Do Bułgarii autostopem. Z Sopotu wyruszyło 60 ekip

28 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Arnold Szymczewski

Ponad 60 dwuosobowych ekip, pięć dni zmagań, 2000 km, mnóstwo zabawy i jeden cel - dotrzeć w jak najszybszym tempie do Warny w Bułgarii. Ze Skweru Kuracyjnego zobacz na mapie Sopotu w Sopocie wystartowali uczestnicy 22. Międzynarodowych Mistrzostw Autostopowych.Uczestnicy mistrzostw jak zawsze będą musieli liczyć wyłącznie na życzliwość kierowców, bo podróżowanie środkami komunikacji publicznej podczas rajdu jest zabronione. Tytuł Międzynarodowego Mistrza Autostopu uzyskają członkowie tego zespołu, który na mecie w Bułgarii pojawi się jako pierwszy. Na najszybszych zawodników czekać będą nagrody od sponsorów.

Mistrzostwa odbywają się w długi majowy weekend (27 kwietnia - 1 maja). Skierowane są głównie do młodzieży akademickiej, ale uczestnikami mistrzostw są także ludzie, którzy taki status posiadali kilka, a niekiedy kilkanaście lat temu. Jedynym ograniczeniem stawianym przez organizatorów jest ukończone 18 lat.

- W międzynarodowych mistrzostwach startujemy już czwarty raz. Za każdym razem wspaniale się bawimy. To nie tylko okazja do wspólnej podróży, ale także do poznawania nowych, ciekawych osób. Jesteśmy bardzo otwarci, dlatego podczas podróżny z nowo poznaną osobą, nigdy nam się nie nudzi. Podróżowanie autostopem polecamy wszystkim - mówią Marta i Michał, jedni z uczestników.
Klasyfikacja zawodników prowadzona będzie w następujących kategoriach:

  • najszybszy zespół imprezy,
  • najciekawiej ubrany zespół imprezy,
  • najciekawsza nazwa zespołu,
  • najbardziej aktywny zespół imprezy,
  • najciekawsza relacja z imprezy.


- Międzynarodowe Mistrzostwa Autostopowe to najstarsza i jedna z największych tego typu imprez na świecie, która stała się inspiracją dla innych wyścigów autostopowych w kraju i za granicą. Jej popularność rośnie z roku na rok, przekraczając powoli granice kontynentu - mówi Barbara Zajączkiewicz, kierownik zawodów, wiceprezes Polskiego Klubu Przygody.
Celem Mistrzostw jest:

  • wyłonienie Międzynarodowego Mistrza Autostopu,
  • popularyzacja turystycznych rajdów autostopowych jako doskonałej formy niekonwencjonalnego wypoczynku,
  • wymiana doświadczeń przez sympatyków podróży autostopowych,
  • ukazanie uczestnikom mistrzostw piękna Polski, Bułgarii, a także innych krajów europejskich.

Koniec mistrzostw przewidziany jest na 1 maja. Ekipa, która jako pierwsza pojawi się na mecie w Warnie położonej nad Morzem Czarnym, otrzyma pamiątkową statuetkę, medale, certyfikaty oraz nagrody rzeczowe. Jednak nie ma co ukrywać, największą nagrodą będą wspomnienia, które pozostaną z uczestnikami na wiele lat.
Czy podróżowałeś kiedyś autostopem?
6%

tak, robię to regularnie

36%

tak, kilka razy

10%

tak, raz

48%

nie, nigdy tego nie zrobiłem

zakończona

łącznie głosów: 894