Wybierz się na wirtualny spacer po Westerplatte

26 marca 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Rafał Borowski
artykuł historyczny
Nieistniejący obecnie budynek Wartowni nr 5. Po prawej stronie znajduje się współcześnie cmentarzyk obrońców Westerplatte. Więcej zdjęć (5)

Nieistniejący obecnie budynek Wartowni nr 5. Po prawej stronie znajduje się współcześnie cmentarzyk obrońców Westerplatte.

fot. 360studio.org

Nieistniejący obecnie budynek Wartowni nr 5. Po prawej stronie znajduje się współcześnie cmentarzyk obrońców Westerplatte.

fot. 360studio.org

Nagrania z drona i kamer sferycznych, archiwalne fotografie i szczegółowe opisy wybranych obiektów, odczytywane przez lektora. Kilka miesięcy temu, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku udostępniło stronę internetową, umożliwiającą wirtualny spacer po terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. W planach muzealników jest pokazanie kolejnych tego rodzaju atrakcji.
Choć od środy mamy kalendarzową wiosnę, pogoda za oknem nie wszystkich zachęca do spacerów na świeżym powietrzu. Zapewne niewielu naszych czytelników wie, że od końca ubiegłego roku, istnieje możliwość zwiedzenia terenu byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte... bez wychodzenia z domu.

Aby obejrzeć miejsca, które na początku września 1939 roku były polem bohaterskiej obrony polskich żołnierzy przed przeważającymi siłami hitlerowskich Niemiec, wystarczy jedynie usiąść przed ekranem komputera. 7 grudnia 2017 roku, z inicjatywy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została uruchomiona bowiem strona internetowa, która umożliwia wirtualny spacer po terenie słynnej placówki.

- Idea wirtualnego spaceru po Westerplatte narodziła się z połączenia muzeów [Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - przyp. red.]. Połączenie nowoczesnego Muzeum II Wojny Światowej z muzeum zajmującym się historią półwyspu Westerplatte, przyniosło pomysł połączenia badań nad miejscem pierwszej bitwy II wojny światowej z nowoczesną technologią prezentacji i popularyzacji wiedzy. Projekt wirtualnego spaceru jest więc niejako efektem synergii obu muzeów połączonych w jedno, stanowi też kontynuację i rozwinięcie działań i misji Muzeum, jaką jest m.in. kształtowanie pamięci o bohaterskiej obronie Westerplatte - mówi Aleksander Masłowski, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Polscy jeńcy na Szańcu Mewim. Więcej zdjęć (5)

Polscy jeńcy na Szańcu Mewim.

fot. 360studio.org

Polscy jeńcy na Szańcu Mewim.

fot. 360studio.org


Panoramy z drona i kamer sferycznychAutorem strony umożliwiającej wirtualny spacer po Westerplatte jest trójmiejska spółka 360studio.org. Prace nad realizacją zleconego jej projektu były niezwykle czasochłonne, gdyż trwały aż 6 miesięcy. Kolejne miesiące pochłonęły pracownikom muzeum przygotowania merytoryczne, w tym wnikliwe badania terenowe. Natomiast całkowity koszt projektu wyniósł 23 tys. 848 zł. Efekty tego żmudnego przedsięwzięcia są imponujące.

- "Wirtualny spacer po Westerplatte" to usługa z zakresu nowych technologii, polegająca na udostępnieniu użytkownikom strony internetowej muzeum panoram 360°, tworzących wirtualny spacer po terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, obejmującym panoramy wykonane dronem nad Twierdzą Westerplatte oraz przechadzkę po wystawie plenerowej "Westerplatte: Kurort - Bastion - Symbol", w pobliżu Koszar, dawnych wartowni i innych ważnych istniejących i nieistniejących miejscach i obiektach na obszarze półwyspu - objaśnia Masłowski.

