Wznowiono przebudowę Przędzalniczej w Gdańsku

2 lipca 2020, 7:00
Rafał Borowski

Po sześciu miesiącach od wstrzymania prac, drogowcy powrócili na ul. PrzędzalnicząMapka w centrum Gdańska. Przebudowa będzie kontynuowana zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków, tj. z zachowaniem wysokości między jezdnią a chodnikiem. W celu zminimalizowania utrudnień, prace zostaną wstrzymane w okresie Jarmarku św. Dominika.Przypomnijmy: przebudowa ul. Przędzalniczej - niewielkiej, bo liczącej zaledwie ok. 70 m uliczki między ulicami św. Ducha i Szeroką - została wstrzymana w styczniu. Powód? Zawnioskował o to wojewódzki konserwator zabytków, który zanegował projekt inwestycji.

Szczegóły dotyczące sporu urzędników z konserwatorem szczegółowo opisaliśmy w kwietniu. W wielkim skrócie: urzędnicy chcieli, by chodniki i jezdnia były na tej samej wysokości, podobnie, jak została przebudowana pobliska ul. św. Ducha. Natomiast konserwator postulował, by odtworzony został pierwotny przekrój ulicy, czyli wyraźny podział wysokości pomiędzy jezdnią a chodnikiem, oddzielonym krawężnikami.

Czytaj więcej: W jaki sposób przebudować ul. Przędzalniczą?

Po trwającym pół roku impasie, strony wreszcie doszły do porozumienia, a do dokumentacji projektowej zostały wprowadzone niezbędne poprawki. Prace na Przędzalniczej zostały właśnie wznowione. Zgodnie z najnowszym harmonogramem, powinny potrwać ok. czterech miesięcy i zakończyć się pod koniec października.


- Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska wypracowała z Wojewódzkim Pomorskim Konserwatorem Zabytków wspólne stanowisko dotyczące ostatecznego układu ul. Przędzalniczej. Dotychczasowa dokumentacja, na podstawie której realizowane były prace, zakładała, że chodniki i jezdnia tej ulicy znajdować się będą na tej samej wysokości, tak jak np. na ul. Św. Ducha. Konserwator Zabytków natomiast wnioskował o zachowanie pierwotnego przekroju ulicy tj. z wyraźnym podziałem wysokości pomiędzy jezdnią, a chodnikiem - informuje Aneta Niezgoda z biura prasowego Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje inwestycję.
Na koniec warto wspomnieć, że w celu zminimalizowania utrudnień w trakcie Jarmarku św. Dominika, prace na ul. Przędzalniczej zostaną wstrzymane. Tegoroczny jarmark odbędzie się w dniach 27 lipca - 16 sierpnia.

Czytaj więcej: Trwają przygotowania do Jarmarku św. Dominika
Jak oceniasz stan ulic i chodników w centrum Gdańska?
8%

dobrze, nie mam w tej kwestii większych zastrzeżeń

45%

różnie z tym bywa, zależy od konkretnej ulicy

47%

negatywnie, wiele z nich wymaga pilnego remontu

zakończona

łącznie głosów: 346