Woda wróciła do gdańskich fontann

29 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Rafał Borowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Neptun znowu leje wodę. Fontanna w maseczce

Zobacz właśnie uruchomione fontanny w Gdańsku.

Woda wraca do gdańskich fontann. Dziś po raz pierwszy w sezonie popłynęła w fontannie Neptuna. Przyglądamy się, jak wygląda uruchamianie fontann po zimowej przerwie.Wbrew pozorom, nie wszystkie fontanny w Gdańsku są uruchamiane jednocześnie. Wynika to z tego, że każda z nich ma własny system dostarczania wody i przed każdym sezonem musi być indywidualnie sprawdzona. Na przygotowania składają się przede wszystkim wyregulowanie automatyki oraz - oczywiście - napełnienie wodą.

Woda w gdańskich zdrojach wypływa na przełomie kwietnia i maja. Nie ma jednak corocznego, ściśle ustalonego terminu jej uruchamiania - wszystko zależy od pogody. Przed uruchomieniem fontanny trzeba mieć pewność, że nie będzie już przymrozków. Mimo to trzeba wspomnieć, że koszty naprawy orurowania zniszczonego przez zamarzniętą wodę idą rocznie w dziesiątki tysięcy złotych.

Cykl uruchamiania fontanny trwa średnio kilkanaście godzin - w przypadku fontann z zamkniętym obiegiem wody oraz zaledwie dwie - trzy godziny w fontannach z otwartym obiegiem. W przygotowaniach zawsze bierze udział trzyosobowa ekipa specjalistów: hydraulik, mechanik i elektronik.

Jako pierwsza w tym roku miała zostać uruchomiona fontanna Neptuna. Nie obyło się jednak bez drobnych problemów.

- Zaplanowaliśmy, żeby fontanna Neptuna wystartowała jako pierwsza, ale aura zrobiła nam jednak psikusa. Temperatura w ostatnich dniach ulegała znacznym wahaniom więc musieliśmy przerywać rozpoczęte prace, gdyż temperatura kamiennych elementów i figury Neptuna spadała poniżej 5 stopni - tłumaczy Andrzej Chudziak, dyrektor Gdańskich Melioracji.

Dlatego już wcześniej woda popłynęła m.in. w fontannie na placu Wybickiego zobacz na mapie Gdańska czy w parku przy al. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska.

W Gdańsku znajduje się obecnie 10 fontann. Najstarszą z nich jest ta zwieńczona posągiem Neptuna na Długim Targu. Budowę jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta nad Motławą ukończono w 1633 roku.

Kolejna najstarsza w Gdańsku fontanna zdobi od 1909 roku skwer u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Jaśkowej Doliny zobacz na mapie Gdańska. Co ciekawe, to jeden z zaledwie dwóch zachowanych do czasów współczesnych elementów zabudowy dawnego rynku we Wrzeszczu (drugi to niewielki budynek dzisiejszego kantoru obok wejścia do Centrum Handlowego Manhattan). Po kamienicach okalających rynek nie ma dziś najmniejszego śladu.

Najnowszy gdański wodotrysk wybudowano w zeszłym roku na zbiorniku Mokra Fosa, który znajduje się u zbiegu ulic Nowe Ogrody i Powstańców Warszawskich zobacz na mapie Gdańska.

W poprzednich latach otwarto także fontanny Czterech Kwartałów przy Bazylice Mariackiej oraz kolejną na skwerze przy Wielkim Młynie. Przy tej ostatniej fontannie już 9 maja odbędzie się spektakl multimedialny "Cztery nastroje fontanny".

Nowa fontanna na Placu Przyjaciół Sopotu


Fontanna przy Wielkim Młynie. Film archiwalny


Tańcząca fontanna w Parku Oliwskim. Film archiwalny