Wybrano projekt pomnika Ireny Jarockiej

2 kwietnia 2021, 20:00
ewel
Najnowszy artukuł na ten temat Pomnik Ireny Jarockiej już gotowy i odsłonięty

Propozycja Studia rzeźby Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera okazała się zdaniem komisji najlepsza i wygrała konkurs na projekt pomnika Ireny Jarockiej. To właśnie ta praca będzie realizowana i stanie na skwerze imienia piosenkarki w Oliwie.MapkaPomniki i miejsca pamięci w TrójmieścieKonkurs rzeźbiarski na projekt pomnika Ireny Jarockiej prezydent Gdańska ogłosiła w grudniu ubiegłego roku. O wzniesienie pomnika artystki wystąpiła Fundacja Ireny Jarockiej. Piosenkarka w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem.

Upamiętniająca ją rzeźba stanie na skwerze znajdującym się u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza w Oliwie. To właśnie w tej dzielnicy Irena Jarocka spędziła dzieciństwo i młodość.

Miasto właśnie ogłosiło wyniki konkursu rzeźbiarskiego, na który wpłynęło w sumie aż 25 prac.

- Zwycięska okazała się propozycja Studia rzeźby Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera. Przyznano także nagrodę za drugie miejsce i dwa wyróżnienia. Autor zwycięskiego projektu zostanie zaproszony do zawarcia umowy z Fundacją Ireny Jarockiej na realizację pomnika - informuje Marta Formella z gdańskiego magistratu.
Dodatkowo zwycięski projekt zostanie dofinansowany kwotą 150 tys. zł brutto. Pomnik sfinansuje Fundacja Ireny Jarockiej.

Wyniki konkursu:
  • I nagroda w wysokości 10 tys. zł: Studio rzeźby Maciej Jagodziński-Jagenmeer.
  • II nagroda w wysokości 5 tys. zł: Pracownia Rzeźby "Forma" Karol Badyna.
  • Wyróżnienia: Michał Furmaniak i Michał Pronobis.
Prace konkursowe składały się z części opisowej, graficznej i rzeźbiarskiej. W części rzeźbiarskiej artyści przygotowywali model całego pomnika w skali 1:5 oraz model głowy/portretu Ireny Jarockiej. Dodatkowo artyści nadsyłali plansze z wizualizacjami pomnika ulokowanego w przestrzeni parku.

O wynikach konkursu decydowała komisja, w skład której weszli przedstawiciele Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska, a także przedstawiciele środowisk artystycznych i gdańskiego magistratu.

Gdańska historia Ireny Jarockiej
Irena Jarocka to artystka, która w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem.


Więcej zdjęć (9)

Irena Jarocka to artystka, która w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem.

mat. Fundacji Ireny Jarockiej

Irena Jarocka to artystka, która w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem.

mat. Fundacji Ireny Jarockiej

Irena Jarocka, wybitna polska piosenkarka (1946-2012), w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem. W latach 1947-1968 mieszkała wraz z rodzicami w gdańskiej dzielnicy Oliwa przy ul. Słonecznej. W Oliwie ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Od 1964 r. kształciła się w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku oraz studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na wydziale wychowania muzycznego; ukończyła także Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego w Gdańsku.

Uczestniczyła w konkursach dla piosenkarzy amatorów, współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla. W 1965 r. debiutowała w klubie "Rudy Kot" w Gdańsku i w tym samym roku pierwszy raz wystąpiła na festiwalu w Opolu. Za swój faktyczny debiut uważała występ w 1968 r. na festiwalu w Sopocie, gdzie zaśpiewała piosenkę "Gondolierzy znad Wisły".

Artystka zmarła w 2012 r. w Warszawie i tam została pochowana. Rada Miasta Gdańska uchwałą nr LV/1567/18 z dn. 28 czerwca 2018 r. zdecydowała o nadaniu nazwy "skwer im. Ireny Jarockiej" skwerowi położonemu przy ulicach: Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza w dzielnicy Oliwa. Teraz stanie tam także pomnik artystki.


Quiz Gwiazdy estrady w Trójmieście Średni wynik 52%

Gwiazdy estrady w Trójmieście

Rozpocznij quiz
Podoba ci się zwycięski projekt pomnika?
35%

tak, bardzo, jest najciekawszy ze wszystkich wyróżnionych

20%

nie jest zły, ale były lepsze

45%

wcale mi się nie podoba

zakończona

łącznie głosów: 622

ewel

Opinie wybrane


wszystkie opinie (118)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.