Lektor opowiada historię każdego obiektuWśród wspomnianych przez naszego rozmówcę obiektów - z których każdy został opatrzony czytanym przez lektora komentarzem historycznym, objaśniającym jego rolę we wrześniu 1939 roku - znalazły się m.in.:

 • Cmentarz Poległych Obrońców
 • Willa Oficerska
 • Willa Podoficerska
 • Kasyno Podoficerskie
 • Stare Koszary
 • Placówka Fort
 • Placówka Fort II
 • stacja kolejowa
 • przystań Westerplatte
 • Szaniec Mewi
 • magazyn amunicji
 • Pomnik Obrońców WybrzeżaKolaże przeszłości ze współczesnościąCo warto podkreślić, użytkownicy strony mogą nie tylko obejrzeć współczesny wygląd wyżej wymienionych obiektów byłej składnicy, ale również ich wygląd sprzed niemal 80 lat. Jak to możliwe? Otóż na obecny widok zostały "nałożone" archiwalne fotografie, pozyskane z przeróżnych źródeł: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Archiwum Państwowego w Gdańsku, prywatnych Krzysztofa Gryndera, Agencji Fotograficznej Kosycarz Foto Press, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Stuthoff w Sztutowie, Wojskowego Biura Badań Historycznych oraz Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

- Panoramy półwyspu Westerplatte uzupełnione zostały o informacje historyczne i zilustrowane zdjęciami. Archiwalne fotografie z Westerplatte wtopiono w aktualne panoramy w celu zaprezentowania lokalizacji i wyglądu nieistniejących obiektów oraz scen z historii zarówno bezpośrednio poprzedzającej wybuch II wojny światowej, jak i dawniejszej. Wykorzystany w tym celu materiał ikonograficzny to m.in. pocztówki ukazujące kurort na Westerplatte pod koniec XIX w., zdjęcia dokumentujące budowę Wojskowej Składnicy Tranzytowej i przygotowania do obrony wiosną i latem 1939 r., walki 1 września, wygląd półwyspu po kapitulacji - wyjaśnia Masłowski.
Wirtualny spacer po Westerplatte został wkomponowany w nową stronę internetową Muzeum II Wojny Światowej oraz został dostosowany do użytkowania na urządzeniach mobilnych. Ponadto, na stronie wprowadzono także opcję zakupu biletów w internetowym systemie sprzedaży, plan wystawy głównej Muzeum, informuje o sposobach dotarcia na Westerplatte.

Przystań Westerplatte. Więcej zdjęć (5)

Przystań Westerplatte.

fot. 360studio.org

Przystań Westerplatte.

fot. 360studio.org


Muzeum planuje udostępnić kolejne spaceryWładze Muzeum II Wojny Światowej planują udostępnić więcej tego rodzaju przedsięwzięć. Co ciekawe, placówka bierze pod uwagę umożliwienie wirtualnego spaceru po kolejnym polu bitewnym, które również zapisało się na kartach historii, jako miejsce chwały polskiego oręża. Mowa o wzgórzu Monte Cassino, zdobytym przez żołnierzy pod dowództwem gen. Władysława Andersa w maju 1944 roku.

- W tym roku planujemy aktualizację spaceru po Westerplatte o kolejne archiwalne zdjęcia wraz z wprowadzeniem nowych rozwiązań technologicznych służących uatrakcyjnieniu wirtualnej wycieczki o kolejne elementy. Muzeum II Wojny Światowej chce również wykorzystać swój produkt do stworzenia mapy Wirtualnych Spacerów dotyczących tematyki II wojny światowej, które zostały już stworzone przez inne instytucje. Wirtualny spacer już ma odsyłacz do wirtualnego spaceru Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie (Oddział Muzeum Stutthof w Sztutowie). Muzeum rozważa także stworzenie dodatkowych ścieżek - spacerów po miejscach szczególnie ważnych dla Polaków np. Wirtualny Spacer po Monte Cassino - uzupełnia Masłowski.

W przyszłym tygodniu kolejna atrakcjaJuż w piątek 30 marca, o godz. 12, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uruchomi pierwszą w Polsce "Strefę wirtualnej rzeczywistości" zbudowaną w placówce muzealnej. Będzie to 6 stałych stanowisk wirtualnej rzeczywistości, wyposażonych w Okulary Oculus Rift, za pomocą których będzie można przenieść na Westerplatte i zwiedzić półwysep w świecie wirtualnym, a wkrótce także korzystać z pozostałych rozwiązań wirtualnej rzeczywistości w Muzeum II Wojny Światowej.
Czy wybrałeś się już w wirtualny spacer po Westerplatte?
28%

tak, to naprawdę świetna inicjatywa

6%

tak, ale jego formuła rozczarowała mnie

52%

nie, ale z przyjemnością nadrobię zaległości

14%

nie, w ogóle nie jestem tym zainteresowany

zakończona

łącznie głosów: 440