Wojskowe śmigłowce zostają w Pruszczu Gdańskim

13 lutego 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
ms
Najnowszy artukuł na ten temat

Widowiskowe pokazy lotnicze w Pruszczu Gdańskim

MON ostatecznie wycofuje się z decyzji o likwidacji bazy śmigłowców w Pruszczu Gdańskim i deklaruje jej rozbudowę. - To jest najlepsza wiadomość pierwszych tygodni nowego roku! - napisał burmistrz Pruszcza Janusz Wróbel.15 stycznia, Szef Sztabu Generalnego, z upoważnienia ministra Obrony Narodowej, zniósł decyzję o likwidacji bazy w Pruszczu Gdańskim.

"W nawiązaniu do decyzji Ministra Obrony Narodowej z 2010 r. dotyczącej rozwiązania 49. Bazy Lotniczej, zniesienia garnizonu Pruszcz Gdański oraz przekazania terenu Garnizonu Wojskowego poza Resort Obrony Narodowej uprzejmie informuję, iż w dniu 15 stycznia 2018 r. Szef Sztabu generalnego z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej zatwierdził dokumenty znoszące wyżej wymienione zapisy - napisał dowódca bazy w Pruszczu, płk pil. Grzegorz Matejuk.

- Rozkaz Szefa Sztabu Generalnego jest dla mnie, wyczekiwanym od trzech lat, pisemnym potwierdzeniem ustnych obietnic, które padły po batalii o zachowanie jednostki w 2015 roku. Bardzo się z tego powodu cieszę - nie ukrywa burmistrz Pruszcza, Janusz Wróbel, jeden z liderów akcji obrony pruszczańskiego garnizonu, która odbyła się w 2015 r.
Wojskowi nie tylko chcą zachować bazę w Pruszczu, ale będą ją też rozwijać.

"Jednocześnie miło mi poinformować Pana Burmistrza, iż nowe plany rozwoju naszego garnizonu przewidują jego dalsze funkcjonowanie i znaczy rozwój związany m.in. z rozbudową struktur organizacyjnych, jak i infrastruktury. Powyższe, w niedalekiej przyszłości skutkować będzie m.in. znacznym zwiększeniem liczby żołnierzy, którzy wraz z rodzinami stanowić będą znaczącą część pruszczańskiej społeczności - kontynuuje płk pil. Grzegorz Matejuk.

Ze względu na uwarunkowania funkcjonowania 49. Bazy Lotniczej, a przede wszystkim specyfikę prowadzonej działalności szkoleniowej związanej z wykonywaniem lotów, ale również z planowaną zmianą czynników demograficznych i infrastrukturalnych, niezbędny będzie przegląd aktualnych uwarunkowań obowiązujących strategii rozwoju, w tym zagospodarowania przestrzennego i infrastruktury Naszego Miasta."

Burmistrz Janusz Wróbel nie ukrywa radości z tych deklaracji.

- Jak wynika z listu skierowanego do miasta przez obecnego dowódcę bazy, płk. pil. Grzegorza Matejuka oraz słów, które usłyszałem na spotkaniu dowództwa bazy z samorządowcami, nasz garnizon ma być w najbliższym czasie intensywnie rozbudowywany. Zwiększy się liczba żołnierzy. Jednostka ma się intensywnie modernizować. Czeka nas w związku z tym zapewne sporo zmian. Więcej dowiemy się już wkrótce.
- Pewne jest, że losy bazy zmierzają we właściwym kierunku - podsumowuje burmistrz Pruszcza.
Czy utrzymanie bazy lotniczej w Pruszczu to dobra decyzja?
80%

tak, oznacza dopływ rządowych pieniędzy i zatrudnienie dla mieszkańców

14%

ma plusy i minusy

6%

nie, ponieważ zwiększa zagrożenie atakiem podczas wojny

zakończona

łącznie głosów: 1181

ms