Wyższe czynsze, ale i bonifikaty dla najemców mieszkań od miasta

27 listopada 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdańsk: nowe mieszkania komunalne przekazane najemcom

Już nie 10,20 zł za m kw. komunalnego mieszkania, a 12 zł płacić będą najemcy w Gdańsku. W zamian zwiększą się bonifikaty dla najmniej zamożnych. Nowe stawki wejdą w życie w połowie 2020 roku.Uchwała ws. podwyżek czynszów w gdańskich lokalach komunalnych będzie głosowana na czwartkowej sesji Rady Miasta. Na tym samym posiedzeniu radni zajmą się przyjmowaniem podwyżek opłat za wywóz śmieci - stawka za odpady segregowane wzrośnie aż o 100 proc.

Stawka bazowa najmu gminnego lokum ma natomiast wzrosnąć z obecnych 10,20 zł za m kw. do 12 zł za m kw. Wzrośnie też stawka za lokale socjalne - z 2 zł do 2,40 zł za m kw. Podwyżki za czynsz mają wejść w życie od połowy przyszłego roku. Władze miasta tłumaczą, że nowe stawki i tak są niższe niż na rynku komercyjnym, a stawkę trzeba było uregulować, bo zmian w tym zakresie nie było od ośmiu lat.

Jednocześnie miasto zwiększy o 10 proc. poziom obniżki dochodowej (naliczanej indywidualnie w zależności od dochodów) dla najbiedniejszych. Ci, którzy teraz korzystają z obniżki dochodowej w wysokości 20 proc., będą ją mieć podwyższoną do 30 proc., czyli zapłacą o 30 proc. mniej za mieszkanie, a nie 20 proc. mniej. Z kolei lokatorom, którzy mają teraz przyznaną obniżkę w wys. 40 proc., wzrośnie ona do 50 proc.

Będą ograniczenia sprzedaży mieszkańOd 1998 roku, czyli od czasu kiedy zasób mieszkaniowy przeszedł w zarząd gminy, Gdańsk pozyskał 6635 mieszkań, z czego 1945 to gruntownie wyremontowane lokale komunalne, a 3319 to mieszkania wybudowane przez Gdańską Infrastrukturę Społeczną i Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Urzędnicy wskazują, że nadal jest zapotrzebowanie na najem lokali komunalnych, dlatego miasto poszukuje nowych rozwiązań, by tę potrzebę zaspokoić.

- Dzisiaj, 30 lat po transformacji ustroju z komunistycznego na demokratyczny, przychodzi moment, kiedy powinniśmy powiedzieć, że proces uwłaszczenia mieszkań komunalnych w Gdańsku, ale także w innych gminach w Polsce, powoli dobiega końca. W niektórych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Zielona Góra, ale też Gdynia, Sopot, Rumia sprzedaż lokali komunalnych została już zatrzymana. Dlatego na najbliższej sesji zaproponujemy nowe rozwiązanie sprzedaży mieszkań - mówi Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.
W latach 2004-2018 Gdańsk sprzedał mieszkańcom 18 944 lokali. Obecny zasób, tj. 17 tys. lokali komunalnych, to, jak podkreślają urzędnicy, liczba niezbędna do zabezpieczenia potrzeb mieszkańców i taka, którą miasto będzie mogło w sposób zrównoważony gospodarować.


Miasto dzieli nieruchomości komunalne na dwie kategorie: lokale w budynkach w całości gminnych i takie we wspólnotach mieszkaniowych. W tych pierwszych, gdy budynki liczą powyżej trzech mieszkań, miasto chce wstrzymać sprzedaż, jeśli do wejścia w życie uchwały nie wpłynie wniosek o tę sprzedaż.

Jak tłumaczy jednak Grzelak, mieszkańcy takich lokali nadal mają szansę na wykup z bonifikatą, ale już w innym budynku. W tym celu do 31 lipca 2020 r. mogą złożyć wniosek o zamianę mieszkania.

W budynkach w 100 proc. gminnych, gdzie są dwa-trzy mieszkania, utrzymane mają zostać dotychczasowe zasady, czyli możliwość kupienia lokalu za 10 proc. jego wartości.

- Nowy system będzie zakładał też m.in. sprzedaż domków jednorodzinnych z bonifikatą regresywną od 70 proc. w 2020 r. do 0 proc. w 2022 r., i całkowite zniesienie bonifikaty dla lokali we wspólnotach mieszkaniowych, jednak dopiero od 31 lipca 2020 r. - informuje Joanna Bieganowska z biura prasowego gdańskiego magistratu.
Oznacza to tyle, że ci, którzy chcą wykupić swoje mieszkanie komunalne, powinni się spieszyć, bo im dłużej będą z tym zwlekać, tym będzie drożej.

Plan na kolejne cztery lataPlan gospodarowania zasobem mieszkaniowym Gdańska na kolejne cztery lata zakłada remont 1,5 tys. mieszkań, modernizację energetyczną 25 budynków i rewitalizację 47 kamienic.

Przy przyznawaniu mieszkań komunalnych w Gdańsku wprowadzony został system kwalifikacji punktowej, w którym pod uwagę brane są: sytuacja rodzinna, zdrowotna, promowanie rodzin aktywnych. Pierwszeństwo najmu mają osoby powyżej 70 roku życia, wychowankowie pieczy zastępczej, niepełnosprawni oraz osoby samotnie wychowujące dzieci.
Czy w Gdańsku jest wystarczająco dużo mieszkań komunalnych?
19%

tak, obecny zasób w zupełności wystarcza

15%

trudno powiedzieć, to zależy od dzielnicy

66%

nie, zapotrzebowanie jest znacznie większe, a w kolejce po mieszkanie czeka się latami

zakończona

łącznie głosów: 1336