Wodospad nową atrakcją oliwskiego zoo

2 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Rafał Borowski
Najnowszy artukuł na ten temat

W zoo zamieszkała pierwsza w historii samica kota arabskiego

Nowo otwarty wodospad w Zoo jest najwyższy w Trójmieście.


Mierzy 8 m wysokości, składa się z setek ton kamieni, gruzu i ziemi, a jego sąsiedztwo porasta bujna roślinność. Na terenie oliwskiego zoo, między wybiegami wielbłądów, bawołów i żubrów zobacz na mapie Gdańska, został oddany do użytku skwer z wodospadem. Jego budowa trwała dwa lata i została wykonana - co ciekawe - w czynie społecznym przez siedmiu pracowników zoo.Skutki ulewy, która nawiedziła Gdańsk 14 lipca 2016 roku, były odczuwalne również w oliwskim zoo. Żywioł zniszczył wiele elementów jego infrastruktury. Zalane zostały wówczas wyspy gibbonów i pelikanów, podtopione zostały domki tapirów i hipopotamów, a całkowitemu zniszczeniu uległ domek jeleni. Obsunęła się również skarpa, która znajduje się w pobliżu wybiegu wielbłądów i bawołów.

Jeden z pracowników zoo wpadł na pomysł, aby ostatni z wymienionych obiektów odbudować w zmienionej formie, a właściwie przekształcić go w urokliwy zakątek, w którym będzie można odpocząć podczas przechadzki między kolejnymi wybiegami dla zwierząt. Jego centralnym punktem miał być wysoki na aż 8 metrów wodospad.

- Pan Lesław Czeremański, brygadzista działu zieleni gdańskiego zoo, zaproponował przekształcenie tego terenu w urokliwy zakątek do wypoczynku, zadumy i rekreacji. Zadanie nie było proste - priorytetem w ogrodzie zoologicznym zawsze są wybiegi zwierząt i alejki dla zwiedzających. Ponadto teren był bagnisty, nierówny i grząski, zniszczony przez rwącą wodę. Zespół działu zieleni pod wodzą pana Czeremańskiego poświęcił każdą wolną chwilę, by zrealizować ambitny pomysł - mówi Malwina Spandowska, specjalista ds. marketingu Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku.
W ciągu ostatnich dwóch lat zespół siedmiu pracowników zoo pod kierownictwem pana Lesława realizował ambitne przedsięwzięcie. Warto podkreślić, że swoje zadanie wykonywali obok, a nie zamiast swoich codziennych obowiązków. Innymi słowy, wodospad i okalający go teren zostały odmienione w czynie społecznym.

- Zależało nam na rewitalizacji tego miejsca i ułatwieniu dostępu osobom niepełnosprawnym oraz wózkom dziecięcym. Nawieźliśmy około 400 ton betonowego gruzu do wzmocnienia skarpy, kilkaset metrów sześciennych geosyntetyków, ponad 1500 metrów sześciennych ziemi i ponad 40 ton kamieni zbieranych z pól i wykopów - opowiada pomysłodawca powstania wodospadu.
W czwartkowy poranek oficjalnie otwarto urokliwy zaułek. Odtąd można już podziwiać złożony z kamieni wodospad, umocnione kamieniami zbocza, jeziorko porośnięte wodną roślinnością oraz łąkę z ławkami wypoczynkowymi. W okolicy posadzono rośliny, np. bluszcz, irgi płożące, hortensje, tulipanowce, budleje, robinie akacjowe, rajskie jabłonie i odmiany dereni.

W zaułku wybudowano również drewnianą wiatę ze stołami i ławami, w której można zjeść swój prowiant i odpocząć. Na koniec warto wspomnieć, że zaułek z wodospadem jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych i rodzin z wózkami dziecięcymi. W okolicy została bowiem przebudowana także infrastruktura drogowa oraz ciągi dla pieszych.

- Bardzo doceniam inicjatywę pracowników zoo i ich zaangażowanie w realizację projektu. Ogród zyskał nowy, wzbogacający krajobraz obszar i zupełnie nową trasę zwiedzania dla naszych gości. W zakątku tworzy się nisza ekologiczna, już można zauważyć, że ptactwo zakłada tam swoje gniazda - mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
Bilety do zoo kosztują od 25 (ulgowy) do 30 zł (normalny), obowiązują zniżki dla grup, można je też kupić on-line. Wejście do zoo umożliwia tez karta Kata Gdańskiego Lwa oraz Gdańska Karta Mieszkańca.


Kiedy po raz ostatni odwiedziłeś zoo w Oliwie?
25%

w ciągu ostatnich kilku miesięcy

29%

najwyżej rok, dwa lata temu

26%

na przestrzeni ostatnich kilku lat

18%

bardzo dawno temu, nawet nie pamiętam kiedy

2%

nigdy nie byłem w oliwskim zoo

zakończona

łącznie głosów: 1545