stat

Wojskowe święto w śródmieściu Gdyni

14 sierpnia 2019, 14:00
Michał Sielski

W czwartek Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji okręty cumujące w Gdyni zostaną udekorowane banderami i flagami, a po zachodzie słońca oświetlone. Tego dnia będzie można bezpłatnie zwiedzić ORP "Błyskawicę" oraz spróbować żołnierskiej grochówki.Już o godz. 8 rano na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej podniesiona zostanie gala banderowa. W tym także na okręcie-muzeum ORP "Błyskawica", który cumuje nieopodal skweru Kościuszki .

Oficjalne uroczystości będą odbywać się na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu oraz przed "Błyskawicą". Atrakcje przygotowano jednak także dla mieszkańców i turystów.

W czwartek w godz. 14-18 będzie można za darmo zwiedzić okręt-muzeum ORP "Błyskawica". W godz. 10-18 bezpłatne będzie też wejście do Muzeum Marynarki Wojennej.

- Muzealna nowoczesność, multimedia połączone z klasyką i zabytki pełne śladów przeszłości tworzą tutaj opowieść o ponad 100 latach historii polskiej Marynarki Wojennej - ludziach, okrętach, dokonaniach - kształtowaniu się narodowej morskiej tożsamości oraz tradycji biało-czerwonej bandery - mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik gdyńskiego Urzędu Miasta.
W godz. 12-15 na parkingu przy klubie Marynarki Wojennej Riwiera trwać będzie piknik marynarski. W jego ramach będzie można zobaczyć z bliska sprzęt wojskowy oraz obejrzeć pokazy grup rekonstrukcyjnych i spróbować żołnierskiej grochówki z polowej kuchni.

Ciekawie będzie też wieczorem, gdy po zachodzie słońca gala banderowa na okrętach Marynarki Wojennej zamieni się w galę świetlną, którą zwyczajowo gasi się o północy dnia świątecznego.
Lubisz oglądać wojskowe uroczystości?
75%

tak

25%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1455