Wyspa Spichrzów i Ołowianka - wyspy w sercu Gdańska

28 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Małgorzata Zimnoch
Najnowszy artukuł na ten temat

Granaria zwycięzcą konkursu we Francji

Jeszcze 500 lat temu był to stały ląd. W średniowieczu i za czasów krzyżackich prawy brzeg Motławy pełnił ważne funkcje przemysłowe i handlowe. W 1576 wykonano dwa przekopy: kanał Na Stępce zobacz na mapie Gdańska i przekop Nowej Motławy zobacz na mapie Gdańska. W ten sposób powstały dwie wyspy - Wyspa Spichrzów zobacz na mapie Gdańska i Ołowianka zobacz na mapie Gdańska. Zobaczcie, jak prezentują się z lotu ptaka.Wyspa Spichrzów - magazynowe zaplecze Gdańska
Spichlerze - tak nazywała się przemysłowa dzielnica Gdańska na prawym brzegu Motławy. Od XIII wieku były tu portowe magazyny, rzeźnia i - oczywiście - spichlerze. W XVI wieku było ich już ok. 340. Nie miały numerów, ale ciekawe i zabawne nazwy: Małpa, Szara Gęś, Drzewo Kawowe, Królowa Nocy, Trzy Cytryny. Przechowywano w nich nie tylko zboże, ale też chmiel, drewno, konopie, len, wosk, sukno i wiele innych, często luksusowych rzeczy, które przyciągały złodziei. To właśnie liczne kradzieże spowodowały, że zapadła decyzja o oddzieleniu tego terenu od stałego lądu kanałem.

Straże Wyspy Spichrzów - ochroniarze spichlerzyPółnocna część Wyspy Spichrzów - przemianaW 1945 r. zabudowa wyspy została niemal całkowicie zrównana z ziemią. Wojnę przetrwały tylko trzy spichlerze: Steffen, Deo i Wisłoujście. Północna część wyspy czekała na odbudowę ponad 70 lat. Dziś powstają tu nowe "spichlerze" - hotele, apartamentowce, kompleks restauracyjny. Film, który zobaczycie poniżej doskonale pokazuje metamorfozę tego fragmentu miasta, która dokonała się w ciągu trzech lat: zestawiliśmy w nim ujęcia z maja 2016 r. z ujęciami z końcówki lipca 2019 r.Wyspa Spichrzów: zobacz wnętrza nowych hoteliNowa, obrotowa kładka dla pieszychInwestor Granarii (białe budynki) w ramach partnerstwa publicznego ma przebudować marinę, most Stągiewny i Długie Pobrzeże, a także wybudować obrotową kładkę przez Motławę zobacz na mapie Gdańska, która połączy Długie Pobrzeże i północną część Wyspy Spichrzów.

Harmonogram powstania kładki na Wyspę SpichrzówOłowianka - kładka, Amber Sky i selfie z napisem GDAŃSKOd XVI wieku istniał tu skład ołowiu (Ołowiowy Dwór) - stąd dzisiejsza nazwa. Wcześniej ten kawałek Gdańska zwano Szafarnią, bo tutaj urzędowali szafarze zakonni - krzyżaccy urzędnicy zajmujący się handlem lokalnym i międzynarodowym. Istniało tu kiedyś prawdopodobnie siedem spichlerzy. Dziś w spichlerzach Panna, Oliwski, Miedź, Wielka i Mała Dąbrowa mieści się Narodowe Muzeum Morskie, w Królewskim - hotel. Filharmonii Bałtyckiej przekazano budynek dawnej elektrociepłowni. Od 2017 r. na wyspę prowadzi zwodzona kładka, dzięki której wyspa tętni życiem.

Harmonogram otwarcia kładki na OłowiankęPrzepompownia - najstarsza i największa w GdańskuNa północnym krańcu Ołowianki od blisko 150 lat działa przepompownia, odbierająca nieczystości z większości dzielnic Gdańska oraz całego Sopotu. Stąd ścieki i wody opadowe z miejskiej kanalizacji są przepompowywane do oczyszczalni ścieków Wschód. W 2018 r. w obiekcie miała miejsce awaria pomp.

Poznaj historię przepompowni na OłowianceSzukasz apartamentu na Wyspie Spichrzów? Sprawdź nasze ogłoszenia

piękny 167 metrowy apartament w deo plazie
4 686 080 zł
Gdańsk Śródmieście
PENTHOUSE Z TARASEM NA DACHU | NA SPRZEDAŻ
3 990 000 zł
Gdańsk Śródmieście
Luksusowy apartament z widokiem na Motławę Gdańsk
2 511 000 zł
Gdańsk Śródmieście
Czy podoba ci się nowa zabudowa Wyspy Spichrzów?
71%

tak

29%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1640