Wrzeszczańska willa planem zdjęciowym filmowców z Kanady

3 grudnia 2021, 10:30
Arnold Szymczewski

Kanadyjska ekipa filmowa realizuje w Polsce dwie serie programów dokumentalnych o II wojnie światowej. W Gdańsku zdjęcia kręcone były m.in. we wnętrzach willi PatschkegoMapka we Wrzeszczu. Wśród miejsc, które posłużą do nagrań w kolejnych dniach, znajdują się m.in. Muzeum Gdańska, Sołdek czy twierdza Wisłoujście.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Firma producencka Go Button Media z Kanady kręci w Polsce historyczny program o II wojnie światowej.

- Na przełomie października i listopada część zdjęć nagraliśmy na Dolnym Śląsku. W Gdańsku dogrywamy kolejne trzy odcinki. Materiał, który realizujemy, będzie poświęcony tajemnicom zapomnianych pól bitewnych i operacjom wojskowym z okresu II wojny światowej - mówi Piotr Maszkowski, koordynator produkcji w Polsce z ramienia Go Button Media. - Nagrywamy inscenizowane sceny, które uzupełniają wypowiedzi ekspertów i to, co opowiada narrator.

Wnętrza willi PatschkegoMapka pojawią się w programie historycznymWilla Patschkego (nazywana też willą Uphagena) to jeden z najlepiej zachowanych wrzeszczańskich zabytków z początku XX wieku. Filmowcy z Kanady rozgościli się w niej w czwartek, 2 grudnia.

- Realizujemy dzisiaj głównie zdjęcia gabinetowe, podejmujące temat konferencji i różnego rodzaju narad w gronie najwyższego dowództwa alianckiego. Wnętrza tej wyjątkowej willi idealnie pasują do tego typu scen - podkreśla Piotr Maszkowski.

Alkoholowe imperium Rudolfa PatschkegoReklamy produktów firmy Patschkego ukazywały się także w polskiej prasie w Gdańsku. Więcej zdjęć (3)

Reklamy produktów firmy Patschkego ukazywały się także w polskiej prasie w Gdańsku.

Reklamy produktów firmy Patschkego ukazywały się także w polskiej prasie w Gdańsku.

Na przełomie XIX i XX w. Gdańsk szybko rozwijał się demograficznie, urbanistycznie i gospodarczo. Jednym z gdańskich przedsiębiorców, którzy w tym okresie zbili majątek, był Rudolf Patschke.

Oto jego historia:

Gdańskie trunki spod znaku szachowego konikaWilla Patschkego jest jednym z najlepiej zachowanych wrzeszczańskich zabytków. Więcej zdjęć (3)

Willa Patschkego jest jednym z najlepiej zachowanych wrzeszczańskich zabytków.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Willa Patschkego jest jednym z najlepiej zachowanych wrzeszczańskich zabytków.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Program będzie nadawany w polskiej telewizji jesienią 2022 r.Ekipa filmowa pozostanie w Gdańsku co najmniej kilka dni. Wśród miejsc, w których realizowane będą kolejne zdjęcia, są m.in. Muzeum Gdańska, Sołdek i twierdza Wisłoujście.

W polskiej telewizji realizowanego programu możemy spodziewać się jesienią 2022 r.

- Mechanizm dystrybucji tego programu jest taki, że pierwszy sezon trafi na przełomie wiosny i lata do Stanów Zjednoczonych i Kanady, później do Wielkiej Brytanii i jesienią do Europy, w tym do Polski. Aktualnie nagrywamy pierwszy sezon, który będzie podzielony na sześć odcinków, liczymy oczywiście, że będą kolejne - kończy Piotr Maszkowski.

Willa Patschkego jest siedzibą Gdańskiego Klubu BiznesuWilla Patschkego powstała na początku XX w. - w 1908 r. Budynek o powierzchni blisko 1000 m kw. wybudował Rudolf Patschke. Właściciel wytwórni likierów Springera wydał majątek na jej wystrój, w znacznej części zachowany do dziś. Podziw budzą marmurowe kominki, secesyjne lampy i witraże oraz klatka schodowa zdobiona majolikami.

Majoliki zdobiące wnętrza willi Patschkego. Więcej zdjęć (3)

Majoliki zdobiące wnętrza willi Patschkego.

Majoliki zdobiące wnętrza willi Patschkego.

Opuszczoną przez żydowskich właścicieli willę zajęli w latach 30. naziści. Tuż po wojnie gościła konsulat brytyjski, a od 1948 r. mieściła się w niej siedziba rozgłośni radiowej. W 2000 r. willa została przekazana na 25 lat Gdańskiemu Klubowi Biznesu, który swoją siedzibę ma w jej murach do dziś.
Czy interesują cię programy historyczne?
8%

nie, nie interesuję się historią

4%

programy nie, ale czytam książki o historii

52%

tak, ale moja wiedza nie jest zbyt duża

36%

tak, mam sporą wiedzę na temat historii

zakończona

łącznie głosów: 922

Opinie wybrane


wszystkie opinie (112)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.