Wycinka kolejnych drzew w śródmieściu Gdańska

23 lutego 2021, 12:00
Szymon Zięba, Michał Brancewicz
Tak wyglądała wycinka drzewa przy ul. Karmelickiej w Gdańsku.

Stary klon, który przez lata wpisał się w krajobraz ul. KarmelickiejMapka w centrum Gdańska, został ścięty jako jedno z ośmiu drzew, które miejscy urzędnicy wytypowali do wycinki - ze względów bezpieczeństwa. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zapewnia, że w przyszłym roku w zamian posadzone zostaną nowe drzewa. Z kolei prywatny inwestor prowadzi wycinkę drzew na tyłach Długiego TarguMapka, by móc przeprowadzić tam prace archeologiczne.Pilarzy podczas pracy przy ul. Karmelickiej zauważyli nasi czytelnicy, którzy powiadomili nas o tym w Raporcie z Trójmiasta.

- Szedłem do pracy, gdy usłyszałem dźwięk piły motorowej. Postanowiłem sprawdzić, czy to kolejna w ostatnim czasie wycinka drzew. Nie myliłem się: z krajobrazu miasta znika wiekowy klon - napisał do nas pan Stanisław.
Zapytaliśmy o to miejskich urzędników. Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni potwierdza, że na terenie Śródmieścia do wycinki wytypowano osiem martwych i zamierających drzew w pasach drogowych.

- Przegląd drzewostanu wykazał, że ich stan techniczny stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia - mówi Magdalena Kiljan.

Wytypowany drzewostan znajduje się na ulicach:


  • Karmelickiej (klon jawor),
  • Rajskiej (śliwa domowa),
  • Podbielańskiej (lipa drobnolistna),
  • Stajennej (lipa drobnolistna),
  • Stolarskiej (klon jawor),
  • Gnilnej (jarząb pospolity),
  • i 2 jarzęby przy ul. Podwale Staromiejskie.

Nowe drzewa w przyszłym roku- W zamian za usunięcie tych drzew w czerwcu 2022 r. przy ulicach: Wiosny Ludów Stajennej i Rajskiej posadzonych zostanie 13 drzew (1 lipa drobnolistna, 4 lipy holenderskie, 2 jarzęby szwedzkie, 6 kasztanowców zwyczajnych) - wylicza gdańska urzędniczka.
Prace przy wycince rozpoczęły się 23 lutego, a czas ich trwania uzależniony będzie od warunków pogodowych. Drzewa usunięte zostały na podstawie decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Wycinka pod prace archeologiczne w okolicach Długiego TarguOd kilku dni trwa wycinka drzew i prace porządkowe na działce na tyłach ciągu kamienic przy ul. Długi Targ 1-10Mapka. Teren został ogrodzony blaszanym płotem. Grunt jest przygotowywany przez właściciela - Tomasza Landsberga pod prace archeologiczne.

Istniejące kamienice mają zostać zaadaptowane na hotel, natomiast za nimi planowana jest budowa zupełnie nowego obiektu, również o funkcji hotelowej. Inwestor dysponuje pozwoleniami na realizację obu przedsięwzięć. Wciąż trwają jednak prace projektowe i uzgodnienia konserwatorskie.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o podobnych działaniach wokół budynku LOT-u. Tam również stanął płot i wycięte zostały drzewa, by móc przeprowadzić prace archeologiczne. Obecnie płot został już zdemontowany, a właściciel - firma Elfeko - otrzymał pozwolenie od konserwatora na przeprowadzenie prac archeologicznych.