Wykonawca tramwajów wybrany, ale nie można podpisać umowy

29 czerwca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Michał Brancewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Kolejne modernizacje tramwajów z Niemiec wydłużą ich życie o 20-30 lat

Pesa dostarczy 15 dwukierunkowych tramwajów dla Gdańska. GAiT nie może jednak podpisać na razie umowy z wykonawcą, bo czeka na dofinansowanie unijne w wysokości 70 mln zł. Potwierdzenie przyznania środków ma nastąpić na przełomie sierpnia i września.Bydgoska Pesa była jedyną firmą, która złożyła ofertę w drugim podejściu na dostawę 15 dwukierunkowych tramwajów. Opiewała ona na kwotę 138,375 mln zł, czyli dokładnie tyle, ile miała do przeznaczenia na ten cel spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje. W ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej VIA miasto chce jednak otrzymać 286 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na sześć projektów. Jednym z nich jest zakup tramwajów.

- Dofinansowanie dla GAiT, na chwilę obecną, ma wynieść 70,4 mln zł - mówi Marcin Dawidowski, szef Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Umowa z Unią nie została jednak jeszcze podpisana. Dlatego, mimo że przewoźnik mógłby formalnie zawrzeć umowę z Pesą już w połowie lipca, będzie musiał poczekać na potwierdzenie otrzymania środków.

Kiedy się to stanie?

- Planowany termin podpisania umowy dla GPKM IVA to przełom sierpnia i września 2017 roku - zapowiada Dawidowski.
Potem będzie już można podpisać kontrakt z Pesą. Kiedy pojawią się pierwsze nowe tramwaje w Gdańsku?

- Pięć sztuk w ciągu 11 miesięcy od podpisania umowy, a pozostałych 10 w trakcie kolejnych siedmiu miesięcy - mówi Krzysztof Wojtkiewicz z GAiT.
Jeśli więc umowę udałoby się podpisać jeszcze we wrześniu, to pierwsza pula pojazdów trafi do nas latem przyszłego roku, a ostatnie najpóźniej w marcu 2019 roku.

Zamówione tramwaje muszą być dwukierunkowe, w pełni niskopodłogowe, wyposażone m.in. w klimatyzację, porty USB do ładowania urządzeń mobilnych, monitoring, System Informacji Pasażerskiej oraz defibrylator AED (w kabinie motorniczego).

Przetarg zakłada opcję rozszerzenia zakupu o dodatkowych 15 identycznych pojazdów - o ile spółka pozyska na ten cel niezbędne środki finansowe przed 30 kwietnia 2019 roku.

GPKM IVA zakłada:
  1. Budowę linii tramwajowej w ciągu ul. Nowej Bulońskiej Północnej
  2. Przebudowę infrastruktury tramwajowej w ciągu ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej
  3. Budowę nowych linii tramwajowych w dzielnicy Gdańsk Południe - etap 1 - Budowa ul. Nowej Warszawskiej
  4. Zakup taboru tramwajowego - 15 szt.
  5. Nowe wiaty przystankowe na terenie Gdańska
  6. Nowe tablice informacji pasażerskiej
Tramwaje Pesy:
49%

to dobre i sprawdzone pojazdy

35%

są niezłe, ale na rynku można znaleźć lepsze

16%

są nietrwałe i awaryjne

zakończona

łącznie głosów: 1058