Za rok przyjedzie do nas więcej Rosjan niż Niemców?

9 listopada 2013 (artykuł sprzed 6 lat)
Katarzyna Moritz
Najnowszy artukuł na ten temat

W Kaliningradzie promowali Trójmiasto i Pomorze

Zakończony właśnie sezon turystyczny pokazał, że Rosjanie są drugą po Niemcach najliczniejszą grupą turystów zagranicznych przyjeżdżających do Trójmiasta. W przyszłym roku może być ich jeszcze więcej, bo naszą aglomeracją interesują się mieszkańcy z najodleglejszych zakątków Federacji Rosyjskiej, nawet z Irkucka.Coraz większa liczba Rosjan w Trójmieście jest zasługą funkcjonującego od roku tzw. małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim.

Czytaj też: Startuje mały ruch graniczny z Rosją

Choć w większości przyjeżdżają do nas na zakupy, to co raz więcej Rosjan przybywa także w celach turystycznych. Potwierdza to ostatni raport Instytutu Eurotest, poświęcony rynkowi turystycznemu w Polsce. Wynika z niego, że w sezonie letnim 2013 roku Gdańsk odwiedziło 3,36 mln turystów, w tym 1,36 mln zagranicznych. Wśród nich Rosjanie stanowili prawie 13 proc., co pozwoliło im uplasować się na drugim miejscu po Niemcach (30 proc.).

Czytaj też: Zdrawstwuj Lidl, zdrawstwuj Biedronka

- Ponad 200-procentowy wzrost liczby gości zagranicznych w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku zawdzięczamy właśnie turystom rosyjskim, głównie z Obwodu Kaliningradzkiego, którzy regularnie tu przyjeżdżają i coraz częściej nie tylko robią zakupy, ale także uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, zwiedzają Gdańsk i odpoczywają. Ponad połowa z nich przyjeżdża do nas kilkakrotnie w roku, a ponad 25 proc. odwiedza nas regularnie - mówi Anna Zbierska, dyrektor biura prezydenta Gdańska ds. promocji miasta.

W przyszłym roku Rosjan w Trójmieście może być jeszcze więcej. Miasto intensywnie promuje się w najważniejszych mediach Obwodu Kaliningradzkiego. Od 2 do 6 listopada gościli u nas przedstawiciele 70 rosyjskich biur podróży, którzy przyjechali z okazji polsko-rosyjskiego forum turystycznego. Podczas warsztatów na PGE Arena przedstawiciele 140 polskich biur podróży i obiektów turystycznych mieli okazję do nawiązania kontaktów.

Co ciekawe, do Gdańska przyjechali goście z ponad 40 biur moskiewskich, 12 z Obwodu Kaliningradzkiego, osiem z Sankt Petersburga, ale także z najodleglejszych zakątków Rosji: z Sachalina, Irkucka czy Tatarstanu.

Czytaj też: Tłumy Rosjan w Gdańsku, a Polaków w Kaliningradzie brak
Gości z kórych państw spotykasz najczęściej w Trójmieście?
20%

Niemców

65%

Rosjan

9%

Skandynawów

4%

Hiszpanów

2%

innych

zakończona

łącznie głosów: 1413