ZTM zawiesza przystanek, bo auta blokują autobus

10 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Szymon Zięba
interwencja trojmiasto.pl

Już osiem razy w tym roku Zarząd Transportu Miejskiego musiał zawieszać przystanek autobusowy Politechnika SKM przy ul. Trubadurów w Gdańsku. Powód za każdym razem był ten sam: zaparkowane na poboczu wąskiej drogi auta, które uniemożliwiały przejazd autobusu. Do ostatniego takiego incydentu doszło we wtorek. Po naszych pytaniach Gdański Zarząd Dróg i Zieleni poinformował, że do znaku zakazu zatrzymywania się dodana zostanie informacja o odholowaniu niewłaściwie stojących pojazdów.Ulica Trubadurów to wąska i krótka ulica we Wrzeszczu, która sąsiaduje ze stacją kolejową SKM Politechnika. Tuż przy wyjściu z peronu ustawiono przystanek autobusowy Politechnika SKM.

Urzędnicy z ZTM podkreślają, że jego umiejscowienie to ukłon w stronę pasażerów wysiadających z kolejki, którzy chcą skorzystać z komunikacji miejskiej i autobusu numer 283, którym można dostać się np. na przystanek Brętowo PKM lub pojechać w kierunku Uniwersytetu Medycznego.

Jak się jednak okazuje, przystanek jest nierzadko zawieszany, a powodem są parkujące przy ul. Trubadurów auta. Stojące na poboczu samochody uniemożliwiają przejazd autobusu komunikacji miejskiej. O problemie informowali nas czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

Raport z Trójmiasta

11:04 18 wrz 2019
Ulica Trubadurów zablokowana od 35 minut. Brak Straży Miejskiej. Kpina.


- Pracownicy Centrali Ruchu ZTM w Gdańsku osiem razy kontaktowali się w tym roku ze Strażą Miejską, zgłaszając problem blokowania przejazdu. Ostatnio tych zgłoszeń jest więcej, od ok. 20 września do dziś wpłynęło ich aż pięć - mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.


W sytuacji powstania w tym miejscu "wąskiego gardła" pracownicy CR jadą na miejsce i próbują pomóc w przejeździe autobusu. Ze względu na geometrię drogi niestety rzadko się to udaje - jest tam po prostu za ciasno.

- Po wezwaniu Straży Miejskiej pracownicy CR próbują wycofać autobus, by udrożnić przejazd. Jeżeli problem trwa nadal, Centrala Ruchu w ramach bieżącego zarządzania zmienia trasę linii, zawieszając chwilowo obsługę przystanku. Informuje o tym komunikatem na stronie internetowej ZTM. Jednocześnie przez cały czas miejsce jest monitorowane przez radiowóz CR w celu sprawdzenia, czy przejazd jest już drożny i czy autobus ponownie może obsługiwać ten przystanek - tłumaczy Zygmunt Gołąb.

Pracownicy ZTM regularnie wzywają strażników miejskichFunkcjonariusze Straży Miejskiej wyliczają, że od początku roku na numer alarmowy 986 wpłynęło 19 zgłoszeń dotyczących ulicy Trubadurów. 15 spośród nich dotyczyło interwencji drogowych, ośmiokrotnie (na co wskazywał rzecznik organizatora przewozów) ze SM kontaktowali się pracownicy ZTM.

- Na każde zgłoszenie reagujemy. Na miejsce wysyłany jest patrol, który podejmuje interwencję. Jeśli sprawca jest obecny, otrzymuje mandat. Pozostałym kierowcom strażnicy zostawiają zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia - mówi Marta Drzewiecka, rzeczniczka SM w Gdańsku.

Rozkład komunikacji miejskiej w GdańskuOd stycznia tego roku na ulicy Trubadurów strażnicy pouczyli pięć osób i wystawili 11 mandatów. W 21 przypadkach mundurowi wystawili zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia.

- Są to wezwania do siedziby straży miejskiej, które będą skutkowały mandatami, pouczeniami lub wnioskami do sądu - zaznacza Marta Drzewiecka.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni: przy ul. Trubadurów jest zakaz zatrzymywania się, będzie informacja o odholowaniu pojazduGZDiZ informuje tymczasem, że organizacja ruchu na ul. Trubadurów "jednoznacznie wskazuje zasady poruszania się".

- Obecnie zakaz zatrzymywania się wyrażony znakiem pionowym B-36 obowiązuje po prawej stronie ul. Trubadurów, na odcinku od skrzyżowania z ul. Towarową (w kierunku posesji nr 21) oraz od posesji nr 21 w kierunku skrzyżowania z al. Hallera. Tym niemniej, aby wyeliminować sytuacje blokowania przejazdu komunikacji miejskiej została podjęta decyzja o uzupełnieniu obowiązującego oznakowania o tabliczki T-24, umożliwiające służbom miejskim usunięcie niewłaściwie zaparkowanych pojazdów na koszt właściciela - podkreśla Magdalena Kiljan z GZDiZ.
Czy zdarzyło ci się zaparkować w mieście w niedozwolonym miejscu?
17%

tak, ale tylko wówczas, gdy nie było innego wyjścia, a musiałe(a)m zostawić samochód

6%

tak, robię to regularnie

55%

nie, zawsze parkuję przepisowo, nawet jeżeli muszę później nadłożyć drogi

22%

nie korzystam z samochodu w mieście

zakończona

łącznie głosów: 1043