopotu, wydała wcześniej rada miasta po tym, jak autorzy tej inicjatywy przedstawili radnym 1,4 tys. głosów poparcia sopocian oraz 1,8 tys. podpisów osób spoza Sopotu.

Tablica upamiętniająca Władysława Bartoszewskiego wisi od 2018 r. na Domu Pracy Twórczej ZAIKS przy ul. Powstańców Warszawy w Sopocie. Więcej zdjęć (4)

Tablica upamiętniająca Władysława Bartoszewskiego wisi od 2018 r. na Domu Pracy Twórczej ZAIKS przy ul. Powstańców Warszawy w Sopocie.

fot. Jerzy Bartkowski/KFP

Tablica upamiętniająca Władysława Bartoszewskiego wisi od 2018 r. na Domu Pracy Twórczej ZAIKS przy ul. Powstańców Warszawy w Sopocie.

fot. Jerzy Bartkowski/KFP

Warto wspomnieć, że na terenie Sopotu jest już jedno upamiętnienie Władysława Bartoszewskiego - w formie tablicy, która wisi na Domu Pracy Twórczej ZAIKS, przy ul. Powstańców Warszawy 29.

Władysław Bartoszewski zmarł w 2015 r., w wieku 93 lat. W czasie wojny był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po 1989 r. dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych (w 1995 i 2000 r.), a w latach 2007-2015 był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Był kawalerem Orderu Orła Białego, a także nosił tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.
Jak najlepiej upamiętniać ważne postaci w przestrzeni miejskiej?
23%

stawiając pomnik

46%

nazywając ulicę, skwer, park

3%

nazywając gmach czyimś imieniem

28%

poprzez małą architekturę, ławeczkę lub inny element

zakończona

łącznie głosów: 678