stat

Niepubliczna szkoła i miasto zainwestują w Małym Kacku

10 maja 2019, 10:30
Patryk Szczerba

Nowy budynek z mediateką, siedzibą rady dzielnicy i parkingiem wybuduje Gdynia na działce w Małym Kacku zobacz na mapie Gdyni, gdzie znajdowało się Centrum Kultury. Na sąsiednich 2 tys. m kw. działki zobacz na mapie Gdyni Szkoła Amerykańska wybuduje sale dydaktyczne i salę gimnastyczną, która będzie udostępniana mieszkańcom. Mimo to warunki finansowe przekazania szkole gruntu budzą wątpliwości u części radnych.Przypomnijmy:

  1. Po przeniesieniu Centrum Kultury do budynku Domu Marynarza władze Gdyni zdecydowały o rozbiórce obiektu przy ul. Łowickiej zobacz na mapie Gdyni w Małym Kacku.

  2. Rozbiórka budynku odbyła się w styczniu. Pisaliśmy o tym w osobnym artykule.

  3. W ostatnich dniach władze miasta potwierdziły podawane przez nas na początku roku informacje o nowej zabudowie.


Zainwestuje miasto...Na terenie mającym 4 tys. m kw. powstanie nowoczesna mediateka i siedziba Rady Dzielnicy Mały Kack. Zostanie to sfinansowane z budżetu Gdyni.

Dla mieszkańców będzie przygotowany też zielony teren rekreacyjny oraz nowy parking, który ma zapobiec zastawianiu dróg przez rodziców podwożących dzieci do znajdującej się tuż obok Gdyńskiej Szkoły Amerykańskiej. Nowe miejsca postojowe mają być współdzielone - finansowane w części przez miasto, a w części przez szkołę.

... oraz właściciel szkołyNa połowie działki - ok. 2 tys. m kw. - placówka wybuduje salę gimnastyczną i sale dydaktyczne z własnych funduszy. Będzie udostępniana mieszkańcom miasta na takich samych zasadach, jak podobne przyszkolne obiekty sportowe w Gdyni.

Podczas budowy Amerykańsko-Polskie Stowarzyszenie Oświatowe prowadzące szkołę będzie korzystać z terenu na preferencyjnych warunkach, płacąc za niego 100 zł za miesiąc. Później teren zostanie nieodpłatnie oddany Stowarzyszeniu w użytkowanie na 50 lat. Podobnie dzieje się w przypadku wszystkich niepublicznych placówek oświatowych działających w Gdyni.

Radni pytają...Wzburzyło to opozycyjnych radnych z PiS. Dopytywali oni, skąd preferencyjne stawki dla prywatnej szkoły pobierającej od uczniów miesięczne czesne w wysokości 1750 zł.

- Jak to jest możliwe, że w placówce, która sama siebie określa jako "niepubliczną", prowadzone będą działania publiczne? To absurdalne tłumaczenie. Umówmy się - sala gimnastyczna, wybudowana przez stowarzyszenie, nie będzie służyła celom publicznym i mieszkańcy Małego Kacka nie będą mieli z tego żadnych korzyści. Po prostu miasto w pewien sposób sprezentowało Amerykańsko-Polskiemu Stowarzyszeniu Oświatowemu teren pod budowę sali gimnastycznej dla klientów szkoły - opowiada Marek Dudziński, radny PiS.

... urzędnicy odpowiadająWładze Gdyni tłumaczą, że podstawą jest artykuł 6 Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Można przeczytać w nim, że organy prowadzące podmioty takie jak szkoła są zwolnione z opłat z tytułu trwałego zarządu, użytkowania i użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, zajętych na działalność oświatową.

- Szkoła międzynarodowa jest niezbędna w mieście, które ma aspiracje do bycia istotnym ośrodkiem biznesowym, a istnienie takiej placówki bywa koniecznym warunkiem podjęcia decyzji o lokalizacji inwestycji, w szczególności dla zaawansowanych firm z branży SSC. Przypomnę, że choćby Refinitiv zatrudnia w Gdyni 1200 pracowników z kilkudziesięciu krajów, rozmawiających kilkunastoma językami. Ich dzieci potrzebują edukacji po angielsku. Szkoła jest też świetnym wyborem dla gdynian chcących edukować dzieci w języku obcym, w tym tych, którzy planują pracę za granicą lub wysłanie dzieci do szkół poza Polską - wyjaśnia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Czy w twojej okolicy jest osiedlowy klub spotkań?
23%

tak

77%

nie

zakończona

łącznie głosów: 311