Za mało biletomatów. ZTM zachęca do zakupu biletów przez aplikacje

31 lipca 2020, 13:00
Ewelina Oleksy

Duża część południa Gdańska została praktycznie odcięta od dostępu do biletomatów i na razie tak już zostanie. Zarząd Transportu Miejskiego rusza za to z akcją, w ramach której zachęca do kupowania biletów na autobusy i tramwaje przez aplikacje w telefonie, by nie trzeba było szukać automatu.Co najmniej od przystanku LeszczynowaMapka na Jasieniu, aż do al. Havla Mapka mieszkańcy dużych osiedli na południu Gdańska korzystający na co dzień z komunikacji miejskiej nie mają co liczyć na to, że kupią na nią bilet w biletomacie. Urządzeń nie ma na długim i gęsto zaludnionym odcinku. Do czerwca jedyny biletomat w tej okolicy stał przy pętli na ul. PiotrkowskiejMapka. Ale regularnie się psuł i w końcu zostało już po nim tylko wspomnienie.

Teraz najbliższy biletomat jest na wysokości przystanku Przemyska.Mapka

Lista lokalizacji biletomatów

Duża część południa odcięta od biletomatów- Zostaliśmy całkowicie odcięci od dostępu do biletomatów. W okolicy, w której mieszkam, jest wiele dużych, młodych osiedli. Sporo osób korzysta z komunikacji miejskiej, o czym świadczy dokładanie nowych linii i dodatkowych kursów w te rejony, ale jeśli nie ma się biletu miesięcznego, pojawia się spory problem z zakupem biletu. Najbliższy automat jest przy al. Havla, a to jednak kawałek. U kierowców dostęp do zakupu biletów też jest teraz utrudniony , a w okolicznych sklepach typu Żabka biletów nie sprzedają - wskazuje pani Alicja, mieszkanka ul. Leszczynowej.

Biletomat na pętli przy ul. Piotrkowskiej regularnie się psuł. Ostatecznie został usunięty.

Nowy węzeł integracyjny Ujeścisko też bez biletomatówNa biletomat nie ma też co na razie liczyć na nowym węźle integracyjnym Ujeścisko (nowa linia tramwajowa na al. Adamowicza).

Rozkład jazdy ZTM Gdańsk- Zainstalowanie tam biletomatów będzie ważnym uzupełnieniem tej wielkiej inwestycji - napisała ostatnio w interpelacji do władz miasta Katarzyna Czerniewska, radna Wszystko dla Gdańska.
30 czerwca pierwsi pasażerowie przejechali tramwajem przez al. Adamowicza. Biletomatów tam nie ma i na razie nie będzie.
Wiceprezydent Piotr Borawski odpowiedział, że na razie nie ma na to szans.

Czytaj też: Plaga awarii biletomatów w Gdańsku

- Obecnie w Gdańsku funkcjonuje system automatów biletowych postawionych i eksploatowanych na własny koszt przez podmiot zewnętrzny. Oznacza to, że o lokalizacji automatu w danym miejscu decyduje ten podmiot na podstawie opłacalności inwestycyjnej - tłumaczy Borawski. - Propozycja lokalizacji automatu przy nowym węźle jest wpisana na listę potrzeb pasażerów w tym zakresie. Jeśli zgłosi się wykonawca zainteresowany tym projektem, to zostanie mu ta lokalizacja zaproponowana - wskazuje.

ZTM rusza z akcją zachęcającą do korzystania z aplikacjiW podobnym tonie, co wiceprezydent, wypowiadają się pracownicy ZTM, podkreślając, że nie mają możliwości samodzielnego stawiania biletomatów tam, gdzie ich rzeczywiście brakuje. Dlatego od piątku, 31 lipca, ZTM wystartował z akcją, w ramach której zachęca do zakupu biletów przez aplikację mobilną.

Codzienne funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Gdańsku- Korzyści płynące z zakupu biletu przez telefon to:szybkość i łatwość zakupu, możliwość zakupu dowolnego biletu na przejazd w każdej chwili, możliwość tańszego zakupu biletu jednoprzejazdowego: pełnopłatny bilet na autobus/tramwaj zamiast 3,80 zł, kosztuje w aplikacji 3,60 zł (ulgowy 1,80 zł zamiast 1,90 zł). Dlatego to właśnie do tej formy zakupu szczególnie zachęcamy zarówno mieszkańców Gdańska, jak i turystów - mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM.
Zakup biletów komunikacji miejskiej w Gdańsku jest możliwy przy użyciu aplikacji: GoPay, jakdojade.pl, moBiLET, mPay, skycash, zbiletem.

Czytaj też: Pokazała zdjęcie biletu w telefonie, dostała mandat

Każdy, kto ma smartfon albo tablet z dostępem do internetu, może pobrać i zainstalować daną aplikację.

- Coraz więcej osób korzysta z różnych aplikacji na co dzień. A dzięki tym, które pozwalają kupić bilet komunikacji miejskiej, nie trzeba szukać biletomatu lub kiosku. Nie jest potrzebna gotówka ani karta płatnicza, wystarczy mieć smartfon. W przypadku biletu na jeden przejazd można też zaoszczędzić pieniądze. Zachęcam do wypróbowania tej możliwości i korzystania z niej - mówi Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM w Gdańsku.
Koszt ustawienia jednego biletomatu bez oprogramowania w 2018 r. wynosił ok. 180 tys. zł.

Nieruchomości na południu Gdańska

Mieszkanie z ogródkiem plus dwa miejsca parkingowe
495 000 zł
Gdańsk Szadółki
Atrakcyjne 3 pokojowe  + działka ROD
499 000 zł
Gdańsk Szadółki
Dom - Świeżo po całkowitym remoncie !!!! Wszytko Nowe !!!
949 000 zł
Gdańsk Łostowice
Gdzie najczęściej kupujesz bilety na komunikację miejską?
34%

w biletomacie

6%

u kierowcy

13%

w sklepie/kiosku

29%

przez aplikację

8%

jeżdżę bez biletów

10%

w ogóle nie korzystam z komunikacji miejskiej

zakończona

łącznie głosów: 1070