stat

Za rok kolejne nowe trolejbusy w Gdyni

8 marca 2019, 14:30
Patsz

Sześć kolejnych trolejbusów trafi do Gdyni do czerwca 2020 roku. Będą kosztowały 16,6 mln zł. 5 mln zł dołoży Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Przypomnijmy:


  1. O zamiarze zakupu przez Gdynię sześciu nowych "elektryków" w ramach projektu "Gepard" pisaliśmy w czerwcu 2018 roku.

  2. Przetarg na ich dostawę rozpisano jesienią.

  3. Pojazdy miały być wyposażone w akumulatory, zdolne m.in. do obsługi zmodyfikowanej trasy linii 170.

  4. W dokumentacji przetargowej gdyńskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej zdefiniowano je jako "Autobusy elektryczne, ładowane w ruchu i na postoju - trolejbusy".

  5. Postawiono na trolejbusy, bo autobusy elektryczne wymagałyby budowy dodatkowych stacji ładowania.


Przetarg rozstrzygnięto w czwartek. Jedyną ofertę zgłosiła firma Solaris. Do Gdyni trafi do połowy 2020 roku sześć kolejnych pojedynczych trolejbusów Solaris Trollino 12. To jednoczłonowe pojazdy niskopodłogowe napędzane bateriami litowo-tytanowymi. Pomieszczą 75 pasażerów, z czego 30 na miejscach siedzących.

- Trollino 12 to kolejny etap, realizowanej przez nas od lat strategii, zastępowania autobusów o napędzie konwencjonalnym pojazdami elektrycznymi - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
Będą kosztowały 16,6 mln zł. To nieco ponad milion więcej niż szacowali urzędnicy, którzy zdecydowali się ofertę przyjąć zwłaszcza, że 5 mln zł będzie pochodziło ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu "Gepard".

Rozkład ZKM GdyniaPojazdy mają pojawić się na linii 170.

Jej dotychczasowa trasa z Pogórza zobacz na mapie Gdyni do Placu Kaszubskiego zobacz na mapie Gdyni zostanie wydłużona do Węzła Franciszki Cegielskiej zobacz na mapie Gdyni przez ul. Świętojańską zobacz na mapie Gdyni. Zakupione pojazdy na nowym odcinku oraz wcześniejszym na ul. Janka Wiśniewskiego zobacz na mapie Gdyni będą poruszały się podłączone do trolejbusowej sieci trakcyjnej. Pozostały odcinek będą pokonywały tylko z wykorzystaniem baterii.

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach pierwsze zamówione przegubowe trolejbusy wyjechały na ulice Gdyni. Od 13 marca, w dni powszednie, obsługiwać będą linię 27, a w soboty i niedziele linie 24 i 25. Docelowo zostaną tylko na linii 27. Finalnie będzie ich 16. Na razie nie ma nawet połowy pojazdów.

Awaria nowego trolejbusu na Świętojańskiej

Po ulicach jeździ za to 10 pojedynczych trolejbusów Solaris. Na ulice wyjadą jeszcze cztery. Całe zamówienie obejmuje też zakup 21 baterii litowo-jonowych.

Łączna wartość tego zamówienia to 95 mln zł.
Nowe przegubowe trolejbusy w Gdyni
Jechałe(a)ś nowymi trolejbusami?
44%

tak

56%

nie

zakończona

łącznie głosów: 552

Patsz