stat

Wycieczkowce zacumują w centrum Gdyni

1 października 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Brazylijska fregata płynie do Gdyni

W przyszłym roku część wycieczkowców zacumuje przy nabrzeżu w centrum Gdyni, gdzie zazwyczaj stoi Dar Młodzieży zobacz na mapie Gdyni. To efekt planowanej przebudowy Portu Gdynia.Znakomita większość wycieczkowców cumuje przy Nabrzeżu Francuskim zobacz na mapie Gdyni na końcu ul. Polskiej. Mimo tego - zwłaszcza, gdy Gdynię odwiedzają największe lub najbardziej efektowne statki - nie brakuje chętnych, by podziwiać je z nabrzeża.

W przyszłym roku z pewnością będzie to łatwiejsze, a liczba chętnych wzrośnie. Niektóre statki będą bowiem dosłownie na wyciągnięcie ręki. Zacumują przy Molo Południowym, czyli przedłużeniu skweru Kościuszki.

- Kiedy w przyszłym roku Dar Młodzieży wyruszy w podróż dookoła świata i zwolni miejsce przy Nabrzeżu Pomorskim, to uwielbiane przez mieszkańców i turystów wycieczkowce zacumują na jego miejscu. Takie posunięcie jest związane z rozbudową portu - informuje Dorota Patzer z gdyńskiego magistratu.
Ruszająca właśnie inwestycja to przede wszystkim przebudowa obrotnicy. Obrotnica to miejsce w porcie, które pozwala manewrować statkiem. Podstawowym celem tej inwestycji jest więc zapewnienie parametrów nawigacyjnych umożliwiających zawijanie do Portu Gdynia większych statków kontenerowych. Istniejące obrotnice, w zależności od przyjętych współczynników bezpieczeństwa, pozwalają na zawijanie do portu statków o długości 300-330 metrów. Po powiększeniu obrotnicy nr 2 wielkości te wzrosną do 370-400 metrów.

Czytaj więcej: Najpierw obrotnica, potem terminal kontenerowy.


Lubisz oglądać wycieczkowce?
23%

tak, ale tylko wtedy, gdy można je zwiedzić

59%

tak, nawet jak nie można wchodzić do środka

18%

nie, to nic ciekawego

zakończona

łącznie głosów: 943