stat

Wrzuć nakrętki, pomóż dzieciom. Ustawiono specjalny kosz-serce

15 lutego 2020, 9:00
Ewelina Oleksy

Przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku pojawił się wielki kosz w kształcie serca. Wbrew pozorom nie chodzi jednak o świętowanie Walentynek, a akcję charytatywną, z której dochód będzie przeznaczony na pomoc niepełnosprawnym dzieciom. Wystarczy zapełnić kosz plastikowymi nakrętkami.Czerwony, metalowy kosz w kształcie serca ma ponad 1,5 metra wysokości i zmieści się w nim aż 150 kg plastikowych nakrętek, do których zbiórki służy. Stanął przed głównym wejściem do Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku przy ul. Okopowej i tam już zostanie - na stałe.

Nakrętki może tam wyrzucać każdy. Akcja, ze względu na kształt kosza, rozpoczęła się w piątek - w Walentynki. Jej ideą jest jednak długofalowa pomoc potrzebującym pomocy dzieciom. Dochód ze sprzedaży firmom recyklingowym zebranych nakrętek, przeznaczany jest bowiem na zakup sprzętu do rehabilitacji niepełnosprawnych.


- Od kilku lat pracownicy naszego urzędu zbierają nakrętki dla niepełnosprawnego od urodzenia 10-letniego Arturka. Dzięki sprzętowi zdobytemu dzięki tej akcji u chłopca nastąpiła znaczna poprawa w zakresie sprawności ruchowej - mówi inicjatorka akcji Agnieszka Zabłocka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego - Dlatego zakrętki będziemy nadal zbierać i dla Arturka, z którym jesteśmy już mocno zżyci, i dla Gdańskiej Fundacji Korczaka "Kochaj i dawaj przykład".

Jakie nakrętki wrzucać do specjalnego kosza?Kosz w kształcie serca przeznaczony jest na wszelkie plastikowe nakrętki, bez względu na kształt czy kolor. Mogą to więc być nakrętki np. po napojach, kawie, mleku czy jogurtach. W koszu-sercu zostawić możemy również zakrętki po chemii gospodarczej, po płynach do zmywania, szamponach i płynach do płukania. Ważne, by nie dorzucać do nakrętek innych przedmiotów, a jeśli mają one np. tekturowe uszczelki - trzeba je usunąć przed wyrzuceniem.
Zbierasz nakrętki?
81%

tak, robię to od dawna

8%

nie, ale planuję zacząć

11%

nie i nie zamierzam tego robić

zakończona

łącznie głosów: 2926