Wpadł, gdy kolejny raz chciał wyłudzić majątek seniorów

10 lipca 2020, 10:35
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Kilkanaście tysięcy w kopercie dla oszusta

Na gorącym uczynku wpadł 56-letni mieszkaniec Gdyni, który podając się za policjanta, próbował wyłudzić pieniądze od 75-letniej sopocianki. Stróże prawa ustalili, że dzień wcześniej w ten sam sposób wspólnie z innymi osobami oszukał seniorkę z Gdyni, która przekazała mu pieniądze i biżuterię rodzinną, oraz próbował wyłudzić kolejne kilkadziesiąt tysięcy od innej osoby. Mężczyzna usłyszał zarzuty za te przestępstwa, a sąd na wniosek prokuratury aresztował go na trzy miesiące.Oszustów można przechytrzyć, rozmawiając z senioramiFałszywego policjanta udało się namierzyć dzięki pracy operacyjnej sopockich kryminalnych. Ustalili oni bowiem, że oszuści będą próbowali wyłudzić pieniądze od pewnej mieszkanki Sopotu.

- W środę, 7 lipca, w okolicy jednego z banków zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę, który podając się za policjanta, próbował wyłudzić od 75-latki blisko 30 tys. zł na potrzeby prowadzonej "akcji" policyjnej. Dzięki działaniom kryminalnych seniorka nie wypłaciła pieniędzy z banku i nie przekazała ich oszustowi. Sprawcą okazał się 56-letni mieszkaniec Gdyni. Mężczyzna został doprowadzony do sopockiej komendy i osadzony w policyjnym areszcie - mówi Lucyna Rekowska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Policjanci ustalili, że w dniu zatrzymania do seniorki na numer stacjonarny najpierw zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika poczty z informacją, że ma dla niej przesyłkę. Po chwili 75-latka odebrała kolejny telefon. Tym razem dzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Poinformował on kobietę, że pracuje nad sprawą jej banku i pieniądze, które w nim trzyma, są zagrożone.

Oszust wziął na celownik 75-latkę- Oszust wciągnął seniorkę w grę, a 75-latka, wierząc jego słowom, wykonywała wszystkie polecenia, by nie stracić swoich pieniędzy. Podczas całej akcji prowadzonej przez oszustów seniorka kontaktowała się też z zatrzymanym przez kryminalnych 56-latkiem, myśląc, że to prawdziwy policjant - tłumaczy policjantka.
To jednak nie wszystko - jak powszechnie wiadomo, do oszustw "na policjanta" lub "na wnuczka" dochodzi na terenie całego kraju. W wyniku prowadzonych działań sopoccy mundurowi ustalili, że zatrzymany 56-latek "wspólnie i w porozumieniu" z innymi osobami dzień wcześniej w Gdyni w podobny sposób wyłudził od starszej pani pieniądze i biżuterię rodzinną.

- Pokrzywdzona myśląc, że jest on policjantem, przekazała mu te rzeczy. Straty wyceniono łącznie na ponad 100 tys. zł. Ponadto w tym samym dniu wspólnie z innymi osobami usiłował on wyłudzić kolejne ponad 30 tys. zł od innej osoby - mówi Lucyna Rekowska.

Zarzuty i recydywaNa podstawie zebranych dowodów mężczyzna usłyszał już zarzut oszustwa i dwa zarzuty usiłowania oszustwa. Mundurowi informują, że w przeszłości mężczyzna był karany i odbywał wyrok pozbawienia wolności za podobne przestępstwa, dlatego za te czyny odpowiadać będzie w warunkach recydywy.

- Wczoraj 56-latek został doprowadzony do prokuratury na dalsze czynności procesowe. Prokurator przesłuchał podejrzanego, a następnie zawnioskował do sądu o jego tymczasowe aresztowanie. Decyzją sądu sprawca najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie - dowiadujemy się od mundurowych.

Kancelarie prawne i adwokackie w TrójmieścieKryminalni twierdzą, że sprawa jest rozwojowa. Policjanci sprawdzają, czy 56-latek nie ma na swoim koncie innych przestępstw oraz pracują nad zatrzymaniem współsprawców. Za oszustwa w warunkach recydywy grozi nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
Jakie konsekwencje powinna ponieść osoba, która oszukuje seniorów?
12%

przede wszystkim powinna oddać pieniądze albo odpracować spowodowaną stratę

8%

iść do więzienia na długie lata

23%

powinna zwrócić pieniądze i pracować społecznie na rzecz seniorów

57%

zwrócić pieniądze i iść do więzienia

zakończona

łącznie głosów: 1509