stat

Wyjątkowy wycieczkowiec pod żaglami zawinie do Gdyni

9 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

Brazylijska fregata płynie do Gdyni

Żaglowiec "Wind Surf" będzie 21. statkiem, który otrzyma swoją tablicę w Alei Statków Pasażerskich na końcu Mola Południowego zobacz na mapie Gdyniw Gdyni. Jednostka zacumuje w czwartek o godz. 9 przy nabrzeżu Francuskim zobacz na mapie Gdyni i pozostanie tam do godz. 16.Armator jednostki, firma Windstar, nazywa go "największym żaglowcem na świecie". Jednostka będąca perłą w koronie firmy pływa pod banderą Wysp Bahama. Została zwodowana w 1990 r., a 22 lata później poddano ją renowacji.

Nie brakuje takich, którzy uważają, że właściwa nazwa dla jednostki to łódź hybrydowa, ponieważ posiada zarówno żagiel, jak i silnik.

Żagle sterowane komputerowo

Niewielki - w porównaniu z cumującymi przy gdyńskich nabrzeżach gigantami - 187-metrowy żaglowiec jest wyposażony w siedem trójkątnych, sterowanych komputerowo żagli. Ich całkowita powierzchnia to 2,6 tys. m kw. Statek posiada pięć masztów, rozwija prędkość do 12 węzłów na silniku i do 15 na silniku i żaglach.

Sprawdź plan zawinięć do portu w Gdyni

Na pokład może wejść 310 pasażerów podróżujących w 154 kabinach oraz apartamentach obsługiwanych przez blisko 200-osobową załogę. Wszystkie kabiny wyposażone są w łóżko typu Queen Size z luksusową pościelą, szlafrok oraz kapcie, telewizor z płaskim ekranem oraz odtwarzacz DVD, minibar, lodówkę, sejf, bezpośrednią linię telefoniczną, Wi-Fi. Do tego łazienka z podłogą z drewna tekowego i granitową umywalką oraz prysznicem.

Wśród atrakcji na siedmiu pokładach statku są centrum fitness, platforma do sportów wodnych, SPA, kasyno, basen, jacuzzi, recepcja, salon oraz sklep firmowy.9-dniowy rejs tym statkiem ze Szkocji do Irlandii kosztuje od 2,6 tys. dolarów od osoby.

Sprawdź plan zawinięć do portu w Gdańsku

W lipcu był w Gdańsku, w czwartek będzie w Gdyni

W lipcu przypłynął z jednodniową wizytą do Gdańska. W czwartek ponownie zawita do Trójmiasta, tym razem do Gdyni. Zacumuje o godz. 9 przy nabrzeżu Francuskim i postoi do godz. 16.

- Można będzie go podziwiać z pirsu przy Kapitanacie Portu lub z tarasu Muzeum Emigracji. Nie jest udostępniony do zwiedzania - informuje Dorota Nelke z Urzędu Miasta w Gdyni.
Chcąc uhonorować przybycie jednostki, Gdynia zaplanowała wmurowanie kolejnej tablicy w znajdującej się na końcu Mola Południowego alei Statków Pasażerskich. Wydarzenie, na które wstęp jest nieograniczony rozpocznie się o godz. 12.
Zobacz od środka wycieczkowiec Norwegian Gateway, największą jednostkę, która odwiedziła Gdynię.

Zobacz, jak wpływał do gdańskiego portu wycieczkowiec Viking Sky.
Lubisz oglądać przypływające do Trójmiasta wycieczkowce?
68%

tak, jeśli tylko mam czas, to staram się je obejrzeć z bliska

15%

to zależy jakie, najbardziej czekam zawsze na te największe

17%

nie, obserwowanie statków nie jest dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 392