Nieopodal Redłowa wydobyto zatopiony jacht

19 czerwca 2020, 12:00
Rafał Borowski

Wydobyto wrak jachtu Betty Mariel, który zatonął nieopodal Redłowa pod koniec maja. Wydobycie było konieczne, gdyż wrak stanowił zagrożenie dla żeglugi - czubek masztu zalegał zaledwie ok. 2 m pod powierzchnią wody. Na szczęście ta dość karkołomna akcja przebiegła bez większych problemów. Stan wraku był na tyle dobry, że właściciel zdecydował się na jego odremontowanie.

Kilka tygodni temu, pod koniec maja, nasi czytelnicy poinformowali nas o zatonięciu jachtu Betty Mariel. Do zdarzenia doszło na wysokości Redłowa, w odległości ok. dwóch mil morskich od brzegu. Na szczęście obaj znajdujący się na pokładzie żeglarze zostali uratowani przez służby SAR.

Wydobycie zalegającego na dnie wraku było konieczne. Jak wyjaśnił Urząd Morski w Gdyni, maszt jednostki stanowił krytyczne zagrożenie dla żeglugi w tym rejonie, gdyż jego czubek znajdował się jedynie około dwóch metrów pod lustrem wody.

W związku z tym na początku czerwca przeprowadzono pomiary hydrograficzne, na podstawie których określono dokładne współrzędne położenia wraku. Akcja jego wydobycia, przeprowadzona na zlecenie właściciela przez firmę Albatros z Gdańska, odbyła się w środę. Z naszą redakcją skontaktowała się pani Agnieszka, która fotografowała to nietypowe zdarzenie. Wrak został wydobyty z dna przy użyciu pływającego dźwigu. Zanim to nastąpiło, nurkowie musieli owinąć wokół wraku specjalne pasy, które następnie przymocowano stalowymi linami do haka dźwigu.

- Woda spłynęła z jachtu w ciągu 30 sekund. Bez wody stracił około sześciu ton wagi. Prawie drugie tyle co sam ważył. Następnie został opuszczony na pokład dźwigu. Wszystko poszło zgodnie z planem. Potem pozostało już tylko przetransportować wrak na ląd i rozmontować jego podłogę, aby wydobyć silnik, który musiał trafić do firmy specjalizującej się w silnikach statków - opowiada nasza czytelniczka.
Szczegółową relację z akcji wydobycia wraku można przeczytać na facebookowym profilu firmy Albatros.
Czy pływałe(a)ś jachtem po Zatoce Gdańskiej?
31%

tak, wiele razy

20%

tak, ale raz, góra dwa

32%

nie, ale chętnie popłynę

17%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 2413