Wycieczka wzdłuż kanału Raduni

8 czerwca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Małgorzata Zimnoch

Dostarczał świeżą wodę pitną do miasta, napędzał młyny i służył do nawadniania fos. Od XIV wieku ma swój udział w tworzeniu charakterystycznego krajobrazu "wodnego" Gdańska. Zapraszamy na wycieczkę wzdłuż kanału Raduni.Wypływa ze Starej Raduni w Pruszczu GdańskimKanał Raduni, zwany też kiedyś Młyńskim, został wybudowany w XIV w. przez Krzyżaków. Zaczyna się w zachodniej części Pruszcza Gdańskiego - obok Faktorii z Raduni jest wyprowadzony przekop, który biegnie w kierunku północnym.

Kanał Raduni ma 13,5 km długościJeszcze w Pruszczu kanał przyjmuje wody z potoku Rotmanka i płynie w kierunku Świętego Wojciecha. Tutaj, na odcinku o długości ok. 3 km biegnie równolegle do rzeki Raduni zobacz na mapie Gdańska. Wody kanału Raduni w otwartym korycie przepływają następnie przez Orunię i Śródmieście. Na wysokości Węzła Groddecka kanał znika pod ziemią zobacz na mapie Gdańska.

Kanał Raduni biegnie pod Forum GdańskKoryto kanału Raduni jest osią Forum. W centrum handlowym wody kanału "schowane" zostały na niższym poziomie, na wyższym, dostępnym z wnętrza Forum popłynie czysta woda. To rozwiązanie wzbudzało ogromne kontrowersje. Kanał wraca na powierzchnię w okolicach Targu Rakowego zobacz na mapie Gdańska, na wysokości Kunsztu Wodnego.

Żarna Wielkiego Młyna napędzało 18 kół wodnychPrzed Huciskiem kanał Raduni ponownie poprowadzony jest w zamkniętym korycie - wody płyną pod Starym Żakiem i ul. Wały Jagiellońskie, skręcają łagodnie na wschód. Przekop ponownie "wychodzi" na powierzchnię obok siedziby gdańskiej Prokuratury Okręgowej zobacz na mapie Gdańska, biegnie wzdłuż ul. Na Piaskach, przepływa pod Mostem Miłości i pod ul. Wielkie Młyny. Tutaj kanał rozwidla się, tworząc Wyspę Wielkiego Młyna zobacz na mapie Gdańska, na której znajduje się m.in. Wielki Młyn, Mały Młyn i Dom Cechu Młynarzy.

Most Wapienniczy to jeden z 27 mostów kołowych nad kanałemNastępnie kanał Raduni skręca na południowy zachód, mija Muzeum II Wojny Światowej i wpada do Motławy na wysokości ul. Wapienniczejzobacz na mapie Gdańska.