stat

Z Kartą Mieszkańca w weekend nie wejdziesz na lodowisko

20 grudnia 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Katarzyna Moritz
interwencja trojmiasto.pl

W Gdańsku złożono już ponad 40 tys. wniosków na Kartę Mieszkańca, pojawiły się też pierwsze kontrowersje. Rodziny udające się w weekend na miejskie lodowisko dowiadują się, że karta obowiązuje tylko w dni nauki szkolnej. Po naszej interwencji władze miasta zastanowią się nad zmianą zapisu.W połowie listopada prezydent Gdańska ogłosił, że w mieście wprowadza się Kartę Mieszkańca, dzięki której będzie można bezpłatnie raz do roku pójść na lodowisko, basen, mecz Lechii, wejść do zoo czy do muzeów - w sumie skorzystać z oferty 10 obiektów. Koszt karty to symboliczna złotówka.

Dlaczego nie odkryto wszystkich stron karty?Decyzja u większości mieszkańców wzbudziła pozytywny oddźwięk, ale też dużą dyskusję, nawet w naszej redakcji.

Czytaj też: Trzy głosy w sprawie karty mieszkańca

Czteroosobowa rodzina pana Macieja też ucieszyła się z wprowadzenia karty mieszkańca, bo stanowi ona sporą ulgę dla przeciętnego budżetu domowego. Jednak czuje się rozczarowana, że od samego początku nie odkryto wszystkich aspektów jej użytkowania.

- Odebraliśmy karty mieszkańca i w sobotę rano razem z dziećmi wybraliśmy się na lodowisko. I tu spotkała nas przykra niespodzianka - okazało się, że karta mieszkańca obowiązuje tylko w dni powszednie. Nie chodzi już o pieniądze, bo na lodowisko i tak chodzimy, ale przyznaję, że poczuliśmy się lekko oszukani - niby coś ktoś nam podarował, ale na dole drobnym druczkiem dopisał, że nie do końca. Nikt nie wspominał, że są jakieś ograniczenia w korzystaniu z karty. Zastanawiam się zresztą, jakie są szanse, że ktoś ma czas, by całą rodziną wybrać się na lodowisko w tygodniu. Przecież w tygodniu ludzie pracują, a na rodzinne wyjścia pozostaje tylko sobota i niedziela - podkreśla pan Maciej, nasz czytelnik. 
Przypomnijmy, posiadacz Karty może raz w roku bezpłatnie skorzystać z wybranych atrakcji. Do końca 2018 roku można się wybrać do:


  1. Europejskiego Centrum Solidarności

  2. Centrum Hewelianum

  3. Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

  4. Wieży bazyliki Mariackiej

  5. Jednej z pływalni Gdańskiego Ośrodka Sportu

  6. Lodowiska Miejskiego (na placu Zebrań Ludowych)

  7. Muzeum Bursztynu - oddziału MHMG

  8. Pałacu Opatów - oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku

  9. Muzeum Archeologicznego: Domu Przyrodników oraz Piwnicy Romańskiej

  10. na mecz Lechii GdańskJednak tylko w jednej placówce - miejskim lodowisku - w regulaminie, którego zazwyczaj nikt nie czyta, jest zapis:

"Karta uprawnia do jednorazowego bezpłatnego odwiedzenia Gdańskiego Lodowiska  zgodnie z harmonogramem godzinnym ślizgawek, poza dniami wolnymi od nauki"

Regulamin lodowiska, jaki i innych obiektów, znajduje się na stronie jestemzgdanska.pl, która wyjaśnia, jak załatwić i jakie uprawnienia ma się w ramach Karty Mieszkańca.

Z karty mamy korzystać nie tylko w weekendyZ czego wynika to, że inne, równie popularne obiekty, można bez problemu zwiedzać lub z nich korzystać także w weekend, a w przypadku lodowiska jest to niemożliwe? Czy istnieje szansa na zmianę tego kontrowersyjnego zapisu na bardziej korzystny dla mieszkańców?

- Rzeczywiście, wejście z Kartą Mieszkańca na lodowisko jest możliwe przez pięć dni w tygodniu, o każdej porze, z wyłączeniem dni wolnych od nauki. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami, z których najważniejsze to bezpieczeństwo i komfort użytkowników lodowiska. Po pierwsze lodowisko w dni wolne od nauki cieszy się ogromną popularnością, a jednocześnie ma ograniczone możliwości przyjmowania łyżwiarzy. Chcemy, aby rozmaite miejsca były odwiedzane nie tylko w weekendy, ale także w inne dni. Warto przy tym zaznaczyć, że Karta została zaprojektowana w taki sposób, że skorzystanie z atrakcji jest możliwe przez bardzo długi czas - w przypadku lodowiska, jest to kilka miesięcy - wyjaśnia Michał Brandt z GOT-u.
Tak brzmiały pierwsze wyjaśnienia, jednak po naszym dopytaniu w kwestii zmiany umowy na bardziej korzystną dla mieszkańców, padła deklaracja.

- Po rozmowie z prezesem GOT-u i w związku z tym, że są tam wątpliwości, będziemy próbowali zmienić umowę na taką, by karta obowiązywała też w pozostałe dni. Przystąpimy do rozmów tak szybko, jak się da, żeby to szybko zmienić - deklaruje Michał Brandt.
Gdańskie lodowisko mieszczące się w charakterystycznym białym balonie na Placu Zebrań Ludowych, zostało otwarte w tym roku 2 listopada i będzie funkcjonować do 4 marca 2018 r. Zarządza nim Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury, w zeszłym roku ze ślizgawki na placu Zebrań Ludowych skorzystało blisko 88,5 tys. ludzi.

Lodowisko w ramach umowy związanej z Kartą Mieszkańca będzie dostępne wcale nie tak krótko, bo licząc od momentu wejścia w życie karty, prawie przez sześć miesięcy. Dla porównania, Lechia Gdańska gra w roku około 20 meczów na stadionie Energa Gdańsk, na które też można wejść w ramach karty.

Warto też dodać, że do końca 2018 r. miasto wypłaci 10 partnerom tzw. ekwiwalent za bilety wykorzystane przez gdańszczan w ramach Karty Mieszkańca. Wyniesie on ok. 400 tys. zł.

Karta Mieszkańca od momentu jej wprowadzenia cieszy się dużą popularnością. Do tej pory złożono 40 tys. 100 wniosków, odebranych kart jest już 22 tys. 238. Wśród obiektów, które w ramach karty cieszą się największą popularnością są Centrum Hewelianum - 300 odwiedzin, lodowisko - 272, Mecz Lechii Gdańsk - 197 i ECS - 148 odwiedzin.
Czy wyrobiłeś już Kartę Mieszkańca?
19%

tak, i skorzystałem

51%

jeszcze nie

30%

nie, nie jest mi potrzebna

zakończona

łącznie głosów: 1465