Wymiana gruntów pod budowę spalarni. Może pojawić się fetor

6 lipca 2020, 7:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Sąd oddalił skargę ws. budowy spalarni śmieci w Gdańsku

W poniedziałek, 6 lipca, rozpocznie się wymiana gruntów, konieczna do rozpoczęcia budowy spalarni odpadów w Szadółkach . Prace potrwają do końca tego roku i mogą spowodować, że znad składowiska śmieci unosić się będzie fetor. Wykonawca inwestycji został zobowiązany do zminimalizowania uciążliwości zapachowych.Startuje budowa spalarni odpadów na terenie Zakładu Utylizacyjnego. Zanim jednak rozpoczną się docelowe prace, inwestor - spółka Port Czystej Energii, musi wymienić grunty, na których stanie budynek. O tym, że pojawiła się taka konieczność, by bezpiecznie posadowić instalację, informowaliśmy pod koniec stycznia.

Więcej: Budowa spalarni wymaga wymiany gruntów

Mówiąc obrazowo i w uproszczeniu - ziemia, na której ma być budowana spalarnia, jest pełna zakopanych śmieci. Trzeba je więc wykopać i zastąpić grunt nowym, czystym.

Mogą wystąpić uciążliwości zapachowePort Czystej Energii informuje, że w trakcie prowadzonych prac "mogą nastąpić przejściowe uciążliwości zapachowe względem mieszkańców okolicznych dzielnic."

Symulacja budowy spalarni w Gdańsku Szadółkach.

Wykonawca spalarni jest zobowiązany do zastosowania szeregu metod i środków zaradczych mających zminimalizować uciążliwości (np. dyfuzory i opryski blokujące aktywność złowonną). Zastosowane zostaną również przesypki gliniaste, ograniczające czas ekspozycji wydobytego gruntu. W trakcie realizacji prac prowadzony będzie bieżący nadzór inwestorski, m.in. przez inżyniera kontraktu, aby na bieżąco reagować na zmieniające się warunki i minimalizować mogące powstać uciążliwości.

- Jako inwestor będziemy informować o stopniu realizacji poszczególnych etapów inwestycji. Będziemy również reagować i wymagać rewizji podejmowanych przez wykonawcę spalarni działań, w przypadku niezadowalających efektów tych prac - mówi Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu Portu Czystej Energii.

Mieszkańcy już narzekają: w ostatnim czasie śmierdzi bardziejMieszkańcy południowych dzielnic Gdańska, m.in. Jasienia czy Ujeściska narzekają, że te uciążliwości pojawiły się już w minionym tygodniu. Odór czuć było głównie wieczorami. Nasilał się przy deszczowej pogodzie.

- Ostatnie tygodnie to okres wzmożonych, przykrych zapachów w okolicy Zakładu Utylizacyjnego. To przykre, bo uruchomiona zimą bieżącego roku nowa kompostownia dawała nadzieję na zmiany na lepsze - napisali na swojej stronie przedstawiciele Stowarzyszenia Sąsiadów ZU Gdańsk Szadółki - Zbyt dużo procesów przetwarzania odpadów nadal odbywa się w Zakładzie pod gołym niebem. Należy dążyć do ujęcia pod dachem wszystkich złowonnych procesów przetwarzania i składowania odpadów albo trzeba powiedzieć mieszkańcom, iż muszą pogodzić się z faktem, że w odległości 1-2 km, a czasem znacznie większej, od Zakładu, często trudno wytrzymać. Doceniając wysiłek gminy, zarządu i pracowników firmy, jaki włożyli w ten teren w ostatnich latach, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że śmieci wciąż są górą - piszą członkowie stowarzyszenia.
31 stycznia 2020 r. uroczyście otwarto nową kompostownię, dzięki której problem smrodu miał zostać ograniczony do minimum

Inwestor nie podaje kosztów wymiany gruntówJak podkreśla prezes Kiszkurno, na dziś nie można powiedzieć, jaka dokładnie ilość gruntu zostanie wymieniona ani o ile wzrosną przez to koszta inwestycji.

- Wiemy natomiast, że jeśli chodzi o grunt, będzie to maksymalnie 300 tys. m sześc. Cała inwestycja musi być posadowiona na gruntach nośnych, więc wykonawca, podczas prac ziemnych, będzie prowadził badania laboratoryjne potwierdzające osiągnięcie wymaganych właściwości gruntu. Również jako inwestor będziemy prowadzić nadzór w tym zakresie. Koszty związane z wymianą podłoża będą znane po wykonanych pracach, ponieważ rozliczamy wykonawcę w sposób obmiarowy - tłumaczy Kiszkurno.

Utylizacja odpadów w Trójmieście


W lutym, gdy przedstawicielom spalarni wręczano decyzję o 270 mln zł dofinansowania unijnego dla spalarni, prezes Kiszkurno pytany przez nas o koszta wymiany gruntów, mówił:

- Dodatkowe koszta z tym związane wyniosą od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych. Liczymy, że zamknie się to w kilkunastu milionach.
Budowa spalarni potrwa do roku 2023 - wg harmonogramu w połowie tego roku nastąpią prace wykończeniowe, a następnie wykonawca przystąpi do prac rozruchowych instalacji. Przekazanie zakładu do użytkowania zaplanowane jest na koniec 2023 roku. Koszt budowy spalarni w Gdańsku to 506,9 mln zł.

Nieruchomości Szadółki

jasień/ 3 pokoje/ duży ogródek
479 000 zł
Gdańsk Szadółki
Osiedle Zielone - komfortowe 3 pokoje
2 100 zł
Gdańsk Szadółki
2pokoje / Jasień / parking w cenie
380 000 zł
Gdańsk Szadółki
Czy w ostatnim czasie dokuczał ci fetor z Szadółek?
30%

tak, mieszkam w pobliżu i było go czuć

40%

tak, mimo, że mieszkam z dala od Szadółek

30%

nie, nie zauważyłe(a)m takiego problemu

zakończona

łącznie głosów: 1337