Wyspa Spichrzów. Inwestycje mają być zakończone do 2023 roku

3 września 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Budnik
Najnowszy artukuł na ten temat Powstaje tymczasowy mostek przez Motławę

Obrotowa kładka na Wyspę SpichrzówMapka dla pieszych otwarta została 1 sierpnia. Teraz przyszedł czas na oficjalne przecięcie wstęgi i zapowiedzi dotyczące realizacji kolejnego etapu zabudowy oraz kolejnych inwestycji celu publicznego. Cała inwestycja warta jest 400 mln złotych.Oficjalne przecięcie wstęgi na obrotowej kładce to wisienka na torcie kończąca pierwszy etap inwestycji. Trwają jednak prace przy kolejnym etapie zabudowy - od strony marinyMapka. Wyraźnie zatem widać, że zapowiadane budynki powstaną. Według zapewnień nie inaczej będzie z obiecanymi inwestycjami celu publicznego.

Most zwodzony i marina do 2023 rokuPrzypomnijmy te elementy, które w umowie o partnerstwie prywatno-publicznym w 2015 roku zobowiązały się zrealizować spółki Multibud Wojciech Ciurzyński i Immobel Poland:

 1. Układ komunikacyjny drogowy wraz z podziemną infrastrukturą (między innymi ul. Chmielna i jej skrzyżowanie z ul. Podwale Przedmiejskie).

  - To było odtworzenie układu historycznego. Odnowione drogi musiały być odtworzone według podziałów geodezyjnych sprzed kilkuset lat - mówił w czasie podsumowania pierwszego etapu inwestycji Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent Gdańska.

 2. Kładka obrotowa piesza na przedłużeniu ul. św. Ducha. Jej konstrukcja ma 57 m długości i 4,5 m szerokości. Ta inwestycja zrealizowana została z opóźnieniem w stosunku do pierwotnego harmonogramu. Spacerowicze po raz pierwszy przeszli po niej 1 sierpnia tego roku.

  - Nie ma w tej chwili procedur na nazwanie kładki, więc dzisiaj na roboczo nazwiemy ją Kładką św. Ducha, a kiedy procedury zostaną stworzone, nazwa ta zostanie nadana kładce oficjalnie - mówił Wojciech Ciurzyński ze spółki Multibud.
  Otwarcie kładki obrotowej na Wyspę Spichrzów. 1 sierpnia 2020 roku

 3. Most Stągiewny zostanie odnowiony, a przede wszystkim stanie się mostem zwodzonym, dzięki czemu jachty będą mogły przepływać do nowej części mariny. Te prace kosztowały będą 6,6 mln złotych.

  - Roboty przygotowawcze już się rozpoczęły, prace rozpoczną się w kwietniu przyszłego roku - zapowiada Alan Aleksandrowicz.

 4. Powiększenie gdańskiej mariny żeglarskiej po drugiej stronie Mostu Stągiewnego, co podwoi liczbę stanowisk dla jednostek pływających. Granaria dysponuje prawomocnym pozwoleniem na budowę nowej części mariny.

  - Te prace będą wykonywane równocześnie z pracami przy moście - mówił wiceprezydent.

 5. Przebudowa Długiego Pobrzeża. W ramach swoich zobowiązań inwestor wykończy nawierzchnię, jednak wcześniej Miasto Gdańsk - ze względu na opłakany stan techniczny tego nabrzeża - będzie musiało wykonać jego gruntowny remont. Dokumentacja jest w trakcie przygotowywania.

  - Stan Długiego Pobrzeża jest zły, wiadomo o tym od lat. Przejmujemy właśnie poszczególne odcinki tego nabrzeża od Urzędu Morskiego w Gdyni, dokumentacja projektowa jest kompletowana. Wszystko wskazuje, że również tę inwestycję uda się zakończyć do 2023 roku, tak jak pierwotnie było zapisane w umowie - mówił Alan Aleksandrowicz.
  Faza realizacji prac przy tym remoncie ma potrwać 12-16 miesięcy, w efekcie - jak zapowiadają inwestor i włodarze - nabrzeże ma wytrzymać kolejne nawet i 100 lat.

