stat

Zabytkowe budynki niszczały przez ucięte rynny

10 marca 2020, 7:00
Patryk Szczerba
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia podwaja środki na ochronę zabytków

Brak rynny spowodował nieprawidłowe odprowadzanie wód opadowych w budynku. fot. stowarzyszenie Nasze Orłowo

Uszkodzenie rynien spotęgowało zniszczenia w objętych opieką konserwatorską miejskim zespole budynków przy ul. Folwarcznej w Orłowie. Urzędnicy zajęli się naprawą po interwencji społeczników, którzy o sprawie powiadomili prokuraturę. Ich zdaniem mogło dojść do niedopełnienia obowiązków przez właściciela, przez co budynki mogą zostać uznane jako nienadające się do remontu.Ptaszarnia, zabytkowe stajnie i dawny budynek mieszkalny z cennymi fundamentami to obiekty znajdujące w południowej części parku przy ul. Folwarcznej w Orłowie.

Wszystkie te budynki są pod ochroną konserwatorską. Od 1946 roku są wpisane do rejestru zabytków województwa pomorskiego.

Znajdują się na terenie, który w ostatnich miesiącach był dwukrotnie wystawiany przez miasto na sprzedaż. Za każdym razem jednak brakowało chętnych, by nabyć działki o łącznej powierzchni 18 tys. m kw.

Ucięta rynna, zniszczenia fundamentówDziałacze stowarzyszenia "Nasze Orłowo" ujawnili, że w dawnej stajni i przylegającym do niej budynku mieszkalnym zostały ucięte rynny. Z tego powodu woda opadowa przestała być należycie odprowadzana, co spowodowało szkody oraz pogorszyło stan fundamentów zabytkowych budynków.

O sprawie poinformowali gdyńskich urzędników (budynek jest komunalny), pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Brak rynny spowodował nieprawidłowe odprowadzanie wód opadowych w budynku. fot. stowarzyszenie Nasze Orłowo
- Rynny zostało celowo ucięte. Tego typu zniszczenia są częste w przypadku dążenia do doprowadzenia zabytkowego budynku do takiego stanu, aby mimo obowiązującej ochrony konserwatorskiej mógł on zostać przeznaczony do rozbiórki. Jest to tym bardziej niepokojące, że całość działki przewidziana jest do sprzedaży, a plan miejscowy dopuszcza w tym miejscu zabudowę mieszkaniową wielorodzinną - napisali we wniosku o naprawę zniszczeń przedstawiciele stowarzyszenia.

Oględziny, zabezpieczenie budynku i naprawa rynnyOględziny przeprowadzone przez miejskiego konserwatora zabytków potwierdziły, że obawy społeczników są słuszne. Urzędnicy uznali, że stan techniczny opuszczonych budynków pogarsza się i trzeba je jak najszybciej zabezpieczyć.

Po interwencji konserwatora do działania przystąpili pracownicy Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych, czyli jednostki zajmującej się nadzorem nad gdyńskimi nieruchomościami. Najpierw zabezpieczyli drzwi i okna. W ostatnich dniach odtworzyli również rynny.

- Cieszymy się z naprawy brakujących rynien, ale niestety w zabytkowych murach i fundamentach wyrządzone zostały ogromne szkody. Naprawienie już istniejących zniszczeń powinno być teraz priorytetem. Nie wolno doprowadzić do sytuacji, w której stan tych obiektów kiedykolwiek pozwalałby na ich rozbiórkę. Budynki te są reliktem prowadzonego tu niegdyś wiejskiego życia. Sama naprawa rynien uchroni mury jedynie przed dalszą degradacją, a dalsze prace powinny być ukierunkowane na ich kompleksowe zabezpieczenie - opowiada Adam Stelmaszewski, prezes stowarzyszenia Nasze Orłowo.
Urzędnicy, których pytaliśmy o budynki w Orłowie, zapewniają, że obiekty są już odpowiednio zabezpieczone. Być może niebawem zamontowany zostanie monitoring, ale decydujące będą koszty jego instalacji.

Działka w Orłowie znów na sprzedażNa poważniejsze zabezpieczenie nie ma szans.

- Nie planujemy dużych inwestycji związanych z tym budynkiem, ponieważ nieruchomość przeznaczona jest do sprzedaży. Przetarg na teren o powierzchni ponad 18 tys. m kw., na którym znajduje się budynek, został już ogłoszony - odpowiada Agata Grzegorczyk, rzecznik Urzędu Miasta w Gdyni.
Pracownicy magistratu zapewniają, że nie mieli wcześniej zgłoszeń dotyczących zniszczeń w budynkach przy ul. Folwarcznej.

Społecznicy zawiadamiają o sprawie prokuraturęNiewykluczone jednak, że sprawa będzie miała ciąg dalszy. Członkowie stowarzyszenia Nasze Orłowo złożyli bowiem zawiadomienie do gdyńskiej prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczącego niedopełnienia obowiązków przez urzędników odpowiedzialnych za nadzór nad nieruchomością.

Jak piszą w zawiadomieniu, szkody poczynione przez wody opadowe mogą skutkować uznaniem zespołu budynków jako nienadającym się do remontu i przeznaczeniem go do rozbiórki.

Teren w Orłowie z zabytkowymi budynkami. Film z listopada 2019 roku


Mieszkania w Orłowie: sprzedaż wynajem

Gdynia Orłowo ,  mieszkanie na wynajem, blisko mor
1 350 zł
Gdynia Orłowo
Atrakcyjne 2 lokale - Gdynia Orłowo
569 999 zł
Gdynia Orłowo
Twoje Orłowo! 2 pokoje z własnym ogródkiem
429 054 zł
Gdynia Orłowo
Czy zgłaszasz dewastację mijanych przez ciebie budynków?
13%

tak, bardzo często

9%

tak, ale tylko tych bardziej charakterystycznych

78%

nie, nie zgłaszam

zakończona

łącznie głosów: 364