stat

Za rok nowe autobusy na ulicach Gdyni

17 października 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba

Dzięki podpisanej w przedwyborczą środę umowie z firmą MAN Truck & Bus Polska, wartej 76 mln zł, w Gdyni pojawi się 55 nowych autobusów. Będą to 32 pojazdy przegubowe i 23 standardowe. Na ulice wyjadą we wrześniu 2019 roku.Przypomnijmy, że:


  1. W pierwszym zeszłorocznym przetargu na zakup 32 przegubowych i 23 pojedynczych autobusów złożona została tylko jedna oferta. Firma MAN Truck & Bus Polska zażądała wówczas aż 92,6 mln zł brutto. Okazało się, że to o 16 mln zł za dużo w stosunku do kwoty, którą miasto planowało wydać i postępowanie unieważniono.

  2. W drugim, ogłoszonym już w tym roku przetargu wydłużono czas dostarczenia autobusów. Ostatnie miały zostać przekazane Gdyni maksymalnie po 360 dniach od podpisania umowy. Podczas pierwszego podejścia przy przegubowcach ten czas wynosił osiem miesięcy, a przy autobusach krótkich - siedem.

  3. Wpłynęły dwie oferty. Złożyły je firmy Solaris i MAN. Pierwsza firma proponowała 79 milionów złotych, a druga nieco ponad 76 mln zł. Po analizie władze miasta zdecydowały się przyjąć drugą ofertę. Zostało to oficjalnie ogłoszone już w lipcu.Umowę finalizującą procedurę przetargową rządzący Gdynią podpisali z przedstawicielami firmy MAN w środę.

- Mamy w Gdyni bardzo wiele samochodów. Poprzez ten zakup chcemy podnosić jakość, ale zależy nam także na poprawie przyjazności komunikacji miejskiej - mówi Wojciech Szczurek.
Wśród 55 pojazdów, które wyjadą na gdyńskie ulice 32 to autobusy przegubowe, a 23 to pojazdy krótkie. Łączna wartość zamówienia to 76 mln zł. W 3/4 zakup jest dofinansowany ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wszystkie autobusy będą posiadały silniki diesla. Zostaną objęte trzyletnią gwarancją i zastąpią najbardziej wysłużone pojazdy w taborze przewoźników. Na wypełnienie kontraktu firma MAN ma 330 dni, więc nowe autobusy pojawią się na ulicach najpóźniej we wrześniu 2019 roku.

Nowe trolejbusy w Gdyni do marcaSzybciej niż autobusy pojawią się w Gdyni nowe trolejbusy firmy Solaris. Do końca roku do zajezdni trolejbusowej w Gdyni ma trafić 20 z 30 zakupionych (16 przegubowych i 14 standardowych) przez miasto pojazdów. Do regularnej eksploatacji będą trafiały od stycznia, a w marcu pojawią się już wszystkie zamówione sztuki. Ta część inwestycji w nowy tabor obejmuje także zakup 21 baterii litowo-jonowych.

Czytaj też: Nowe trolejbusy w Gdyni

Zobacz Rozkład ZKM Gdynia

Czy nowy tabor przekona mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej?
46%

tak

54%

nie

zakończona

łącznie głosów: 726