Inwestycja na całym północnym cyplu Wyspy Spichrzów pochłonie 400 mln złotych.

Pora na drugi etap zabudowy Wyspy SpichrzówWedług zapowiedzi miasta i inwestora określony w umowie na 2023 rok termin zakończenia wszystkich prac nie jest zagrożony. Harmonogram prac zawarty w umowie był jednak negocjowany na nowo.

- W związku z trudnościami w pozyskaniu wystarczającego potencjału wykonawczego prac budowlanych wynikającymi z pandemii, a także w związku z nieplanowaną wcześniej dodatkową procedurą postępowania z reliktami podjętą przez konserwatora wojewódzkiego (trwała ona między wrześniem a kwietniem 2020 roku) inwestor prowadzi z miastem rozmowy aktualizujące harmonogram - informowała w sierpniu Izabela Kozicka-Prus z biura prasowego UM w Gdańsku.
Teraz harmonogram ten jest już znany, a budowa drugiego etapu ruszyła pełną parą.


Najpierw powstanie wspólna część podziemna (na którą składać się będzie m.in. parking na 525 samochodów). Część naziemną będą stanowiły: drugi hotel (240 pokoi), budynki biurowe i budynki mieszkalne (500 apartamentów). Partery zostaną przeznaczone na lokale usługowe, głównie restauracje i kawiarnie. Inwestor planuje również budowę całorocznego pasażu, który połączy ul. Stągiewną z ul. PożarnicząMapka. Zadaszona przestrzeń ma być ogólnodostępna. Nad nią znajdzie się zielony dziedziniec dla mieszkańców i gości hotelowych. Projekt powierzono warszawskiej pracowni Mąka i Sojka Architekci.

- Miasto chciało mieć w tym miejscu plac miejski. I to będzie plac miejski, tyle że pod dachami. To będzie tętniące życiem miejsce, w którym będzie pełno restauracji, butików i galerii. Tu będzie prawdziwy środek miasta - zapowiada Wojciech Ciurzyński.

Pierwszy etap zakończonyOficjalne otwarcie kładki stało się okazją do podsumowania pierwszego etapu inwestycji.

- Z tą inwestycją miasto mierzyło się od wielu lat. Było kilka spółek, które były zainteresowane współpracą przy tym projekcie. Zastanawialiśmy się czy dla tej powierzchni 1,8 ha powinniśmy wybrać jednego partnera czy rozparcelować te działki i sprzedać w osobnych przetargach. W tym drugim przypadku ten obszar nie wyglądałby tak imponująco jak w tej chwili - podsumował Alan Aleksandrowicz.
Poza hucznie otwieraną kładką, w ramach pierwszego etapu pomiędzy ul. Pożarniczą a północnym cyplem wyspy powstał zespół budynków hotelowych o pow. ponad 14 tys. m kw. oraz budynek usługowo-mieszkalny o pow. ponad 9 tys. m kw. W tym drugim jest 30 lokali usługowych i 129 lokali typu aparthotel i apartamentów mieszkalnych. Wybudowano też 139 miejsc parkingowych na dwóch kondygnacjach podziemnych.

Hotel na północnym cyplu ruszył w czerwcu 2019 roku. Znajduje się w nim ogólnie dostępny, bezpłatny taras widokowy, z którego roztacza się widok na panoramę Głównego Miasta, w kierunku Muzeum II Wojny Światowej, Dolnego Miasta i terenów za Motławą.
Czy podoba ci się zabudowa, która dotąd powstała na Wyspie Spichrzów?
40%

tak, to naprawdę robi wrażenie

33%

ogólnie tak, choć mam swoje uwagi

3%

nie mam zdania

22%

nie, te budynki są okropne

2%

nie wiem, nie widziałem tego jeszcze

zakończona

łącznie głosów: 1684