Cmentarze otwarte we Wszystkich Świętych. Rozłóżmy wizyty na kilka dni

19 października 2020, 14:30
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Premier Mateusz Morawiecki: wdrażamy tarczę 2.0. To 35 mld zł dla firm

Na trójmiejskich cmentarzach trwają już przygotowania do dnia Wszystkich Świętych. Coraz więcej mieszkańców przychodzi sprzątać groby bliskich. Choć oficjalnej decyzji o zamknięciu cmentarzy 1 listopada nie ma, to już pojawiają się apele ze wszystkich stron, by w związku z sytuacją epidemiczną nie odwiedzać ich tłumnie jednego dnia, tylko rozłożyć te wizyty w czasie.Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieTegoroczny dzień Wszystkich Świętych w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem z pewnością będzie inny niż dotychczasowe.

Choć całe Trójmiasto znajduje się w czerwonej strefie , na razie nie zapadła decyzja, by 1 listopada zamknąć z tego powodu cmentarze - ani tu, ani w innych polskich miastach.

Rząd nie zamknie cmentarzy- Nie mamy w tej chwili planów zamykania cmentarzy na 1 listopada - powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w poniedziałek, 19 października, na antenie Radia Zet.
Polityk zaapelował, by wizyty na cmentarzach rozłożyć na kilka dni.

- Apelujemy o to, żeby rozłożyć wizyty na cmentarzach w tych pierwszych dniach listopadowych, żeby nie było to 1 listopada, tylko weekend wcześniej czy weekend później. Namawiamy do tego osoby, które mogą pozwolić sobie, aby odwiedzić groby najbliższych niekoniecznie w niedzielę (1 listopada), ale w dzień powszedni - powiedział w radiu.

Mapa cmentarzy w TrójmieściePodkreślił też, że sprawą zasadniczą jest "zachowanie dystansu i wszystkich środków, które powinniśmy zachowywać i przestrzegać, żeby ograniczyć transmisję wirusa".

Na cmentarz tylko w maseczceCo ważne, na cmentarzach, podobnie jak w innych miejscach publicznych, jest obowiązek zasłaniania ust i nosa. Minister zdrowia zapowiedział, że 1 listopada policja będzie na to zwracała szczególną uwagę.

- Na razie nie wyobrażamy sobie zamknięcia cmentarzy, ale każdy musi mieć maseczkę na cmentarzu. Namawiamy seniorów, żeby nie kumulowali wizyt na 1 listopada, ale żeby je rozłożyli na kilka dni przed i po tym święcie - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski.
Poinformował też, że po analizach 2 listopada nie będzie dniem wolnym, by nie zwiększać liczby interakcji społecznych, czyli by nie kusić do wyjazdów i podróżowania.

- Realizujemy strategię "zostań w domu", o ile to możliwe - zaznaczył minister.

Biskup: wizytę na cmentarzach trzeba zaplanować poza 1 i 2 listopadaWśród głosów zachęcających do zachowania ostrożności 1 listopada jest też głos biskupa Jacka Jezierskiego, administratora Archidiecezji Gdańskiej.

- Zachęcam, aby w uroczystość Wszystkich Świętych zachować w kościołach porządek niedzielny (nie redukować liczby mszy św.). Podobnie w Dzień Zaduszny (2 listopada). Należy przypominać wiernym, że cały listopad jest poświęcony pamięci zmarłych i odwiedziny grobów trzeba zaplanować poza 1 i 2 listopada, aby uniknąć przebywania w tłumie. - informuje biskup w najnowszych wskazaniach dla wiernych.
Czytaj też: Bez wody święconej i bierzmowań. Nowe wytyczne dla wiernych

Jednocześnie biskup udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy, od 18 października do 15 listopada, osobom chorym i starszym oraz ich opiekunom, a także pracownikom służby zdrowia.

Zamykanie cmentarzy nie jest w kompetencji samorządówTrójmiejscy urzędnicy pytani przez nas o to, czy podejmą jakieś ruchy, by ograniczyć tłumy na cmentarzach 1 listopada, zgodnie odpowiadają, że cmentarzy nie zamkną, dopóki takie decyzje nie zapadną na poziomie rządowym.

- Trwają właśnie prace nad przygotowaniem specjalnej oferty przewozowej komunikacji miejskiej, jak również nad przygotowaniem innych rozwiązań, które przełożą się na ograniczenie liczby osób na cmentarzach w tych dniach - informuje nas Olimpia Schneider z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Już dziś apelujemy do gdańszczanek i gdańszczan, aby odwiedzali groby od najbliższego weekendu. Wyrazy szacunku i pamięci można złożyć w dni poprzedzające dzień Wszystkich Świętych. Pozwólmy w niedzielę, 1 listopada, przyjechać na groby swoich bliskich osobom spoza Gdańska i Trójmiasta. Jeżeli zachowany się odpowiedzialnie i unikniemy tłumu na cmentarzach, damy wyraz trosce o zdrowie swoje i innych osób - dodaje.
Choć nie ma decyzji rządu w sprawie zamknięcia cmentarzy, to - jak mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni - sytuacja jest dynamiczna.

- My jako miasto też nie chcemy podejmować tak drastycznych decyzji, ale apelujemy o zdrowy rozsądek odwiedzających cmentarze i o rozłożenie tych wizyt w czasie. Wspierają nas w tym mocno ojcowie jezuici, którzy pomogli nam przygotować cykl artykułów na ten temat. Publikacje już od ubiegłego tygodnia są dostępne na naszej stronie internetowej Gdynia.pl. Z apelem do mieszkańców wystąpi też pan prezydent, chcemy trafić do jak największej liczby mieszkańców, by nie zapominali o swoich zmarłych bliskich, ale też zadbali o bezpieczeństwo tych żyjących - podkreśla wiceprezydent.
Czytaj też: Czerwona strefa w Trójmieście. Jak działają miasta?

Władze Sopotu apelują do episkopatu i premiera o wydanie stosownych rozporządzeń na 1 listopada. Proszą o wprowadzenie jednolitych rozwiązań na obszarze całego kraju, udzielenia dyspensy oraz zapewnienia bezpieczeństwa na cmentarzach i w kościołach, bo "wirus nie zna granic stref czy powiatów".

- Wystąpiliśmy do władz państwowych i kościelnych o podjęcie dodatkowych działań i wydanie stosownych rozporządzeń, które zminimalizują możliwości rozprzestrzeniania się epidemii na cmentarzach w całej Polsce. Jednolite regulacje dotyczące 1 listopada powinny obowiązywać dla całego kraju, a nie dotyczyć poszczególnych diecezji czy miast. Nie planujemy zamykania cmentarzy. Już w ubiegłym tygodniu apelowaliśmy o rozsądek i rozłożenie na kilka odwiedzin na cmentarzach - mówi Izabela Heidrich, rzeczniczka Urzędu Miasta Sopotu.
Wybierasz się na cmentarz 1 listopada?
18%

tak, nie uważam koronawirusa za powód, żeby nie iść

9%

tak, będę na siebie uważał(a) i nie spotykam sie z rodziną

42%

1 listopada nie, ale w inny dzień tak

23%

nie, bo unikam tłumów w trosce o zdrowie

8%

nie, bo w ogóle nie obchodzę tego święta

zakończona

łącznie głosów: 2026