Właściciel Alfy Centrum myśli o budowie wieżowca

2 listopada 2021, 7:00
Michał Brancewicz, Michał Stąporek
W sąsiedztwie Alfy Centrum powstało kilka ponad 50-metrowych budynków. Jednak by taki wieżowiec mógł stanąć również tam, niezbędne jest opracowanie miejscowego planu. Więcej zdjęć (2)

W sąsiedztwie Alfy Centrum powstało kilka ponad 50-metrowych budynków. Jednak by taki wieżowiec mógł stanąć również tam, niezbędne jest opracowanie miejscowego planu.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

W sąsiedztwie Alfy Centrum powstało kilka ponad 50-metrowych budynków. Jednak by taki wieżowiec mógł stanąć również tam, niezbędne jest opracowanie miejscowego planu.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Właściciel Alfy Centrum złożył wniosek o zgodę na zburzenie obiektu i wybudowanie w jej miejsce 54-metrowego budynku mieszkalnego. Jednak postawienie tak wysokiego budynku wymaga opracowania miejscowego planu, którego w tym miejscu nie ma. Dyrekcja centrum handlowego informuje, że to tylko badanie rynku, Alfa działa i przechodzi modernizację.Alfa Centrum, stojąca w pobliżu skrzyżowania ul. Kołobrzeskiej i ChłopskiejMapka na Przymorzu, to jedna z najstarszych nowoczesnych galerii handlowych w całym Trójmieście. Została otwarta 16 października 2002 roku.

Pod tym względem ustępuje jedynie gdyńskiemu Klifowi.

Najstarsze galerie handlowe w Trójmieście:

  • Klif - otwarcie 1 października 1996 r.,
  • Alfa Centrum - 16 października 2002 r.,
  • Madison - 28 listopada 2003 r.,
  • Manhattan - 5 marca 2004 r.,
  • Galeria Bałtycka - 4 października 2007 r.


W kolejnych latach powstały jeszcze centrum Riviera w Gdyni, Galeria Przymorze, Galeria Metropolia we Wrzeszczu i Forum Gdańsk.

Mimo dużej konkurencji na rynku Alfa centrum ma swoje grono stałych klientów, którzy doceniają kameralny rozmiar obiektu, dogodną lokalizację i choćby obecność kina.

Wniosek o zgodę na wyburzenie budynkuOkazuje się jednak, że Alfa Centrum może zniknąć z handlowej mapy Gdańska. Gdyby tak się stało, byłoby to pierwsze wyburzenie obiektu handlowego, który został wybudowany już w XXI wieku.

Do Urzędu Miasta Gdańska wpłynął kilka dni temu wniosek złożony przez właściciela obiektu, którym jest spółka DWS Grundbesitz GMBH sp. z o.o. To polski oddział niemieckiej firmy, będącej częścią grupy finansowej Deutsche Banku.

Właściciel wystąpił oficjalnie o zgodę na zburzenie Alfy Centrum i budowę w jej miejscu budynku wielorodzinnego, którego planowana wysokość to 54 m.

Nie ma decyzji o zakończeniu działalności- Właściciel obiektu złożył do Urzędu Miejskiego w Gdańsku wniosek o ustalenie warunków zabudowy w celu zbadania możliwości rozwoju tego miejsca i poszerzenia jego funkcji. Nie została podjęta żadna decyzja w sprawie zakończenia działalności galerii - zapewnia Lech Polański, dyrektor Alfa Centrum w Gdańsku. - Przeciwnie, właśnie rozpoczynamy jej przemodelowanie. Powstało nowe logo, które wkrótce pojawi się na wszystkich nośnikach, 6 listopada otwieramy, po przebudowie, nowy lokal Sinsay. W taki sposób chcemy również oficjalnie rozpocząć proces modernizacji tego obiektu. Zależy nam na tym, aby podnieść komfort oferowanych przez nas usług i zaspokajać wszystkich naszych klientów.

Budynek powyżej 40 metrów? Potrzebny jest miejscowy planDziałka, na której znajduje się Alfa Centrum, nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. To oznacza, że o pozwolenie na budowę należy ubiegać się w oparciu o wydaną przez miasto decyzję o warunkach zabudowy, tak zwaną WZ-tkę.

Inwestor opracowuje taki wniosek, bazując na tym, jaka zabudowa istnieje w sąsiedztwie.

W tym przypadku jest ona mocno zróżnicowana. Wokół Alfy Centrum stoją zarówno bloki 4-, jak i 10-piętrowe, ale także wyższe budynki, które mają nawet 17 pięter. Niektóre stoją tam od dziesięcioleci, a inne, jak kompleks Albatross Towers, powstały w ostatnich latach.

Dlatego inwestor w swoim wniosku celuje w górny pułap tej wysokości. Jak się jednak okazuje, bez opracowania miejscowego planu tak wysoko nie będzie mógł budować.

- Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska z 25 września 2008 roku w sprawie przyjęcia Studium Lokalizacji Obiektów Wysokościowych lokalizacja budynku o wysokości powyżej 40 m wymaga sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - informuje Izabela Kozicka-Prus z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Wniosek, który wpłynął 26 października do wydziału, będzie podlegał analizie. Wnioskodawca może zostać wezwany do jego uzupełnienia.
Do której galerii handlowej chodzisz najczęściej?
4%

Klif

15%

Riviera

29%

Galeria Bałtycka

24%

Alfa Centrum

3%

Madison

19%

Forum Gdańsk

4%

Manhattan

2%

Metropolia

zakończona

łącznie głosów: 6073

Opinie wybrane


wszystkie opinie (349)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.