Wrzosy wracają do Wrzeszcza

30 września 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
Krzysztof Koprowski

Wrzeszcz zyskał właśnie niewielki fragment zieleni nawiązującej do swojej historii. W Parku Nad Strzyżą zobacz na mapie Gdańska pojawiły się nasadzenia wrzosów, którym dzielnica zawdzięcza swoją nazwę. W przyszłości podobne zielone odniesienia mogą pojawić się w innych częściach Gdańska.



Nazwa Wrzeszcz po raz pierwszy odnotowana została w 1263 r. w dokumencie nabycia przez klasztor oliwski młyna zlokalizowanego "in Vriezst" od sołtysa gdańskiego. Przypuszczalnie nazwa ta pochodzi od wrzosów, którymi porośnięte były kiedyś okoliczne wzgórza, choć istnieje też wersja, zgodnie z którą nazwa dzielnicy mogła zostać zaczerpnięta od imienia Wrzost, wywodzącego się również od tej właśnie rośliny.

- Chcemy wrócić do korzeni oraz - nawiązując do nazw bądź okoliczności sprzed lat - przywrócić nie tylko Wrzeszczowi, ale też innym dzielnicom Gdańska ich dawny wygląd - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. - Dzielnica Wrzeszcz została wytypowana jako pierwsza do odtworzenia w niej charakterystycznej niegdyś zieleni.
Czytaj też: Wrzeszcz nie wrzeszczy

Park Nad Strzyżą został wybrany nieprzypadkowo - jest położony nad potokiem przepływającym przez znaczną część dzielnicy oraz w pobliżu licznych zabudowań mieszkalnych.

- Projekt przewiduje stworzenie w części parku przestrzeni, która może kojarzyć się z naturalnym wrzosowiskiem wraz roślinami, które towarzyszą takiemu środowisku - dodaje Michał Szymański, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku ds. rozwoju przestrzeni publicznej.
Nowa roślinność, na którą oprócz wrzosów i wrzośców składają się też iglaki, brzozy, krzaki i niskie trawy, będą zlokalizowane w dwóch miejscach w parku: wokół wydeptanego przez spacerowiczów skrótu oraz wzdłuż ścieżki nazwanej przez projektantów "rzeką piasku".

Jak podkreślają pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni, nasadzenia dobrano tak, by przez cały sezon wegetacyjny kwitły kolejne grupy roślin, przechodząc w swojej kolorystyce od bieli i różu do odcieni fioletu.

Jeżeli projekt zyska akceptację mieszkańców, w przyszłości będzie rozszerzony na inne dzielnice Gdańska, w nawiązaniu do ich historii i pierwotnej roślinności.
Jak oceniasz pomysł roślinności nawiązującej do historii dzielnicy?
86%

świetny, mam nadzieję, że pojawi się też w innych częściach Gdańska i Trójmiasta

8%

przeciętne, wszystko zależy od jakości wykonania i estetyki

6%

nic ciekawego, to wymyślanie na siłę sposobu aranżacji terenów zieleni

zakończona

łącznie głosów: 643

Opinie (75) 5 zablokowanych

 • (2)

  Oby z wrzosami nie było tak jak z egzotycznymi roślinami w ECS. Czyli kasa w błoto!

  • 55 14

  • Nogi umyte?

   • 5 4

  • 100% tak bedzie bo widze ze firma ktora to robila nie ma pojecia o wrzosach!!!!

   • 0 0

 • W końcu rozsądnie wydane pieniążki i super efekt

  • 43 9

 • a jutro wrzosami zajmie się CBA

  • 26 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.