10 ulic walczy o szansę na zmianę oblicza

3 lipca 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Kamil Gołębiowski
Najnowszy artukuł na ten temat Jak i kiedy zmieni się ul. Mickiewicza?
10 gdańskich ulic walczy o nowy, lepszy kształt. Pomóc temu ma zwycięstwo w plebiscycie, które gwarantuje przygotowanie projektu przebudowy przy udziale ekspertów i mieszkańców. Więcej zdjęć (11)

10 gdańskich ulic walczy o nowy, lepszy kształt. Pomóc temu ma zwycięstwo w plebiscycie, które gwarantuje przygotowanie projektu przebudowy przy udziale ekspertów i mieszkańców.

10 gdańskich ulic walczy o nowy, lepszy kształt. Pomóc temu ma zwycięstwo w plebiscycie, które gwarantuje przygotowanie projektu przebudowy przy udziale ekspertów i mieszkańców.

40 propozycji wpłynęło na opisywany przez nas plebiscyt "ul. Do Zmiany". Eksperci wyłonili z nich dziesięć, które zmierzyły się w finale. Zwycięzcę, czyli ulicę, której zmiana zostanie zaprojektowana przez specjalistów przy współpracy z mieszkańcami, wskazali czytelnicy w ankiecie.Aktualizacja: Czytelnicy Trojmiasto.pl oddali prawie 8 tys. głosów i zdecydowali, że to ul. Mickiewicza (2180 głosów) we Wrzeszczu zyska profesjonalny projekt przebudowy. Zwycięstwo ważyło się do ostatniej chwili, bo bardzo dużo głosów zebrała także ul. Wieżycka (1860 głosów) na Pięciu Wzgórzach. Trzecie miejsce zajęła ul. de Gaulle'a (682 głosy) we Wrzeszczu.Mieszkańcy Gdańska wysłali organizatorom plebiscytu, czyli Instytutowi Metropolitalnemu, propozycje bardzo różnych ulic: peryferyjnych, działkowych, o zabudowie pierzejowej, większych ulic zbiorczych, a nawet głównych arterii miasta. Część z nich ma zabudowę współczesną, inne bardziej tradycyjną lub wręcz historyczną.

Co najczęściej nie podoba się nam na naszej ulicy?

Swoje zgłoszenia mieszkańcy najczęściej uzasadniali zniszczoną nawierzchnią chodników i jezdni, chaosem przestrzennym (kompozycja urbanistyczna, nieuporządkowanie nośników reklamowych, parkingów), degradacją zabudowy, niską jakością architektury, brakiem małej architektury, małą ilością uporządkowanej zieleni, a także brakiem jej dobrego utrzymania.

Jak wybierano finałową dziesiątkę?

Niezbędna była selekcja. Zajęła się nią rada programowa plebiscytu, składająca się z architektów, urbanistów, artystów, naukowców, społeczników i urzędników. Wyłoniono 10 ulic, które teraz powalczą o głosy czytelników Trojmiasto.pl (głosowanie trwa do 5 lipca).Pytani o kryteria wyboru, członkowie rady plebiscytu wymieniali przede wszystkim:

  1. potencjał poprawy - czy uda się doprowadzić do wyraźnej zmiany na lepsze przy użyciu ograniczonych środków
  2. intensywność zamieszkania - szanse miały ulice mieszkaniowe, służące nie tylko do transportu, nie przyjęto kandydatur o charakterze podmiejskim i działkowym
  3. skala - pozwalająca na realne działania w ramach ograniczonego budżetu
  4. równowaga - wstępny wybór ma uwzględniać propozycje z różnych dzielnic i o różnym charakterze
  5. brak projektu wykonawczego - wspólne projektowanie ma sens, gdy kształt odnowy nie został jeszcze określony


- Jeśli ulica była już na liście do remontu lub przebudowy, to usuwaliśmy ją z rywalizacji. Założeniem plebiscytu jest to, by zwycięska ulica została zaprojektowana z udziałem mieszkańców. Dlatego uznaliśmy, że nie ma co zajmować się ulicami, których kształt został już przesądzony - tłumaczy Damian Zelewski z Instytutu Metropolitalnego.
Z drugiej jednak strony odrzucano też propozycje ulic, które wymagałyby zmian przekraczających dostępne w budżecie środki na ten cel. Organizatorzy od początku zapowiadali również, że preferencje w wyborze do głosowania będą miały ulice lokalne.

- Dokonując wyboru trzeba było odrzucić dużą liczbę propozycji, co nie było łatwe. Z konieczności robiliśmy to sprawnie, czasem szybko, jednak zawsze ze świadomością, że dla okolicznych mieszkańców ich własna ulica, jaka by nie była, indywidualnie jest ważna i wyjątkowa - mówi Tomasz Janiszewski z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, członek rady plebiscytu.
Sporo kandydatur z Wrzeszcza

W wyselekcjonowanym gronie znalazły się ulice z Przymorza Małego, Oliwy, Śródmieścia, Żabianki i Jelitkowa, Siedlec, Ujeściska i Łostowic. Najwięcej, bo aż cztery propozycje, pochodzą z Wrzeszcza: po dwie z Górnego i Dolnego.

Dlaczego? Jest kilka powodów. Przede wszystkim aktywność mieszkańców, którzy z tego obszaru zgłosili sporo propozycji. Dodatkowo ulice we Wrzeszczu są najważniejszą lokalną przestrzenią publiczną, na którą wychodzi się prosto z domu. Dodatkowym argumentem przywołanym przez ekspertów był fakt, że Wrzeszcz jest nie tylko gęsto zamieszkały, ale też wyjątkowo intensywnie używany przez mieszkańców całego Gdańska, zatem na poprawie skorzysta nie tylko jedna dzielnica, ale całe miasto.

Dalsza procedura

Ulica, która wygra w głosowaniu czytelników (głosowanie trwa do 5 lipca), zostanie zaprojektowana przez zespół z Politechniki Gdańskiej, być może z udziałem gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych i przy wsparciu urzędników GZDiZ - oczywiście z udziałem mieszkańców. Ten etap dokona się już po wakacjach. Mieszkańcy i zaproszeni eksperci opracują propozycje zmian - zarówno mniejszych, które będzie można wdrożyć niedużym nakładem środków i w krótkim czasie, jak również dalej idących - mających na celu całościową zmianę wizerunku danej ulicy.

Organizatorzy będą również lobbowali za wdrożeniem pomysłów przy wykorzystaniu na przykład środków z Budżetu Obywatelskiego.
Wybierz ulicę "Do Zmiany"
6%

Beniowskiego (od ul. Piastowskiej do ul. Subisława) - Przymorze Małe

9%

Gen. Charlesa de Gaulle'a - Wrzeszcz Górny

7%

Kaszubska - Oliwa

4%

Sebastiana Klonowicza (na północ od Wrzeszczańskiej) - Wrzeszcz Dolny

27%

Adama Mickiewicza (od pl. Komorowskiego do Hallera) - Wrzeszcz Dolny

7%

Olejarna i Browarna - Śródmieście

7%

Sobótki (od Jaśkowej Doliny do Matejki) - Wrzeszcz Górny

5%

Jakuba Wejhera - Żabianka, Jelitkowo

23%

Wieżycka (od Unruga do Świrskiego) - Ujeścisko - Łostowice

5%

Winnicka - Siedlce

zakończona

łącznie głosów: 7970