stat

Zabytkowa siedziba ABW odzyskuje dawny blask

18 maja 2019, 8:50
Katarzyna Moritz

Do 2021 roku zostaną odnowione wszystkie elewacje zabytkowego budynku przy ul. Okopowej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku, w którym obecnie ma siedzibę ABW. Miłośników historii zapewne ucieszy fakt, że odtworzona będzie furta bocznego wejścia, brama wjazdowa czy uwidoczniona zostanie struktura muru ogrodzenia.Od pewnego czasu na tyłach siedziby Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pojawiły się rusztowania oraz wykopy przy fundamentach. Udało nam się potwierdzić, że rozpoczęły się długo wyczekiwane prace rewitalizacyjne tego obiektu.

Ten ponad 100-letni budynek od dawna domagał się przywrócenia dawnego blasku, widać to gołym okiem choćby patrząc na jego przybrudzoną i osypującą się frontową elewację.

Obiekt szczęśliwie przetrwał II wojnę światową, a gdy w 1905 roku otwierano w nim Królewskie Prezydium Policji, zachwycał zdobieniami na elewacjach, efektownym portalem wejściowym czy szczytami, których zdobienia nawiązują do gdańskich budowli renesansowych.

Wiele ze zdobniczych elementów kilka lat temu prewencyjnie ściągano z budynku, by nie spadły.

Budynek ABW wygląda coraz gorzej, ale nie ma szans na remontJakie obecnie prace zaplanowano?

Zakres robót budowlanych obejmie renowacje elewacji całego kompleksu budynków ABW, w tym: .


  • rewitalizację powierzchni budynku

  • prace restauratorskie zabytkowych elementów bądź wykonanie nowych elementów na wzór zabytkowych

  • osuszenie ścian i podłóg podziemnych części kompleksu

  • prace w zakresie instalacji kanalizacji deszczowej i odgromowej.


Co istotne, obiekt zostanie poddany zabiegom konserwatorskim mającym na celu przywrócenie jego pierwotnej formy architektonicznej.

- Zmiany w obiekcie zauważalne będą w obrębie ogrodzenia, któremu przywrócony zostanie częściowy wygląd z okresu powstania obiektu. Uwidoczniona zostanie struktura muru. Usunięte zostaną warstwy późniejszych tynków, przywrócony element w postaci furty bocznego wejścia do skrzydła więziennego, która zostanie odrestaurowana z zachowaniem kształtu i wymiarów pierwotnej furty wejściowej - informuje nas zespół prasowy ABW.
Wymienione zostaną skrzydła bramy wjazdowej, które odtworzone zostaną na wzór pierwotnej bramy wjazdowej. Przywrócone zostaną elementy kute, znajdujące się pierwotnie na zwieńczeniu ogrodzenia w jego północnej części.

Całość robót budowlanych obejmuje jedna umowa. Harmonogram prac uwzględnia podział na etapy. Planowane zakończenie robót budowlanych przewidziane jest na rok 2021.

Przypomnijmy: obiekt powstawał w latach 1902-1905 i przez 40 lat był siedzibą gdańskiej policji. Po wojnie, którą przetrwał praktycznie bez szwanku, został zajęty przez Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego (UB). Potem obiekt skrywał tajemnice kolejnych służb specjalnych, m.in. Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych (do 1990 r.) i Urzędu Ochrony Państwa (lata 1990-2002). Obecnie urzędują w nim funkcjonariusze delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Najbardziej tajemniczy budynek Gdańska


Projektował go Alfred Muttray, a w projektowanie elewacji włączył się Otto Kloeppel (późniejszy rektor Politechniki, twórca m.in. sopockiego Grand Hotelu). Obiekt powstał na planie niesymetrycznego trapezu, z dużym, czterokondygnacyjnym budynkiem od frontu i ukrytymi za nim, dołączonymi pod kątem ostrym dwiema oficynami.
Miałe(a)ś okazję być wewnątrz budynku ABW?
22%

tak

78%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1389