Wyniki gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Są wątpliwości w sprawie jednego projektu

27 września 2019, 17:30
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Rekordowa liczba wniosków do Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku

Aż 75 inwestycji, wybranych przez samych mieszkańców Gdańska, będzie realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020. W piątkowe popołudnie władze miasta ogłosiły wyniki głosowania. Poinformowały też, że pojawiły się wątpliwości, co do głosów oddanych na projekt, który wygrał w Kokoszkach. Sprawę ma wyjaśnić policja.Do wydania w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku było 18,5 mln zł. Z tego 14,9 mln zł to kwota przeznaczona do rozdysponowania na projekty dzielnicowe, a 3,6 mln zł na ogólnomiejskie. Jak poinformowała w piątek podczas ogłaszania wyników prezydent Aleksandra Dulkiewicz, w głosowaniu wzięło udział 53 025 mieszkańców, a frekwencja wyniosła 11,36 proc. To więcej, niż w ubiegłym roku.

- Wybraliśmy 75 projektów, w tym 5 ogólnomiejskich i 70 dzielnicowych, wśród nich jest także jeden niezwykle ciekawy, to budowa tężni solankowej w Gdańsku Oliwie. Ale zawsze rodzi się pytanie i wątpliwości, jak wiele jeszcze powinniśmy zrobić, by ten budżet jeszcze bardziej spopularyzować - mówiła Dulkiewicz.

Od jednego do kilku wygranych projektów na dzielnicęW części dzielnic, takich jak np. Olszynka, Brzeźno, Stogi czy Siedlce, wygrał tylko jeden projekt, który wykorzystał całą pulę pieniędzy przyznaną na ten obszar. Są jednak i takie dzielnice, które w ramach BO 2020 zyskają po kilka inwestycji. Na Chełmie wygrało aż dziewięć projektów, a na Jasieniu i Oruni Górnej po siedem. Nie wszystkie dzielnice wykorzystały co do złotówki pieniądze, jakie miały do wydania. Obawy, że środki przepadną są jednak nieuzasadnione - zostaną doliczone dzielnicy do budżetu w przyszłym roku.

Do nietypowej sytuacji doszło w dzielnicy Krakowiec - Górki Zachodnie.

- Mamy tu dwa projekty z dokładnie taką samą liczbą głosów i opiewające na taką samą kwotę. Pierwszy raz w historii BO zdarzyła się taka sytuacja. Ponieważ nie chcieliśmy losować, który projekt ma zostać zrealizowany, zdecydowaliśmy, że zrealizujemy dwa. Projekt "Nasze marzenie - plac zabawi i sąsiedzkich spotkań" zostanie wykonany z puli BO, a projekt "Remont chodnika" z programu chodnikowego na rok 2021 - poinformował Maciej Kukla, szef zespołu ds. BO.
Wśród projektów ogólnomiejskich wygrało pięć: Wszystko dla Promyka, Lepszy i szybszy wyjazd z al.Havla - budowa lewoskrętu w kierunku obwodnicy, Prosta droga do morza - remont al. Hallera etap I, Uratujmy Wielką Aleję Lipową oraz dokończenie oświetlenia spacerowej Alei Brzozowej w lesie w Parku Reagana, plus nowe ławki.

Wyniki BO 2020Miasto ma zastrzeżenia do jednego zwycięskiego projektu. Sprawę zbada policjaNa finiszu głosowania w BO pojawiły się jednak kontrowersje. Ujawniliśmy, że system informatyczny do głosowania jest nieszczelny .

-To temat, który wzbudził emocje. Chciałabym, abyśmy w procesie ewaluacji, postarali się wspólnie w szerokiej dyskusji znaleźć rozwiązania, jak weryfikować głosujących. Niewykluczone, że temu tematowi poświęcimy kolejny panel obywatelski- zapowiedziała Dulkiewicz.
Władze miasta przekonywały, że nieszczelności w systemie głosowania nie mają wpływu na zafałszowanie wyników BO. Jednak w piątek prezydent poinformowała, że pojawiły się wątpliwości ws. projektu, który zdobył najwięcej głosów i tym samym wygrał w Kokoszkach. Chodzi o projekt pod nazwą "Bezpieczne chodniki i parkingi w naszej dzielnicy" wart 347 tys. zł.

- Jest jeden projekt, gdzie wydaje nam się, że mogło dojść do nieuprawnionego wykorzystania numerów PESEL małoletnich. Zgłosiliśmy ten fakt do odpowiednich organów, ale jeszcze nie mamy szczegółowej wiedzy ani narzędzi, żeby ten temat szczegółowo zbadać - podkreśliła Dulkiewicz.
Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska dodał, że było 10 sygnałów ws. nieprawidłowości przy głosowaniu na wygrany w Kokoszkach projekt. Pod znakiem zapytania stoi więc na razie to, czy mieszkańcy dzielnicy doczekają się realizacji tej inwestycji.

- Czekamy na wyjaśnienia odpowiednich służb, dopiero gdy będziemy mieli pełen obraz sytuacji, podejmiemy decyzję co dalej. Trzeba pamiętać, że z dnia na dzień i tak nikt nie rozpocząłby realizacji tej inwestycji w Kokoszkach, tam jutro nie miałyby wjeżdżać koparki. Mamy czas, żeby sprawę na spokojnie wyjaśnić - zaznaczył Stenzel.
Realizacja wszystkich wygranych projektów jest przewidziana na lata 2020-2021.
Głosowałeś w Budżecie Obywatelskim?
69%

tak, zawsze głosuję

11%

chciałem, ale nie zdążyłem

20%

nie, nie biorę w tym udziału

zakończona

łącznie głosów: 2179