Wrócił ruch lotniczy. Sprawdziliśmy, jak wygląda podróż

1 czerwca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Arnold Szymczewski
Najnowszy artukuł na ten temat Ile dostanie Trójmiasto z Krajowego Planu Odbudowy

Puste lotniska, co przekłada się na szybką odprawę, czynne niektóre sklepy i punkty usługowe bez tłoku, pomiar temperatury ciała czy połowa zajętych miejsc siedzących w samolotach. Tak w skrócie wyglądała pierwsza podróż samolotem do Warszawy po odmrożeniu ruchu lotniczego.1 czerwca wróciła możliwość podróżowania samolotem. Jak na razie odbywać się mogą tylko połączenia krajowe. Sprawdziliśmy, co się zmieniło i czy podróż można uznać za bezpieczną.

Puste, ale bezpieczne lotniskaW poniedziałek zarówno gdański port lotniczy, jak i warszawskie lotnisko Chopina zaczęły się powoli zapełniać. Pasażerów lecących o godz. 9:50 do Warszawy było ok. 20.

Nowe zasady bezpieczeństwa na lotniskuAle zacznijmy od początku.

Po wejściu na lotnisko w Gdańsku od razu mierzona jest nam temperatura za pomocą kamery termowizyjnej. Następnie - żeby w ogóle móc iść dalej - musimy okazać kartę pokładową pracownikowi, który stoi w bezpiecznej odległości za ścianą z pleksi. Specjalne znaczniki na podłogach prowadzą nas w kierunku kontroli bezpieczeństwa. Na każdym kroku widać też naklejki informujące o zachowaniu odpowiedniej odległości. Również na każdym kroku możemy skorzystać z płynu do dezynfekcji - tego nie brakuje także w toaletach.

Kontrola bezpieczeństwa wygląda tak samo, jak zawsze, ale po jej przejściu zdziwić może nas fakt, że w dalszej części lotniska nie wszystkie punkty usługowe są otwarte. Jeśli chodzi o krzesełka, to jest ich bardzo dużo i mimo że nie można siadać na wszystkich (trzeba zachować dystans społeczny), to miejsca dla nikogo nie zabraknie, bo jak na razie - lotów jest kilka dziennie.

Tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Pasażerów było mniejOkoło 20 pasażerów leciało porannym lotem do Warszawy, ale zanim wsiedliśmy do samolotu, musieliśmy odpowiedzieć "tak" lub "nie", na pytania, które zapisane były na kartce przy wejściu do "rękawa". Były to pytania dotyczące m.in. tego, czy mieliśmy ostatnio kontakt z osobą zakażoną. W samolocie miejsca były zajęte tak, że nikt nie siedział bezpośrednio przed i za inną osobą. W samolocie obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, który wszyscy respektują. Zdjąć maseczkę można jedynie w trakcie posiłku. Ponadto zostaliśmy poinformowani, że we wszystkich samolotach LOT znajdują się filtry powietrza HEPA, które oczyszczają powietrze z bakterii i wirusów. W trakcie lotu dostaliśmy chusteczki odkażające.

Co ciekawe, toaleta umieszczona z przodu samolotu została zarezerwowana jedynie dla personelu. Z drugiej toalety, która znajduje się z tyłu, mogą korzystać pasażerowie.

Przed wejściem na pokład samolotu musimy przeczytać pytania i odpowiedzieć "tak" lub "nie". Więcej zdjęć (1)

Przed wejściem na pokład samolotu musimy przeczytać pytania i odpowiedzieć "tak" lub "nie".

fot. Arnold Szymczewski

Przed wejściem na pokład samolotu musimy przeczytać pytania i odpowiedzieć "tak" lub "nie".

fot. Arnold Szymczewski

Bezpieczeństwo w Warszawie, jak w GdańskuPo wylądowaniu na lotnisku w Warszawie zostaliśmy przetransportowani autobusem do terminala, gdzie ponownie została nam zmierzona temperatura. W Warszawie, również na każdym kroku jesteśmy informowani o zachowaniu odpowiedniego dystansu społecznego. Nie brakuje płynów do dezynfekcji i znaczników na krzesłach.

Podsumowując - zarówno na lotnisku w Gdańsku, jak i w Warszawie czułem się bezpiecznie. Nawet przez chwilę nie pomyślałem, że mogę się od kogoś zarazić wirusem. Lot również przebiegał z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Nowa rzeczywistość, w jakiej się znajdujemy jest inna, ale wcale nie ma w niej więcej utrudnień niż dotychczas.
Czy połączenia lotnicze szybko wrócą do normy?
19%

nie, jeśli nadal będą zakażenia

23%

raczej nie, ludzie mają obawy co do latania i bezpieczeństwa

38%

raczej tak, jeśli zawsze będą spełniane wszystkie wymogi bezpieczeństwa

20%

tak, niezależnie od sytuacji

zakończona

łącznie głosów: 1061

Opinie (55) 8 zablokowanych

 • Hej ho. (2)

  Rewelacyjna treść . Rewelacyjny młody dziennikarz. Tylko ktoś doskonale przygotowany do swojej pracy, może stworzyć tak wartościową treść. Gratulacje.

  • 63 30

  • Hehe, taa. Tylko nie popusc w galoty:)

   • 22 4

  • Może i rewelacyjna, na pewno chwaląca lotniska. Tylko jakie kompetencje ma dziennikarz do oceny przygotowania lotnisk i sprawdzeni procedur (bo były płyny do dezynfekcji)? On powinien tylko opisać jak wygląda procedura

   Może i rewelacyjna, na pewno chwaląca lotniska. Tylko jakie kompetencje ma dziennikarz do oceny przygotowania lotnisk i sprawdzeni procedur (bo były płyny do dezynfekcji)? On powinien tylko opisać jak wygląda procedura wylotu/przylotu na lotnisku i sam lot, a nie promować jak to lotniska są świetnie przygotowane. Artykuł wygląda jak sponsorowany. I to mi wcale nie przeszkadza, jednak czy jest to jeszcze obiektywne?

   • 9 0

 • 20 osób pierwszego dnia na pierwszym rejsie to naprawdę sporo

  • 38 1

 • Już widziałem artykuł o tym locie u was, na wyborczej, w tv (3)

  zaraz się okaże, że samolotem leciało więcej dziennikarzy, niż pasażerów :)

  • 94 3

  • Widocznie lecieli sami dziennikarze (1)

   • 21 1

   • ...albo ten sam dziennikarz ;) A wszystkie redakcje zrzuciły się na bilet ;)

    • 24 0

  • Jak kupili bilet to luz

   • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.